Bakım merkezinde kalan disfajisi olan geriatrik bireylerde malnütrisyon ve kırılganlık düzeylerinin biyokimyasal parametre ve besin tüketimi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship between malnutrition and frailty levels with biochemical parameters and dietary intake in geriatric individuals with dysphagia living in care centers
- Tez No: 1014463
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER ALATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, bakım merkezinde yaşayan ve disfajisi olan yaşlı bireylerde beslenme durumu ile kırılganlık düzeylerinin biyokimyasal parametreler ve besin tüketimi ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. 165 yaşlı bireyin (108 kadın, 57 erkek) dahil edildiği çalışmada; yutma fonksiyonu (GUSS), beslenme durumu (MNA) ve kırılganlık (FRAIL) ölçekleri kullanılmış; antropometrik ölçümler ile 24 saatlik besin tüketimi kayıtları analiz edilmiştir. Bireylerin %99,4'ünde hafif-orta düzeyde disfaji saptanmıştır. GUSS puanı ile MNA arasında pozitif (s=0,334), FRAIL puanı arasında ise yüksek düzeyde negatif (s=-0,770) korelasyon bulunmuştur (p<0,001). MNA sonuçlarına göre bireylerin %75,1'i malnütrisyon riski altında, %87,3'ü ise kırılgan veya öncesi düzeydedir. Kırılganlık ve malnütrisyon arttıkça baldır ve üst orta kol çevresi değerlerinde anlamlı azalma görülmüş; baldır çevresi en duyarlı ayırt edici gösterge olarak belirlenmiştir (p<0,001). GUSS ve MNA puanları ile serum total protein(g/dL), albümin(g/dL) ve total kolesterol(mg/dL) düzeylerinin, FRAIL puanları ile CRP (mg/dL) ve üre (mg/dL) düzeylerinin pozitif yönde güçlü ilişkili olduğu saptanmıştır (p<0,001). Bireylerin günlük enerji (kkal), protein (g), kalsiyum (mg) ve potasyum (mg) tüketiminin; yutma fonksiyonu ve beslenme durumu ile pozitif, kırılganlık düzeyi ile negatif yönde anlamlı ilişkisi saptanmıştır (p<0,001). Malnütrisyonlu bireylerin kırılganlık artışıyla birlikte diyetteki potasyum(mg) alımı azalmasına rağmen kan potasyum(mg) düzeylerinin yükselmesi (s=0,570), metabolik yıkımın temel göstergesi olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, yutma fonksiyonundaki bozulma; enerji ve besin ögesi tüketimini kısıtlayarak malnütrisyonu ve kırılganlığı tetiklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the relationship between nutritional status, frailty, biochemical parameters, and dietary intakein elderly individuals with dysphagia living in care centers. The study included 165 elderly individuals (108 females, 57 males); swallowing function (GUSS), nutritional status (MNA), and frailty (FRAIL) scales were used, alongside anthropometric measurements and 24-hour dietary intake records. Mild-to-moderate dysphagia was detected in 99.4% of participants. GUSS scores correlated positively with MNA (s=0.334) and strongly negatively with FRAIL scores (s=-0.770). According to MNA, 75.1% of individuals were at risk of malnutrition; 87.3% were frail or pre-frail. Increased frailty and malnutrition were associated with significantly decreased calf and mid-upper arm circumferences, with calf circumference being the most sensitive indicator (p<0.001). Total protein (g/dL), Albumin (g/dL), and total cholesterol (mg/dL) levels were positively associated with GUSS and MNA scores, while CRP (mg/dL) and urea (mg/dL) correlated positively with FRAIL scores (p<0.001). Daily energy (kcal), protein (g), calcium (mg), and potassium (mg) intakes showed significant positive relationships with swallowing and nutritional status, and negative relationships with frailty (p<0.001). Malnourished individuals' median energy intake was 1111 kcal. Despite decreased dietary intake, elevated blood potassium levels (s=0.570) with increasing frailty were identified as a primary indicator of metabolic breakdown. In conclusion, impaired swallowing function triggers malnutrition and frailty by restricting energy and nutrient intake. This process is characterized by reduced clinical reserves and inadequate body weight management.