Lateral dirsek tendinopatisinde egzersiz tedavisine ek olarak kullanılan farklı ortez tiplerinin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different types of orthoses used in addition to exercise therapy in lateral elbow tendinopathy
  1. Tez No: 1014511
  2. Yazar: BÜŞRA KÜLTÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Giriş: Lateral dirsek tendinopatisi, üst ekstremiteyi etkileyen en yaygın kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarından biri olarak tanımlanmaktadır. Klinik olarak, lateral epikondil seviyesinde veya yakınında el bileği ekstansör kaslarının ortak orijininde ortaya çıkan ağrı ile karakterizedir. Konservatif tedavisinde oral farmakolojikler, enjeksiyonlar, fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları, aktivite modifikasyonları ve ergonomik düzenlemelerden yararlanılmaktadır. Amaç: Çalışmanın amacı lateral dirsek tendinopatisi tanısı almış bireylerde egzersiz tedavisine ek olarak kullanılan dirsek bandı ve bilek ortezinin egzersiz tedavisi uygulananlara göre ağrı, fonksiyonel durum, ağrısız kavrama kuvveti, maksimum kavrama kuvveti ve hasta memnuniyeti üzerindeki etkinliğini incelemektir. Yöntem: Dahil edilen 45 hasta randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Her üç gruptaki hastalara el bileği izometrik, konsantrik ve eksantrik egzersizlerinden oluşan, kanıta dayalı kombine progresif bir egzersiz programı uygulandı. Grup 2'de egzersiz tedavisine ek olarak dirsek bandı verildi. Grup 3'teki hastalara ise egzersiz tedavisine ek olarak bilek ortezi verildi. Her iki gruba da tedavinin başlangıcında aktivite modifikasyonlarını içeren eğitim verildi. Hastalar 6 hafta boyunca haftada 2 defa tedaviye alındı. Değerlendirmeler tedavi öncesi, 6. hafta ve 12. haftada yapıldı. Aktivite ve istirahat ağrıları numaralandırılmış ağrı değerlendirme skalası (NPRS) ile, fonksiyonel seviye Hasta Bazlı Önkol Değerlendirme Anketi (PRTEE) ile, maksimum kavrama kuvveti ve ağrısız kavrama kuvveti hidrolik el dinamometresi (Jamar Plus+ Digital Hand Grip Dynamometer) ile değerlendirildi. Memnuniyet düzeyleri Global Değişim Ölçeği (GRC) ile değerlendirildi. Verilerin analizinde SPSS programı ve“One-Way ANOVA”testi kullanıldı. Bulgular: Veriler analiz edildiğinde, gruplar arasında istirahat ve aktivite ağrısı, fonksiyon, ağrısız kavrama kuvveti, maksimum kavrama kuvveti ve hasta memnuniyeti parametreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Buna karşın, tüm gruplarda istirahat ve aktivite ağrısı, fonksiyon, ağrısız ve maksimum kavrama kuvveti ile hasta memnuniyeti ölçümlerinde zaman içerisinde istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler gözlenmiştir (p<0,05). Gruplar arası karşılaştırmalarda tedavi öncesi, 6. hafta ve 12. hafta değerlendirmelerinde genel olarak istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmazken (p>0,05), yalnızca 12. hafta fonksiyon skorları açısından Grup 1 ile Grup 3 arasında Grup 1 lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır (p=0,04). Bu farkın, PRTEE için bildirilen minimal klinik anlamlı değişim (MCID=11) değerine ulaştığı ve dolayısıyla klinik olarak da anlamlı olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, yalnızca egzersiz uygulamasının, egzersize ek olarak bilek ortezi kullanımına kıyasla daha fazla klinik iyileşme sağlayabileceğini düşündürmektedir. Sonuç: Lateral dirsek tendinopatisi tanılı bireylerde progresif egzersiz temelli rehabilitasyon programlarının ağrı, fonksiyon ve kavrama kuvveti üzerinde olumlu etkiler oluşturduğu bulunmuştur. Egzersize ek olarak dirsek bandı veya bilek ortezi kullanımının, genel olarak egzersiz uygulamasına kıyasla istatistiksel olarak üstün bir katkı sağlamadığı ve tedavi süreci boyunca grupların büyük ölçüde benzer iyileşme gösterdiği belirlenmiştir. Bununla birlikte, 12. hafta değerlendirmesinde yalnızca egzersiz uygulanan grupta, egzersize ek olarak bilek ortezi kullanılan gruba kıyasla fonksiyon açısından klinik olarak