Farklı beyazlatma uygulama sürelerinin diş rengi ve mineral değişimi üzerine etkisi
Effects of different bleaching application time on tooth color and mineral alteration
- Tez No: 621186
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA SÜRMELİOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı sürelerde uygulanan beyazlatma ajanının mine yüzeyinde meydana getirdiği renk ve mineral değişimlerinin değerlendirilmesidir. 60 adet periodontal nedenlerle çekilmiş çürüksüz alt santral diş, mineral (n=24) ve renk değişimi (n=36) için kullanılmak üzere konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ölçümleri sonrası mine ve dentin kalınlıkları açısından standardize edildi. Dişler renk (n=12) ve mineral değişimi (n=8) ölçümleri için farklı beyazlatma sürelerine göre 3 gruba ayrıldı. Mineral değişimi için örnekler beyazlatma uygulaması öncesi ve uygulamadan 2 hafta sonra Taramalı Elektron Mikroskobu-Enerji Dağılımlı X Işını (SEM-EDX, Jeol Inc., Tokyo, Japonya) cihazı ile incelendi. Renk değişimi için ise örneklerin ölçümü spektrofotometre cihazı (VITA EasyShade 4.0, Zahnfabrik, Bad Sackingen, Almanya) ile yapıldı. Tüm grupların beyazlatma uygulaması Opalescence Boost PF %40 jeli (Ultradent Products, Inc., South Jordan, Utah, ABD) ile Grup 1'de 20 dakika (dk), Grup 2'de 40 dk ve Grup 3'te ise 60 dk olmak üzere uygulandı. Beyazlatmanın etkinliğini tespit etmek amacıyla uygulamadan 24 saat, 7 ve 14 gün sonra renk ölçümleri tekrarlandı. Grup içi karşılaştırmada; normal dağılmayan bağımlı değişkenlerin analizinde Friedmann ve Wilcoxon testleri kullanılırken, normal dağılan bağımlı değişkenler için tekrarlayan ölçümlü varyans analizi ve paired t testi kullanıldı. Gruplar arası karşılaştırmada, bağımsız değişkenlerdeki normal dağılımlar için ANOVA ve LSD testleri, normal olmayan dağılımlar için Kruskal-Wallis ve Dunn testleri kullanıldı. p < 0.05 anlamlı kabul edildi. Çalışmada renk değişimi açısından tüm gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görüldü (p < 0.05). Mineral değişimi açısından ise tüm gruplarda fosfat (P), magnezyum (Mg) ve sodyum (Na) elementleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülürken (p < 0.05); kalsiyum (Ca) minerali için anlamlı fark saptanmadı (p > 0.05). Tüm çalışma gruplarında etkin beyazlatma elde edilmiştir. Sonuçlar beyazlatma etkinliği ve mineral değişimi açısından çok yönlü olarak değerlendirildiğinde en ideal beyazlatma süresi 40 dk (Grup 2) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the color and mineral changes caused by the bleaching agent applications at different durations on the enamel surface. 60 caries-free lower central teeth extracted for periodontal reasons were standardized for enamel and dentin thickness after cone-beam computed tomography (CBCT) measurements in terms of mineral (n=24) and color change (n=36). All teeth were divided into 3 groups according to different bleaching durations for color (n = 12) and mineral change (n = 8) measurements. The samples for mineral change were examined with the scanning electron microscopy-energy scattering X-ray (SEM-EDX, Jeol Inc., Tokyo, Japan) device before and 2 weeks after the application. For color change, the measurement of the samples was performed with spectrophotometer device (VITA EasyShade 4.0, Zahnfabrik, Bad Sackingen, Germany). Opalescence Boost PF 40% (Ultradent Products, Inc., South Jordan, Utah, USA) was applied for 20 minutes (min) in Group 1, 40 minutes in Group 2 and 60 minutes in Group 3. In order to determine the efficacy of bleaching, color measurements were repeated at 24 hours, 7 and 14 days after the application. In the intragroup comparison, Friedmann and Wilcoxon tests were used for non-normally distributions, while repeated variance analysis and paired t test were used for normally distributions in dependent variables. In the intergroup comparison, ANOVA and LSD tests were used for normally distributions, while Kruskal-Wallis and Dunn tests were used for non-normally distributions in independent variables. p 0.05). Effective whitening was achieved in all study groups. When the results are evaluated as versatile in terms of bleaching effectiveness and mineral change, the most ideal bleaching duration was determined as 40 minutes (Group 2).