Ofis çalışanlarında fiziksel aktivite düzeyleri, yeme davranışları ve yaşam kalitesi ilişkisi
The relationship between physical activity levels, eating behaviors, and quality of life among office workers
- Tez No: 1014618
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU TOKUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; ofis çalışanlarında fiziksel aktivite düzeyleri, yeme davranışları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Kesitsel tipteki bu çalışmanın örneklemini 2025 yılında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinde çalışmakta olan 123 kadın ve 90 erkek olmak üzere toplam 213 büro personeli oluşturmaktadır. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form, Üç Faktörlü Yeme Ölçeği ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Form (WHOQOL-BREF) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde Student T Testi, Varyans Analizi, Pearson Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi kullanılmıştır. Katılımcıların yarıya yakınının (%46,2) 20 yıldan daha uzun süredir büro personeli olarak çalışmakta olduğu, kadınların %19,3'ünün, erkeklerin %27,6'sının obez olduğu ve erkelerin BKİ ortalamasının kadınlarınkinden anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Kontrolsüz yeme, bilişsel kısıtlama ve duygusal yeme skorları kadınlarda yüksek iken fiziksel aktivite skoru erkelerde daha yüksek bulunmuştur. Katılımcıların GYK puanı ile TFA ve bilişsel kısıtlama puanları arasında pozitif yön-de duygusal yeme puanı ile de negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. GYK puanı ve GSD puanları da BKİ arttıkça azalmaktadır. Türkiye'de ofis çalışanlarının mesai saatlerinin uzunluğu ve ofis ortamlarında masa-ya/bilgisayara bağımlı çalışma koşulları göz önüne alınarak sağlıklı beslenme ve fizik-sel aktivitenin artırılması ile ilgili çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine the relationship between physical acti-vity levels, eating behaviors, and quality of life among office workers. The sample of this cross-sectional study consisted of 213 office personnel (123 women and 90 men) working at Namık Kemal University in Tekirdağ in 2025. Data were collected using a Personal Information Form, the International Physical Activity Questionnaire Short Form, the Three-Factor Eating Scale, and the World Health Organization Quality of Life Scale Short Form (WHOQOL-BREF). Student T-test, Analysis of Variance, Pearson Correlation Analysis, and Regression Analysis were used in the analysis of the data. It was found that nearly half of the participants (46.2%) had been working as office personnel for more than 20 years, 19.3% of women and 27.6% of men were obese, and the average BMI of men was significantly higher than that of women. While scores for uncontrolled eating, cognitive restriction, and emotional eating were higher in women, physical activity scores were higher in men. A significant positive correlation was found between participants' GYK (Global Qua-lity of Life) scores and TFA (Traditional Eating Activity) and cognitive restriction scores, and a significant negative correlation with emotional eating scores. GYK and GSD (Global Quality of Life) scores also decreased as BMI increased. Considering the long working hours of office workers in Turkey and their desk/computer-dependent working conditions in office environments, studies should be conducted on increasing healthy eating and physical activity.