Sinterizasyon hızının ve klinik uyumlamanın monolitik zirkonya restorasyonların optik, mekanik, mikro yapısal ve yüzey özellikleri üzerindeki etkisinin ı̇ncelenmesi
Impact of sintering speed and clinical adjustment on translucency, mechanical, microstructural, and surface properties of monolithic zirconia restorations
- Tez No: 916051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KUL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sinterizasyon hızının ve klinik uyumlamanın, farklı itriya içeriğine sahip monolitik zirkonya seramiklerin optik, mekanik, mikro yapısal ve yüzey özellikleri üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Üç farklı monolitik zirkonya materyalinden (Katana UTML, Katana STML, DD Cube Bio ZX2) altmışar tane, kare prizma şeklinde, toplam 180 örnek CAD/CAM yöntemiyle üretildi. Her bir materyal grubundaki örneklerin yarısı hızlı, diğer yarısı geleneksel sinterizasyon yöntemleri ile sinterlendi ve altı grup oluşturuldu. Örneklerin tamamına glaze uygulaması yapıldıktan sonra her gruptaki örneklerin yarısına aşındırma ve polisaj uygulaması yapıldı ve böylece on iki farklı grup oluşturuldu. Spektrofotometre ile ilk translüsensi ölçümleri ve XRD (X-Işını Kırınım) analizi yapıldıktan sonra, otoklavda 5 saat yaşlandırıldı, ardından son translüsensi ölçümleri yapıldı ve translüsensi değişimi (ΔTP) hesaplandı. Yaşlandırma öncesi ve sonrası faz değişimlerinin belirlenmesi için tekrar XRD analizi, mikro yapının incelenmesi için SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) analizi yapıldı. Örneklerin ıslanabilirliği, temas açısı ölçümlerine göre değerlendirildi. Eğme dayanımı, evrensel test cihazı yardımı ile ölçüldü. AFM (Atomik Kuvvet Mikroskobu) ile örneklerin yüzey özellikleri değerlendirildi. Elde edilen verilerin istatiksel analizi için, üç yönlü varyans analizi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis ve Bonferroni testi uygulandı. Bulgular: Materyalin itriya içeriğinin artması, eğme dayanımını ve yaşlanma sonrası oluşan monoklinik faz oranını azaltırken, translüsenliğini, gren büyüklüğünü ve kübik faz oranını artırdı (p0,05). Yaşlandırma işlemi öncesinde ve sonrasında, Katana UTML materyalinin faz içeriği sinterizasyon hızından ve klinik uyumlamadan etkilenmedi. Katana STML materyalinin faz içeriği ise, sinterizasyon hızından ve klinik uyumlama işleminden yaşlandırma öncesinde etkilenmedi ancak yaşlandırma sonrası monoklinik faz tespit edildi. DD Cube Bio ZX2 materyalinde ise yaşlanma öncesinde ve sonrasında monoklinik faz tespit edildi ve yaşlandırma işlemiyle monoklinik faz oranı arttı. SEM analizi sonucu, hızlı sinterizasyonun monolitik zirkonyanın ortalama gren çapını azalttığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effects of sintering speed and clinical adjustment on the optical, mechanical, microstructural, and surface properties of monolithic zirconia ceramics with different yttria contents. Materials and Methods: A total of 180 square prism-shaped specimens were fabricated via the CAD/CAM method using three different monolithic zirconia materials (Katana UTML, Katana STML, and DD Cube Bio ZX2), with 60 specimens produced for each material. Half of the specimens in each material group were sintered using rapid sintering, and the other half were sintered using conventional methods, forming six groups. All specimens were glazed, and half of the specimens in each group underwent abrasion and polishing. Thus, twelve subgroups were formed. Initial translucency measurements were performed using a spectrophotometer, and XRD (X-Ray Diffraction) analysis was conducted. The specimens were then aged in an autoclave for 5 hours, followed by post-aging translucency measurements to calculate translucency change (ΔTP). The wettabilty was determined based on contact angle measurements. Pre- and post-aging phase transformations were analyzed via XRD, while microstructures were examined using SEM (Scanning Electron Microscopy) analysis. Flexural strength was measured using a universal testing machine. The surface properties of the specimens were evaluated by AFM (Atomic Force Microscopy) Statistical analyses, including three-way ANOVA, one-way ANOVA, Kruskal Wallis, and Bonferroni test, were applied to the data. Results: The increase in yttria content in the material decreased flexural strength and the amount of monoclinic phase formed after aging while increasing translucency, grain size, and the proportion of the cubic phase (p0.05). The phase content of Katana UTML was not influenced by sintering speed or clinical adjustment either before or after aging. For the Katana STML material, phase content was unaffected by sintering speed and clinical adjustment prior to aging, but the monoclinic phase was detected in the structure after aging. In the DD Cube Bio ZX2 material, the monoclinic phase was observed both before and after aging, and the proportion of the monoclinic phase increased after aging. SEM analysis revealed that fast sintering reduced the average grain size of monolithic zirconia.