Kalite maliyetlerinin optimizasyonu
Optimization of quality costs
  1. Tez No: 101459
  2. Yazar: OSMAN GÜLERYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ÖZİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
kalite maliyetlerinin optimizasyonu ÖZET Bu çalışmada kalite yönetim sistemi performansım ölçme aracı olan kalite maliyetleri incelenmiş, ve bu maliyetlerin bir uygulama işletmesinde ölçülüp, optimum hale getirilebilmesi için çalışma yapılmıştır. Kalite maliyetleri; Önleme maliyetleri, değerlendirme maliyetleri, iç başarısızlık maliyetleri ve dış başarısızlık maliyetlerinden oluşmaktadır. Önleme ve değerlendirme maliyetleri, kalitenin maliyetleridir, kalite sistemi kurma ve kalite elde etmek için, katlanılması gereken maliyetlerdir. İç başarısızlık ve dış başarısızlık maliyetleri ise kalitesizliğin maliyetleridir. Başarısızlık maliyetleri, kaçınılabilir ve önlenebilir maliyetlerdir. Önleme ve değerlendirme yatırımları ile bunları gidermek mümkündür. Amaç kalite maliyetlerini, müşteri memnuniyetini sağlayacak şekilde optimum noktaya getirmektir. Kalite maliyetlerini ölçmedeki amaçlardan biri de, kalite iyileştirme faaliyetlerine rehber olmasıdır. Bunun için ana stratejiyi şöyle özetleyebiliriz. Öncelikle başarısızlık maliyetlerini oluşturan nedenleri bulup, bunları gidermek için önleyici faaliyetlere yatırım yapmak ve değerlendirme maliyetlerini de beraberinde düşürmek, son olarak ise sürekli gelişmeyi sağlamak için önleme faaliyetleri üzerine yoğunlaşmaktır. Bu stratejenin temeli, her bir başarısızlığın bir nedeni vardır, nedenler tespit edilirse problemler çıkmadan önlenebilir, ve önlemek her zaman çok daha ucuzdur. ikinci bölümde, kalite maliyetlerine geçmeden önce, kalite maliyetleri sistemini daha iyi anlayabilmek için, kalite yönetim sistemleri (toplam kalite yönetimi, ISO 9000 kalite yönetim sistemi), kalite yönetim sistemi gereklilikleri ve bu sistemlerin gelişimleri üzerinde durulmuştur. Daha sonraki bölümde ise kalite maliyetleri fikrinin gelişimi, ana maliyet bileşenleri ve bu bileşenleri oluşturan maliyet kalemleri açıklanmıştır. Bunları takiben kalite maliyet sistemi uygulaması, fermuar üreticisi olan bir kuruluşta, ISO 9002 : 1994 kalite yönetim sistemi kuruluşu aşamasında, bu sisteme entegre edilerek yapılmıştır. Öncelikle uygulama işletmesinde kalite maliyetleri sistemi tanıtılmış, üst yönetimin desteği alınmış, ve daha sonra kalite maliyet kalemleri belirlenmiştir. Bunları takiben, kalite maliyetleri için prosedür ve talimat yazılarak nasıl yapılacağı formal hale getirilmiştir.Veriler toplanarak, belirlenen hesaplama yöntemlerine göre aylık kalite maliyet raporları çıkarılmaya başlanmıştır. Toplam kalite maliyetlerinin satışlara oram ve kalite maliyetlerinin kendi içindeki yüzdeleri grafiklerle de gösterilerek trend daha kolay izlenebilmiştir. Bu çalışma sonucunda kalite maliyetleri sistemi ile kalite yönetim sistemi performansının nasıl ölçüleceği, başarısızlık maliyetlerinin belirlenip, sebeplerinin araştırılmasına ve nasıl önlenebileceğine, başarısızlık maliyetlerinin azaltılarak toplam kalite maliyetlerinin optimize edilmesi için yönetime karar vermede nasıl yardımcı olacağı gösterilmeye çalışılmıştır. xı
Özet (Çeviri)
OPTIMIZATION OF QUALITY COSTS SUMMARY Quality costs, as a tool of measuring quality management system performance has been analysed, and how to use them for optimizing total quality costs. The purposes of quality cost analysis are to increase the quality level and improve the productivity. In other words the quality costs system must be established to examine the efficiency of quality control programs in a company. Quality costs are classified into four main groups; preventive costs, appraisal costs, internal failure costs, external failure costs. There are also sub cost categories, which are under these four main cost categories. The prevention and appraisal costs are necessary to control the quality related activities, the rest of the quality costs are resulted from failure of control. Prevention costs are the costs of all activities specifically designed to prevent poor quality in products or services. Examples are the costs of new product review, quality planning, supplier capability surveys, process capability evaluations, quality improvement team meetings, quality improvement projects and training. Appraisal costs are the costs associated with measuring, evaluating or auditing products or services to assure conformance to quality standards and performance requirements. These include the costs of incoming and source inspection / test of purchased material, in process and final inspection / test, product, process, or service audits, calibration of measuring and test equipment, and the costs of associated supplies and materials. Internal failure costs are the costs occurring prior to delivery or shipment of the product. Examples are the costs of scrap, rework, re-inspection, re-testing, material review, and downgrading. External failure costs are the costs occurring after delivery or shipment of the product to the customer. Examples are the costs of processing complaints, customer returns, warranty claims and product recalls. The strategy for optimizing quality costs is first of all to take the direct attack on failure costs in attempt to drive them zero. Invest in the right prevention activities to bring xnabout improvement. Reduce appraisal costs according to the results achieved also continuously evaluate and redirect prevention efforts to gain further improvement. This strategy is based on the premise that there is a root cause for each failure, causes are preventable, and prevention is always cheaper. First of all quality management systems, such as total quality management system and ISO 9000 quality management systems and its requirements, have been explained at the second chapter for better understanding quality costs. Then the development of quality costs idea and its categories have been mentioned at the following chapter. The application study for the quality costs system has been realised at the zipper Manufacturer Company while establishing ISO 9000 : 1994 quality management system. Quality costs system has been integrated to this system by writing procedure and working instruction. At the beginning, by the support of top management of the factory, quality costs system has been introduced in the company. Then the sub costs categories have been determined and started to collect data for each cost category from different data sources such as accounting and production departments. These data recorded to the monthly quality report also the proportion of monthly total quality costs to the monthly sales have been calculated for the purpose of comparison with the previous results. Monthly changes in the quality costs have been shown with graphs, by the way trends have been checked properly. At the end of the research have been observed that investment on prevention activities, decreased total quality costs as well as the failure costs. It means that investment on prevention activities decrease the failure costs and the total quality costs much more than the prevention investment amount. So, proved that prevention is always cheaper. xin