Multipl Sklerozlu bireylerde üst ekstremite odaklı nöromusküler eğitimin fiziksel ve kognitif fonksiyonlara etkisi
The effects of upper extremity-focused neuromuscular training on physical and cognitive functions in people with Multiple Sclerosis
- Tez No: 1014525
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA TARAKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, Multipl Skleroz (MS) tanılı erken evredeki MS'li bireylerde üst ekstremite odaklı yapılandırılmış nöromusküler egzersiz eğitiminin fiziksel ve kognitif fonksiyonlar üzerine etkilerini belirlemektir. Yöntem: Çalışmaya 48 MS tanılı birey dahil edildi ve randomize olarak egzersiz ve kontrol grubuna ayrıldı. Bireylerin demografik ve klinik özellikleri sorgulandıktan sonra, unilateral üst ekstremite fonksiyonu 9 Delikli Peg Testi; bilateral üst ekstremite fonksiyonu Minnesota El Beceri Testi; üst ekstremite performansı Manual Ability Measure-36; alt ekstremite fonksiyonu 25 Adım-Zamanlı Yürüme Testi; kognitif fonksiyon Sembol Rakam Modaliteleri Testi; eklem pozisyon hissi Lazer-Pointer ile Aktif Açı Tekrarlama Testi; koordinasyon 15-Beyaz Nokta Testi; reaksiyon hızı BlazePod-Random ve BlazePod-Focus testleri; üst ekstremite proksimal kas kuvveti Hand Held Dinamometre; el kavrama kuvveti el dinamometresi; postüral salınımlar modified-Clinical Test of Sensory Integration of Balance-Duyusal Entegrasyon Testi ve Postüral Stabilite Testi; core kuvveti ve enduransı curl-up ve plank testleri ve yorgunluk Yorgunluk Şiddeti Ölçeği ile değerlendirildi. Sekiz hafta boyunca, egzersiz grubu haftanın iki günü ve bir saat klinikte 12 istasyondan oluşan üst ekstremite odaklı nöromusküler egzersiz xvii eğitimi alırken, kontrol grubuna herhangi bir girişimde bulunulmadı ve rutin yaşamlarına devam etmeleri istendi. Egzersiz grubu tedaviden sonra dört hafta daha takip edildi. Bulgular: Çalışma 45 katılımcı ile tamamlandı. 8 haftanın sonunda, egzersiz grubunda postüral salınım dışındaki tüm parametrelerde anlamlı iyileşmeler kaydedilirken (p<0,01), kontrol grubunda tüm parametreler ilk değerlendirmeler ile benzerdi (p>0,01). 8 hafta öncesi ve sonrası ölçümler arasındaki ortalama değişim değerleri üzerinden gruplar arası karşılaştırma yapıldı ve kognitif fonksiyon ve postüral salınımdaki bazı parametreler dışında egzersiz grubu lehine istatistiksel anlamlı fark bulundu (p<0,01). Tedaviden sonraki 1 aylık takip süreci sonunda egzersiz grubunun bu kazanımları koruduğu görüldü (p>0,01). Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre, erken evredeki MS'li bireylerde üst ekstremite odaklı yapılandırılmış nöromusküler egzersiz eğitiminin fiziksel ve kognitif fonksiyon, eklem pozisyon hissi, koordinasyon, reaksiyon hızı, üst ekstremite proksimal kas kuvveti, kavrama kuvveti, core kuvvet ve enduransı ve yorgunluğu geliştirmede etkili bir yöntem olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to determine the effects of upper extremity-focused structured neuromuscular exercise training on physical and cognitive functions in early-stage people with Multiple Sclerosis (pwMS). Method: The study included 48 participants who were randomly assigned to exercise and control groups. After questioning the demographic and clinical characteristics of the participants, unilateral upper extremity function was assessed using the 9-Hole Peg Test; bilateral upper extremity function using the Minnesota Manual Dexterity Test; upper extremity performance using the Manual Ability Measure-36; lower extremity function using the Timed 25-Foot Walk Test; cognitive function using the Symbol-Digit Modalities Test; joint position sense using the Laser-Pointer Active Angle Repetition Test; coordination using the 15-White Dot Test; reaction speed using the BlazePod-Random and BlazePod-Focus tests; upper extremity proximal muscle strength using the Handheld Dynamometer; and hand grip strength using the Handheld Dynamometer, postural sway was assessed using the modified-Clinical Test of Sensory Integration of Balance and Postural Stability Test, core strength and endurance with xx curl-up and plank tests, and fatigue with the Fatigue Severity Scale. For 8 weeks, the exercise group received 1 hour of upper extremity-focused neuromuscular exercise training consisting of 12 stations in the clinic, 2 days a week, while the control group received no intervention and was asked to continue their routine lives. The exercise group was followed up for an additional 4 weeks after treatment. Results: The study was completed with 45 participants. At the end of 8 weeks, significant improvements were recorded in all parameters except postural sway in the exercise group (p<0.01), while all parameters were similar to the initial assessments in the control group (p>0.01). Intergroup comparisons were made based on the mean change values between measurements before and after 8 weeks, and a statistically significant difference was found in favor of the exercise group, except for some parameters in cognitive function, and postural sway (p<0.01). At the end of the 1-month follow-up period after treatment, it was observed that the exercise group maintained these gains (p>0.01). Conclusion: According to the results of our study, structured neuromuscular exercise training focused on the upper extremities was found to be an effective method for improving physical and cognitive function, joint position sense, coordination, upper extremity proximal muscle strength, grip strength, and fatigue in early-stage pwMS.