İşitme cihazı kanal sayısının konuşmayı anlama performansı ve işitme kalitesi üzerine etkisi
The effect of hearing aid channel count on speech understandi̇ng performance and heari̇ng quality
  1. Tez No: 1014457
  2. Yazar: SENANUR AGAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İCLAL ŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Odyoloji, Audiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: İşitme cihazlarındaki kanal sayısı, gelen ses sinyalinin frekans bantlarına ayrılarak işlenmesini sağlayan teknik özelliklerden biridir. Kanal sayısındaki artışın günlük iletişimdeki işitsel beceriler üzerinde etkisi olduğu düşünülse de bu etkinin algısal çıktıları konusunda literatürde sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışma; düşük ve yüksek kanal sayısına sahip işitme cihazlarının bireylerdeki konuşma ve uzaysal algı ile işitme kalitesi üzerindeki etkilerini incelemeyi; kullanıcıları yaş, cinsiyet, işitme kaybı derecesi ve cihaz kullanım süresi açısından karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, düşük kanal sayılı işitme cihazı kullanan 32 birey ile yüksek kanal sayılı işitme cihazı kullanan 32 birey olmak üzere toplam 64 (33 kadın-31 erkek) katılımcı ile yürütülmüştür. Değerlendirmelerde Konuşma, Uzaysal Algı ve İşitme Kalitesi (KUİK) Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların konuşma algısı, uzaysal algı, işitme kalitesi alt boyutları ve toplam puanları ile yaş, cinsiyet, işitme kaybı derecesi ve işitme cihazı kullanım süresi değişkenleri değerlendirilmiş, elde edilen veriler düşük ve yüksek kanal sayılı işitme cihazı kullanan gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular: KUİK Ölçeği alt boyutları ve toplam puanları arasında pozitif yönlü, istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Yüksek kanal sayılı cihaz kullananların tüm alt ölçek ve toplam puanları, düşük kanal sayılı cihaz kullananlara göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p<.05). Cinsiyetin KUİK toplam puanlarını her iki grupta anlamlı etkilediği ancak farklılığın yönünün gruplara göre değiştiği görülmüştür (p<.01). Yaş grupları arasında anlamlı fark saptanmazken (p>.05), işitme kaybı derecesi arttıkça her iki grupta da KUİK puanlarının anlamlı şekilde azaldığı belirlenmiştir (p<.01). Cihaz kullanım süresinin düşük kanal sayılı grupta puanları anlamlı etkilediği (p<.001), yüksek kanal sayılı grupta ise anlamlı bir fark oluşturmadığı saptanmıştır (p>.05). Tartışma ve Sonuç: Bu çalışmada işitme cihazlarındaki kanal sayısının konuşma algısı, uzaysal algı ve işitme kalitesi üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu literatür eşliğinde ortaya konulmuştur. Düşük kanal sayısında kadınların, yüksek kanal sayısında erkeklerin daha başarılı olduğuna dair bulgular, cinsiyete özgü algı farklarının olabileceği yönünde literatüre özgün bir katkı sunmaktadır. İşitme kaybı derecesi arttıkça KUİK puanlarının azalması, literatürdeki işitsel algının kayıp derecesiyle doğrudan ilişkisini desteklemektedir. Cihazı kullanım süresinin düşük kanal sayılı grupta işitsel performansı olumlu yönde etkilemesi işitsel aklimatizasyon ile ilişkilendirilmiştir. Yaş değişkeninin işitsel performans üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmaması, kanal sayısı avantajının yaştan bağımsız olduğunu göstermiştir. Elde edilen sonuçlar, cihaz seçiminde kanal sayısının klinik açıdan değerlendirilmesi gereken bir parametre olduğunu göstermektedir. Gelecek çalışmalarda kanal sayısı etkisinin objektif konuşmayı anlama testleri ve gürültüde konuşma algısı ölçümleri ile desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The number of channels in hearing aids is one of the technical features that enables the incoming sound signal to be processed by separating it into frequency bands. Although it is thought that an increase in the number of channels has an effect on auditory skills in everyday communication, there are only a limited number of studies in the literature regarding the perceptual outcomes of this effect. This study aims to investigate the effects of hearing aids with low and high channel counts on speech and spatial perception, as well as hearing quality, in individuals; and to compare users in terms of age, gender, degree of hearing loss and duration of device use. Materials and Methods: The study was conducted with a total of 64 participants (33 women and 31 men), comprising 32 individuals using low-channel hearing aids and 32 individuals using high-channel hearing aids. The Speech, Spatial Perception and Hearing Quality (SSQ) Scale was used for the assessments. The participants' scores on the sub-dimensions of speech perception, spatial perception and hearing quality, as well as their total scores, were assessed in relation to variables such as age, gender, degree of hearing loss and duration of hearing aid use; the data obtained were then compared between the groups using low-channel and high-channel hearing aids. Results: Positive, statistically significant correlations were found between the subscales and total scores of the KUIK Scale. The total scores and scores on all subscales were found to be significantly higher among those using high-channel-count devices compared to those using low-channel-count devices (p<.05). It was observed that gender significantly influenced KUİK total scores in both groups, although the direction of the difference varied between the groups (p<.01). Whilst no significant difference was found between age groups (p>.05), it was determined that as the degree of hearing loss increased, KUIK scores decreased significantly in both groups (p<.01). It was found that the duration of device use significantly affected scores in the group with a low number of channels (p<.001), whereas it did not result in a significant difference in the group with a high number of channels (p>.05). Discussion and Conclusion: This study, supported by the literature, demonstrates that the number of channels in hearing aids has a significant effect on speech perception, spatial perception and hearing quality. Findings indicating that women perform better with a low number of channels, whilst men perform better with a high number of channels, provide an original contribution to the literature suggesting that there may be gender-specific differences in perception. The decrease in KUIK scores as the degree of hearing loss increases supports the direct relationship between auditory perception and the degree of loss reported in the literature. The positive effect of device usage duration on auditory performance in the low-channel group has been attributed to auditory acclimatisation. The fact that the age variable did not produce a significant difference in auditory performance indicates that the advantage of channel count is independent of age. The results obtained demonstrate that channel count is a parameter that should be clinically evaluated in device selection. It is recommended that the effect of channel count be supported in future studies by objective speech comprehension tests and measurements of speech perception in noise.