Sinterleme Stratejileri ve Yüzey Bitim İşlemlerinin Farklı İtriya İçeriklerine Sahip Zirkonyanın Yüzey ve Optik Özelliklerine Etkisi
The Effect of Sintering Strategies and Surface Finishing Procedures on the Surface and Optical Properties of Zirconia with Different Yttria Contents
  1. Tez No: 1021919
  2. Yazar: MERVE ZEYBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı sinterleme protokolleri ve yüzey bitim işlemlerinin, farklı itriya içeriğine sahip monolitik zirkonya materyallerinin yüzey pürüzlülüğü ve optik özellikleri (renk stabilitesi) üzerindeki etkisini in vitro olarak değerlendirmektir. Çalışmada üç farklı itriya içeriğine sahip (3Y-TZP, 4Y-TZP, 5Y-TZP) presinterize monolitik zirkonya bloklarından, sinterleme sonrası boyutları 12 × 12 × 1,6 mm olacak biçimde toplam 252 örnek hazırlandı. Örnekler iki farklı sinterleme protokolü (klasik ve hızlı) ile üç farklı yüzey bitim işlemine (glaze, polisaj, mekanik aşındırma sonrası polisaj) göre 18 gruba ayrıldı. Renk ölçümleri; yüzey işlemi öncesi, yüzey işlemi sonrası ve kahve çözeltisinde yedi gün yaşlandırma sonrası olmak üzere üç aşamada spektrofotometre ile CIELAB sistemine göre yapıldı ve renk değişimleri CIEDE2000 formülü ile hesaplandı. Yüzey pürüzlülüğü temaslı profilometre ile ölçüldü; yüzey morfolojisi taramalı elektron mikroskobu, kristal faz yapısı ise X-ışını difraksiyonu ile incelendi. Veriler üç yönlü varyans analizi ile değerlendirildi. Yüzey pürüzlülüğü üzerinde en belirleyici faktör yüzey bitim işlemi oldu; en düşük pürüzlülük polisaj, en yüksek pürüzlülük ise mekanik aşındırma sonrası polisaj gruplarında elde edildi. Sinterleme protokolünün pürüzlülük üzerindeki etkisi sınırlı, itriya içeriğinin ana etkisi ise anlamsız bulundu. Yüzey işlemine bağlı renk değişimi en fazla glaze grubunda görülürken; kahve yaşlandırması sonrası en yüksek renk değişimi aşındırma sonrası polisaj grubunda ve %5 itriya içeriğine sahip (5Y) örneklerde gözlendi. Kahve yaşlandırmasına bağlı renk değişimleri genel olarak klinik kabul edilebilirlik sınırları içinde kaldı. Taramalı elektron mikroskobu görüntülerinde tüm gruplarda homojen bir yüzey yapısı izlendi; X-ışını difraksiyonu analizinde gruplar arasında belirgin bir faz farklılığı saptanmadı. Sonuç olarak, monolitik zirkonyanın yüzey ve optik özelliklerini belirleyen en önemli faktör yüzey bitim işlemidir; hızlı sinterleme protokolü yüzey, optik ve mikroyapısal özellikleri belirgin biçimde olumsuz etkilemediğinden klinikte zaman kazandıran bir alternatif olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate in vitro the effects of different sintering protocols and surface finishing procedures on the microstructure, surface roughness and optical properties (color stability) of monolithic zirconia materials with different yttria contents. A total of 252 specimens were prepared from presintered monolithic zirconia blocks with three different yttria contents (3Y-TZP, 4Y-TZP, 5Y-TZP) and were sectioned to final dimensions of 12 × 12 × 1.6 mm after sintering. The specimens were divided into 18 groups according to two sintering protocols (conventional and speed) and three surface finishing procedures (glaze, polishing, and polishing after mechanical grinding). Color measurements were performed with a spectrophotometer according to the CIELAB system at three stages—before surface treatment, after surface treatment, and after seven days of aging in a coffee solution—and color differences were calculated using the CIEDE2000 formula. Surface roughness was measured with a contact profilometer; surface morphology was examined by scanning electron microscopy and the crystalline phase structure by X-ray diffraction. The data were analyzed by three-way analysis of variance. The most decisive factor affecting surface roughness was the surface finishing procedure; the lowest roughness was obtained in the polishing groups and the highest in the polishing-after-grinding groups. The effect of the sintering protocol on roughness was limited, and the main effect of yttria content was not significant. The color change caused by surface treatment was greatest in the glaze group, whereas after coffee aging the highest color change was observed in the polishing-after-grinding group and in specimens with 5Y yttria content. Color changes due to coffee aging generally remained within clinically acceptable limits. Scanning electron microscopy images revealed a homogeneous surface structure in all groups, and X-ray diffraction analysis showed no marked phase differences among the groups. In conclusion, the surface finishing procedure was the most important factor determining the surface and optical properties of monolithic zirconia; since the speed sintering protocol did not markedly impair the surface, optical and microstructural properties, it may be considered a time-saving alternative in clinical practice.