SÖMÜRGE MİRASINDAN ASİMETRİK STRATEJİK ORTAKLIĞA: CİBUTİ–FRANSA İLİŞKİLERİNDE SÜREKLİLİK VE DÖNÜŞÜM (1977–2025)
From Colonial Legacy to Asymmetric Strategic Partnership: Continuity and Transformation in Djibouti–France Relations (1977–2025)
  1. Tez No: 1014488
  2. Yazar: MOUSSA YOUSSOUF OMAR MOUSSA YOUSSOUF OMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ASKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Cibuti-Fransa ilişkilerini 1977 bağımsızlık ilanından 2025'e uzanan süreçte sömürge mirasının sürekliliği ile asimetrik stratejik ortaklığa dönüşüm ikilemi çerçevesinde incelemektedir. Sömürgecilik, post-kolonyalizm, neo-koloniyalizm, Françafrique, ulus-devlet ve egemenlik gibi kavramlar teorik çerçeveyi oluştururken; Cibuti'nin tarihsel, toplumsal ve jeostratejik profili ortaya konduktan sonra ikili ilişkiler üç aşamalı bir modelle –iyi alanlar, gri alanlar ve olumsuz alanlar olarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, Fransa'nın Cibuti'deki askeri varlığının, ekonomik protokollerin ve kültürel hegemonya araçlarının bağımsızlık sonrası dönemde de sürdüğünü ortaya koymaktadır. Öte yandan ABD, Çin ve Japonya gibi aktörlerin bölgeye girişiyle Cibuti'nin çok aktörlü denge politikası izlemeye başladığı, ancak bu çeşitlenmenin gerçek bir politika özerkliğinden ziyade farklı bağımlılık ilişkilerinin eş zamanlı yönetilmesi anlamına geldiği tespit edilmiştir. Tez, Cibuti–Fransa ilişkisinin ne tam anlamıyla bir post-kolonyal bağımlılık ne de eşitler arası bir stratejik ortaklık olarak nitelendirilebileceğini, bunun yerine“asimetrik stratejik ortaklık”kavramının daha uygun bir tanımlama olduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Djibouti–France relations from the 1977 declaration of independence to 2025 within the framework of the continuity of colonial legacy and the transformation towards an asymmetric strategic partnership. While concepts such as colonialism, post-colonialism, neo-colonialism, Françafrique, nation-state and sovereignty constitute the theoretical framework, bilateral relations were analysed through a three-layered model –positive areas, grey areas and negative areas– after establishing Djibouti's historical, social and geostrategic profile. The research findings reveal that France's military presence, economic protocols and cultural hegemony instruments in Djibouti continued in the post-independence period. On the other hand, with the entry of actors such as the USA, China and Japan into the region, Djibouti began to pursue a multi-actor balancing policy, yet this diversification meant simultaneous management of different dependency relationships rather than genuine policy autonomy. The thesis argues that the Djibouti–France relationship can neither be characterised as a fully post-colonial dependency nor an equal strategic partnership, suggesting instead that the concept of“asymmetric strategic partnership”provides a more appropriate characterisation.