Multipl sklerozlu bireylerde video oyunları temelli fiziksel aktivite eğitiminin üst ekstremite fonksiyonları, yürüme, denge ve kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi
Effect of video game based physical activity training on upper extremity functions, walking, balance and cognitive functions in persons with multiple sclerosis
- Tez No: 493425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Multipl sklerozlu (MS'li) bireylerde 8 haftalık video oyunları temelli fiziksel akitivite eğitiminin (VOTFAE) üst ekstremite fonksiyonları, yürüme, denge, kognitif fonksiyonlar, yaşam kalitesi, depresyon ve yorgunluk üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Method: Bu randomize kontrollü çalışmaya 60 MS'li birey katıldı. Katılımcılar; VOTFAE grubu (n=21), geleneksel fizyoterapi (GF) grubu (n=19) ve kontrol grubu (bekleme listesi) (n=20) olmak üzere randomize olarak 3 gruba ayrıldılar. VOTFAE ve GF grubuna 8 hafta boyunca haftada bir gün tedavi verildi. Tüm katılımcılar araştırmanın başında ve 8 hafta sonra değerlendirildi. Sonuç ölçümleri olarak 9 Delikli Peg Testi (9 Hole Peg Test - 9-HPT), Manuel Beceri Ölçümü (Manual Ability Measure - MAM-36), Altı Nokta Adım Testi (ANAT), Zamanlı 25 Adım Yürüme Testi (Timed 25 Foot Walk Test – T25FWT), Multipl Skleroz Yürüyüş Ölçeği (MSYÖ), Otur-Kalk Testi (OKT), Mekik Testi (MT), Modifiye Yorgunluk Etki Ölçeği (MYEÖ), Aktiviteye Spesifik Denge Güvenlik Skalası (ASDGS), Beck Depresyon Envanteri (BDE), MS Uluslararası Yaşam Kalitesi Ölçeği (Multiple Sclerosis International Quality of Life – MusiQoL), MS için Kısa Uluslararası Kognitif Değerlendirme (Brief International Cognite Assessment for MS - BICAMS) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effect of videogame-based physical activity (VBPA) training on upper extremity functions, walking, balance, cognitive functions, quality of life, depression and fatigue in persons with multiple sclerosis (pwMS). Methods: Sixty pwMS enrolled in this randomised controlled trial. They were randomly divided into three groups: VBPA (n=21), conventional rehabilitation (CR) (n=19), and no intervention (waiting list) groups (n=20). The experimental groups received therapy sessions once a week for 8 weeks. All the participants were assessed at baseline and after 8 weeks. The outcome measures included the Nine-Hole Peg Test (NHPT), Manual Ability Measure-36 (MAM-36), Six-Spot Step Test (SSST), Timed 25-Foot Walk (T25FW), 12-Item Multiple Sclerosis Walking Scale (MSWS-12), Five Times Sit to Stand Test (FTSST), Curl-Up Test (CUT), Modified Fatigue Impact Scale (MFIS), Activity Specific Balance Confidence Scale (ABC), Beck Depression İnventory (BDİ), The Multiple Sclerosis International Quality of Life questionnaire (MusiQoL), Brief International Cognitive Assessment for MS (BICAMS). Results: The VBPA and CR groups had significant improvements in SSST, BICAMS, CUT, NHPT, FTSST, and T25FW (p0.017). Conclusion: This study suggests that CR and VBPA are both effective methods to improve walking, upper extremity function, core stability and cognitive functions in pwMS. The VBPA training should be used as an enjoyable, motivational and effective alternative to CR.