Varyans değişimli ışınım denklemi
Variance variability irradiance equation
- Tez No: 101448
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Meteoroloji, Meteorology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Yaşam kaynağı olan güneş, yenilenebilir enerji kaynaklarının da temelidir. Özellikle, enerji sıkıntısının dünyada giderek fazlalaştığı günümüzde; enerjinin önemi hatırlanmaya başlamıştır. Bilinçlenme süreciyle ve artan ihtiyaçlar nedeniyle yenilenebilir enerji konularındaki düşüncelerin hayata geçirilme çalışmaları hız kazanmıştır. Yenilenebilir enerji konusundaki ihtiyaç gözönünde bulundurularak, çok önemli bir konu olan güneş enerjisi ile ilgili yapılan bu çalışmanın amacı; mühendislik uygulamalarına ve ileriye yönelik bilimsel çalışmalara yardımcı olmaktır. Güneş enerjisi alanında önemli bir yere sahip konulardan birisi olan ışınım tahmini üzerinde bir çok çalışmalar yapılmıştır ve bu konudaki çalışmalar aralıksız sürmektedir. Güneş ışınımı konusundaki çalışmalardan ampirik çalışmalar, veri ya da yöntem yetersizliği gibi nedenlerle ve özellikle bölgeye bağlı olmasından dolayı iyi sonuçlar vermemektedir. Yapılan çalışmayla var olan eksiklikleri azaltacak bir yöntem geliştirilmiştir. Sadece, bir doğru, ya da ikinci dereceden denklemlerle tahmin edilmeye çalışılan güneş ışınımı için, bu tezde aralık tahmini önerilmiştir. Klasik Angstrom denkleminden yararlanarak kurulan modelde iki tip tahmin elde edilmiştir. Bunlardan biri, Angstrom denklemini de içine alan ortalama değerleri dikkate alan bir tahmindir ve Angström'den çok farklı olmasa da iyi sonuçlar vermektedir. Diğer tahmin ise, uç değerleri dikkate almış ve sonuçta Angstrom denkleminden Türkiye genelinde %10'lar mertebesinde daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
VARIANCE VARIABILITY IRRADIANCE EQUATION SUMMARY Sun is the basis of all the renewable energy sources. Especially, with the increase on the energy demand, the significance of energy is understood. As a result, studies on renewable energy sources become significant. The main purpose of this thesis is to provide engineering approach for the solution of solar energy problems. Although there are many studies in the domain of solar energy still there are improvements expected for its efficient use. Unfortunately, due to data paucity, model insufficiency and local effects sender the use of classical approach unsatisfactory. The main purpose of this paper is to reduce these drawbacks by developing a variance variability irradiation equation as an alternative to the classical Angstrom approach. It is observed that the proposed model yields smaller relative errors than the Angstrom equation. The application of the developed methodology is achieved for 29 solar irradiation stations in Turkey.