Çeşitli ticari preparatlarda bromelainin enzimatik aktivitesinin ölçülmesi ve karşılaştırılması
Measurement and comparison of enzymatic activity of bromelain in various commercial preparations
  1. Tez No: 1014512
  2. Yazar: İREM İZEL YERİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA DEMİRCİ ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bromelain, gıda takviyelerinde yaygın olarak kullanılan proteolitik bir enzimdir. Bromelain içeren takviye edici gıda olarak satılan preparatların ürün kalitesinin değerlendirilmesinde bromelainin enzimatik aktivitesinin analizi oldukça önem taşımaktadır. Bu sebeple, ticari preparatların etiketlerinin üzerinde belirtilen aktivite değerlerinin doğrulanması ve ürünler arası karşılaştırma yapılabilmesi amacıyla güvenilir ve tekrarlanabilir analiz yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, bromelain içeren ticari preparatlardaki bromelainin enzimatik aktivitesinin tespit edilmesi amacıyla Amerika Farmakopesi (United States Pharmacopeia, USP) metoduna ek olarak yeni bir spektrofotometrik metot geliştirilmiş ve modifiye edilmiş bir HPLC metodu olmak üzere üç farklı metot kullanılarak elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu hedefte geliştirilen spektrofotometrik metot iki aşamadan oluşmaktadır. Bromelainin enzimatik aktivite analizleri sonucunda açığa çıkan tirozinin 280 nm'de maksimum UV absorbansı vermesine rağmen bu dalga boyunda oluşabilecek olası girişimlerin önüne geçebilmek amacıyla analiz 510 nm'de gerçekleştirilmiştir. İlk kısımda substrat olan kazein bromelain tarafından parçalanarak tirozin açığa çıkartılmaktadır. İkinci kısımda ise açığa çıkan tirozinin alfa-nitroso-beta-naftol ile renklendirilerek UV-Visible spektrofotometrede 510 nm dalga boyunda analiz edilmektedir. Geliştirilen metodun ticari preparatların analizinde kabul görmüş olan USP metoduyla aynı sıralamada sonuç vermiş olması, ticari preparatların analizinde alternatif olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Geliştirilen metotta tayin edilen tirozin için oluşturulan kalibrasyon grafiğinde elde edilen R2=0,9991 olarak bulunmuştur. Ayrıca geliştirilen metodun LOD ve LOQ değerleri sırasıyla 0,108 ve 0,36 µg/mL olarak hesaplanmıştır. Gün içi ve günler arası tekrarlanabilirlik çalışmalarında elde edilen %RSD değerleri sırasıyla %0,6153 ve %0,3064 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bromelain is a proteolytic enzyme widely used in dietary supplements. The analysis of bromelain enzymatic activity is of significant importance in the evaluation of the product quality of supplements sold as bromelain-containing products. Therefore, reliable and reproducible analytical methods are needed to verify the activity values stated on the labels of commercial preparations and to allow comparison between products. In this study, in order to determine the enzymatic activity of bromelain in commercial preparations, in addition to the United States Pharmacopeia (USP) method, a new spectrophotometric method and a modified HPLC method were developed, and the results obtained using the three different methods were compared. The spectrophotometric method developed for this purpose consisted of two stages. Although the tyrosine released as a result of bromelain enzymatic activity analysis gives maximum UV absorbance at 280 nm, the analysis was performed at 510 nm to prevent possible interferences at this wavelength. In the first part, the substrate casein was broken down by bromelain, releasing tyrosine. In the second part, the released tyrosine was colored with alpha-nitroso-beta-naphthol and analyzed at 510 nm wavelength using a UV-Visible spectrophotometer. The fact that the analysis of commercial preparations using the developed method yielded the same ranking as the accepted USP method indicates that it can be used as an alternative in the analysis of commercial preparations. In the calibration graph created for the tyrosine determined using the developed method, an R² value of 0,9991 was obtained. In addition, the LOD and LOQ values of the developed method were calculated as 0,108 and 0,36 µg/mL, respectively. The %RSD values obtained in intraday and interday precision studies were calculated as 0,6153% and 0,3064%, respectively.