anlamlı düzeyde daha fazla iyileşme saptanmıştır. Bu bulgular, lateral dirsek tendinopatisinin konservatif yönetiminde progresif egzersiz yaklaşımlarının temel ve etkili bir tedavi bileşeni olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Lateral elbow tendinopathy is defined as one of the most common musculoskeletal disorders affecting the upper extremity. Clinically, it is characterized by pain arising at or near the lateral epicondyle, originating from the common extensor tendon of the wrist extensor muscles. Conservative management includes oral pharmacological treatments, injections, physiotherapy and rehabilitation interventions, activity modification, and ergonomic adjustments. Objective: The aim of this study was to investigate the effects of elbow orthosis and wrist orthosis used in addition to exercise therapy on pain, functional status, pain-free grip strength, maximum grip strength, and patient satisfaction in individuals diagnosed with lateral elbow tendinopathy, compared with exercise therapy alone. Methods: A total of 45 patients were randomly allocated into three groups. All participants received an evidence-based combined progressive exercise program consisting of wrist isometric, concentric, and eccentric exercises. In Group 2, an elbow orthosis was provided in addition to exercise therapy, while patients in Group 3 received a wrist orthosis alongside exercise therapy. Both orthosis groups were also educated on activity modification at the beginning of treatment. Treatment sessions were conducted twice weekly for six weeks. Assessments were performed at baseline, at the 6th week, and at the 12th week. Pain during activity and at rest was assessed using the Numeric Pain Rating Scale (NPRS), functional status was evaluated using the Patient-Rated Tennis Elbow Evaluation Questionnaire (PRTEE), and pain-free and maximum grip strength were measured using a hydraulic hand dynamometer (Jamar Plus+ Digital Hand Grip Dynamometer). Patient satisfaction was assessed using the Global Rating of Change (GRC) scale. Data analysis was performed using SPSS software, and the One-Way ANOVA test was applied. Results: When the data were analyzed, no statistically significant differences were found between the groups in terms of resting and activity pain, function, pain-free grip strength, maximum grip strength, and patient satisfaction (p>0.05). However, statistically significant improvements were observed over time in all groups for resting and activity pain, function, pain-free and maximum grip strength, and patient satisfaction (p<0.05). In the between-group comparisons, no statistically significant differences were detected at baseline, week 6, or week 12 (p>0.05). However, at week 12, a statistically significant difference was found in functional scores between Group 1 and Group 3, in favor of Group 1 (p=0,04). This difference reached the minimal clinically important difference (MCID=11) for PRTEE, indicating that it was also clinically meaningful. These findings suggest that exercise alone may provide greater clinical improvement compared to exercise combined with wrist orthosis use. Conclusion: Progressive exercise-based rehabilitation programs were found to have positive effects on pain, function, and grip strength in individuals with lateral elbow tendinopathy. The addition of an elbow band or wrist orthosis did not provide a statistically superior benefit compared to exercise therapy alone, and all groups demonstrated largely similar patterns of improvement throughout the treatment period. However, at the 12-week assessment, the exercise-only group showed a greater improvement in functional outcomes compared to the group using exercise combined with a wrist orthosis, and this difference was clinically meaningful. These findings suggest that progressive exercise approaches constitute a fundamental and effective component of conservative management in lateral elbow tendinopathy.