Yetişkin Onkoloji birimlerinde çalışan hemşirelerin eğitimgereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of educational needs of nurses working inAdult Oncology units
  1. Tez No: 1014520
  2. Yazar: KÜBRA GİZEM CURAL AZAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yetişkin onkoloji birimlerinde çalışan hemşirelerin eğitim gereksinimlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel desende gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde eğitim araştırma, üniversite ve şehir hastanelerinde yetişkin onkoloji birimlerinde çalışan hemşireler oluşturmuştur. Araştırmaya katılmayı kabul eden ve veri toplama sürecinde ulaşılabilen toplam 126 hemşire çalışma kapsamına alınmıştır. Veriler araştırmacılar tarafından geliştirilen Tanıtıcı Bilgi Formu ve Eğitim Gereksinimi Belirleme Formu aracılığıyla toplanmıştır. Veriler SPSS Version 29 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ile bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çalışmaya katılan yetişkin onkoloji birimi hemşirelerinin yaş ortalaması 31 67±6,70, çoğunluğa yakını kadın (% 92,1) ve lisans mezunudur (%88,1). Çalışmaya katılan hemşirelerin yarıdan fazlası; (%53,2) eğitim araştırma hastanesinde çalışmaktadır, (%51,6) birimi kendi isteyerek seçmemiştir, (%63,5) 1-5 yıl arası onkoloji birimdeki deneyimine sahiptir. Hemşirelerin çoğunluğa yakını onkoloji hemşireliği yaparken aldıkları eğitimi yeterli bulmamıştır ve (%94,4) birimde çalışmak için özel bir eğitim programının gerekli olduğunu belirtmiştir. Çalışma sonuçlarına göre en yüksek gereksinim duyulan konu (%84,9) kemoterapi ilaç kullanımıdır. Ayrıca hemşirelerin meslekte toplam çalışma süresi, kurumda toplam çalışma süresi, yetişkin onkoloji birimlerinde çalışırken aldıkları eğitimi yeterli bulma durumu, özel eğitim programına ihtiyaç duyma durumu, kurumda yetişkin onkoloji birimlerine yönelik eğitim alma durumu ile eğitim gereksinimi belirleme formundaki bazı maddelerin puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar ortaya çıktığı saptanmıştır. Sonuç olarak, yetişkin onkoloji birimlerinde çalışan hemşirelerin eğitim gereksinimlerinin sistematik biçimde belirlenmesi; gereksinime dayalı, planlı ve sürdürülebilir hizmet içi eğitim programlarının geliştirilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu doğrultuda modül temelli ve kanıta dayalı eğitim programlarının yapılandırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and cross-sectional design to determine the educational needs of nurses working in adult oncology units. The population of the study consisted of nurses working in adult oncology units in training and research hospitals, university hospitals, and city hospitals in Istanbul. A total of 126 nurses who agreed to participate in the study and were accessible during the data collection process were included in the study sample. Data were collected using the Introductory Information Form and the Educational Needs Assessment Form developed by the researchers. The data were analyzed using SPSS Version 29 software. Descriptive statistics, independent samples t-test, and one-way analysis of variance (ANOVA) were used for data analysis. The mean age of the nurses working in adult oncology units who participated in the study was 31.67 ± 6.70 years; the majority were female (92.1%) and held a bachelor's degree (88.1%). More than half of the participants (53.2%) were employed in training and research hospitals, 51.6% reported that they had not voluntarily chosen their unit, and 63.5% had 1–5 years of experience in oncology units. The majority of the nurses considered the education they had received while practicing oncology nursing to be insufficient, and 94.4% stated that a specialized training program was necessary to work in the unit. According to the study findings, the topic identified as the greatest educational need was chemotherapy drug administration (84.9%). It was determined that total years of professional experience, total duration of employment in the institution, perceived adequacy of the education received while working in adult oncology units, the perceived need for a specialized training program, and receiving oncology unit–specific training within the institution created statistically significant differences in the scores of certain items on the Educational Needs Assessment Form. In conclusion, systematically identifying the educational needs of nurses working in adult oncology units is important for the development of needs-based, planned, and sustainable in- service training programs. Accordingly, the development of module-based and evidence-based educational programs is recommended.