Pickleball sporcularının duygusal zekâ ve tükenmişlik durumlarının incelenmesi
An examination of emotional intelligence and burnout levels of Pickleball athletes
  1. Tez No: 1014513
  2. Yazar: MAHMUT REYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET ÖZTÜRK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de Pickleball branşında faaliyet gösteren sporcuların duygusal zekâ ve tükenmişlik durumlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Türkiye genelinde pickleball federasyonunda lisanslı olan, yaşları 18 ve üzeri olan araştırmaya katılmaya gönüllü onam vermiş 310 sporcu katılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Örneklem grubunun yeterliliğini belirlemek amacıyla G*Power analizi yapılmış ve örneklemin istatistiksel olarak yeterli olduğu tespit edilmiştir. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Sporda Duygusal Zekâ Ölçeği ve Sporcu Tükenmişlik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin güvenirliklerini (iç tutarlılıklarını) belirlemek amacıyla Cronbach's Alpha katsayısı hesaplanmıştır. Normallik testleri sonucunda verilerin normal dağılıma uymadığı belirlenmiş; bu nedenle Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Korelasyon ve Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre sporcuların duygusal zekâ ortalamaları yüksek, tükenmişlik düzeyleri ise orta seviyededir. Eğitim düzeyi açısından lise mezunları ile lisans/lisansüstü mezunları arasında; başkalarının duygularını değerlendirme, kendi duygularını değerlendirme, duyguları düzenleme, duyguların kullanımı, duyarsızlaşma ve duygusal zekâ toplam puanlarında anlamlı farklar bulunmuştur. Bu sonuçlar, sporcuların tükenmişlik düzeylerini azaltmaya yönelik müdahalelerde yalnızca duygusal zekâya odaklanmanın yeterli olmadığını göstermektedir. Müdahalelerin daha etkili olabilmesi için sosyal destek sistemleri, psikolojik sağlamlık, benlik saygısı ve çevresel faktörler gibi çok yönlü değişkenlerin de dikkate alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the emotional intelligence and burnout levels of athletes participating in pickleball in Turkey. The study involved 310 athletes aged 18 and over who were licensed by the Turkish Pickleball Federation and had voluntarily given their consent to participate. IBM SPSS 26.0 software was used to analyse the data. A G*Power analysis was performed to determine the adequacy of the sample size, and it was found that the sample was satistically sufficient. Data were collected using the Personal Information From, the Emotional Intelligence Scale in Sport, and the Athlete Burnout Scale. Cronbach's Alpha coefficient was calculated to determine the reliability of the scales used in the study. Normality tests revealed that the data did not follow a normal distribution; consequently, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, correlation and regression analyses were employed. According to the research findings, athletes' average emotional intelligence scores were high, whilst their burnout levels were moderate. In terms of educational level, significant differences were found between high school graduates and undergraduate/postgraduate graduates in the following areas: assessing others' emotions, assessing one's own emotions, regulating emotions, using emotions, emotional numbing, and total emotional intelligence scores. These results indicate that focusing solely on emotional intelligence is insufficient for interventions aimed at reducing athletes' levels of burnout. It is recommended that interventions take into account multifaceted variables such as social support systems, psychological resilience, self-esteem and environmental factors in order to be more effective.