Ortaokul öğrencilerinde bağımlılık yönetimi eğitiminin dijital bağımlılık ve psikolojik sağlamlığa etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of addiction management training on digital addiction and psychological resilience in secondary school students: A randomised controlled trial
  1. Tez No: 1014582
  2. Yazar: SENEM ÇELİK YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER TEZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma ortaokul 6.sınıf öğrencilerde bağımlılık yönetimi eğitiminin dijital bağımlılık ve psikolojik sağlamlığa etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tasarım ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini bir ortaokulda öğrenim görmekte olan altıncı sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırma 77 öğrenci (kontrol grubu:38, müdahale grubu: 39) ile bitirilmiştir. Veri toplama“Tanıtıcı Bilgiler Formu”,“Çocuklar İçin Dijital Bağımlılık Ölçeği (ÇİDBÖ)”,“Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (ÇGPSÖ)”kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada müdahale grubunda dijital bağımlılık riskinin azaltılmasına ve psikolojik sağlamlığı geliştirmeye yönelik; her oturumu 40 dakikadan oluşan 6 oturum bağımlılık yönetimi eğitimi uygulanmıştır. Bağımlılık Yönetimi Eğitimi içeriği; ergenlik dönemi gelişimsel sürecinde medyana gelen değişimler, psikolojik sağlamlık, etkili ve etkisiz baş etme, dijital bağımlılık ve çeşitleri, güvenli internet kullanımı, stresle baş etme, problem çözme, geleceği planlama, Duygusal Özgürleştirme Tekniği (EFT) başlıklarını içeren oturumlar ve etkinliklerden oluşmaktadır. Müdahaleler haftada bir kez yapılmıştır. Müdahale ve kontrol gruplarına müdahale öncesi ön test, müdahale sonrasında son test ve 1 ay sonra izlem testi uygulanmıştır. Verilerin analizinde kikare testi, karma tasarımlı ANOVA testi ve“Bonferroni çoklu karşılaştırma testleri”uygulanmıştır. Müdahale ve kontrol grubu arasında ÇİDBÖ ve Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ön test ortalama puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Çalışmanın bulgularına göre; dijital bağımlılık puanları açısından grup × zaman etkileşiminin istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (F=18,157, p<0,001, pη2=0,195). Müdahale grubundaki öğrencilerin dijital bağımlılık puan ortalamalarının eğitim sonrasında ve izlem ölçümünde anlamlı düzeyde azaldığı, müdahalenin yüksek etki büyüklüğüne sahip olduğu bulunmuştur. Bu çalışmada ÇGPSÖ puan ortalaması arasında müdahale ve kontrol grubu açısından anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir (p>0,001). Araştırma sonucunda Bağımlılık Yönetimi Eğitimi'nin ortaokul öğrencilerinde dijital bağımlılığa dair etkili olduğu, psikolojik sağlamlığa dair etkili olmadığı belirlenmiştir. Bağımlılık yönetimi eğitiminin okul temelli müdahalelerde kullanılması önerilmektedir. Araştırma ClinicalTrials.gov sisteminde kayıtlıdır. NCT kodu: NCT06468839
Özet (Çeviri)
The study was conducted using a randomised controlled experimental design to determine the effect of addiction management training on digital addiction and psychological resilience in sixth-grade secondary school students. The population of the study consisted of sixth-grade students attending a secondary school. The study was completed with 77 students (control group: 38, intervention group: 39). Data collection was carried out using the 'Descriptive Information Form', the 'Digital Addiction Scale for Children (ÇİDBÖ)', and the 'Child and Adolescent Psychological Resilience Scale (ÇGPSÖ)'. In the study, the intervention group received six sessions of addiction management training, each lasting 40 minutes, aimed at reducing the risk of digital addiction and developing psychological resilience. The content of the Addiction Management Training consisted of sessions and activities covering changes occurring during the developmental process of adolescence, psychological resilience, effective and ineffective coping, digital addiction and its types, safe internet use, coping with stress, problem solving, planning for the future, and Emotional Freedom Technique (EFT). Interventions were conducted once a week. Pre-tests were administered to both the intervention and control groups before the intervention, post-tests were administered after the intervention, and follow-up tests were administered one month later.In the analysis of the data, the chi-square test, mixed-design ANOVA test, and Bonferroni multiple comparison tests were applied. No statistically significant difference was found between the intervention and control groups in terms of pre-test mean scores on the Child and Adolescent Behavioural and Emotional Disorders Scale (ÇİDBÖ) and the Child and Adolescent Psychological Resilience Scale (p>0.05). According to the findings of the study, the group × time interaction was statistically significant in terms of digital addiction scores (F=18.157, p<0.001, pη2=0.195). It was found that the mean digital addiction scores of students in the intervention group decreased significantly after the training and at the follow-up measurement, and that the intervention had a high effect size. In this study, no significant difference was found between the intervention and control groups in terms of the mean CPPS scores (p>0.001). The results of the study determined that Addiction Management Training was effective in middle school students regarding digital addiction but not regarding psychological resilience. It is recommended that addiction management training be used in school-based interventions. The study is registered in the ClinicalTrials.gov system. NCT code: NCT06468839