Elektronik ticaret yönetimi: E-ticarette uluslararası lojistik
E-commerce management: International logistics in electronic commerce
  1. Tez No: 101450
  2. Yazar: BURAK KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEÇKİN POLAT, Y.DOÇ.DR. MEHMET MUTLU YENİSEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET“Elektronik ticaret yönetimi: E-ticarette uluslararası lojistik”konulu tez çalışmasında; uluslarası lojistik yönetiminin yerel lojistikten farklılıkları ve günümüz koşularında artan önemi üzerinde durulmaktadır. Uluslarası lojistiğin bazı zorlukları vardır. Bu zorluklar, coğrafi uzaklıklar ve uygulama farklılıklarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, etkin bir uluslararası lojistik sistemi için bilgilerin doğru ve hızlı transferi önem kazanmaktadır. Bu da ancak, bilgisayar ve enformasyon teknolojilerinin doğru kullanımı ile mümkün olabilmektedir. Bu amaçla, elektronik veri değişimi konusu lojistik alanında önemli rol oynamaktadır. Ancak bu sistemin uygulanması, önemli yatırım maliyetlerini beraberinde getirmekte, dolayısıyla her büyüklükte şirket ve sektör için geçerli olamamaktadır. Özellikle internet kavramının ortaya çıkmasından sonra, yeni ekonomi olarak tabir edilen yapı oluşmuştur. Bu yapıda, klasik yaklaşımlardaki üretim fonksiyonları ve ekonomik kavramların yeniden yorumlanması gerekmektedir. Bilginin ve bilgi kullanımının ön plana çıktığı yeni ekonominin lojistik alanına da etki etmesi; yukarıda bahsedilen bazı zorlukları ortadan kaldırmıştır. Bu durumda elektronik veri değişimi, büyük yatırımlar gerektirmeden, internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Ancak her sistemin getirileri olduğu gibi, bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Başta güvenlik sorunu olmak üzere, veri yönetimi etkinliğinin de internet üzerinden gerçekleştirilen işlemlerde, yani elektronik ticarette sorgulanması gerekmektedir. Bu değerlendirmeler ışığında, başarılı bir e-ticaret yapısı için belirlenmesi gereken stratejiler ve yönetimsel faaliyetler vardır. İşte bu çalışma, bu konulara ışık tutmayı amaçlamaktadır. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study named“Electronic commerce management: International logistics in E- commerce”, the differences between international and local logistics systems and the growing importance of international logistics are analyzed. There are some difficulties in international logistics. These difficulties result mainly from the geographical distances and application differences. For this reason, exact and quick transfer of information has a growing importance in order to have an effective international logistics system. And this is only possible by utilizing computer and information technologies. Thus, electronic data interchange has an important role in logistics. But the implementation of this system requires considerable investment costs, and therefore is not feasible for every type of company and sector. Especially after the evolution of internet, the structure named new economy has occured. It is necessary to reconsider the production functions and economic subjects of the classical approach (The effect of new economy, in which informaiton and the utilization of information takes the leading role, on logistics has overcome some of the difficulties summarized before). In this case, electronic data interchange can be obtained over internet without requiring large investments. But every system has disadvantages as well as bringing some profits. It is necessary to analyze the security problems first, and the effectiveness of data management at the operations through internet.This new approach is turned as“E-Commerce”. Evaluating these concepts, there are strategies to be determined and management issues to be addressed with the aim of a successful e-comeerce structure. And this study aims to put some light on these subjects. xn