Kiraz yetiştiriciliği ve dünya tarımındaki yeri
Cherry cultivation and its place in world agriculture
- Tez No: 1014626
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR AYDINALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, kiraz yetiştiriciliğinin çeşitli yönleri ile ele alınması amaçlanmıştır. Kiraz bitkisinin ortaya çıkışı, Pomolojik Sınıflandırması, Dünya'daki üretim alanları ve miktarları, günlük hayattaki tüketiminin insan sağlığı ve tüketim çeşitliliği hakkında bilgiler verilmektedir. Tablolar ile verilen üretim alan ve miktar bilgileri ek olarak ülkemizin ithalat, ihracat, kişi başına yıllık tüketim miktarı, ağaç başına meyve verimi, yurt içi kullanım ve ülkemizin kendine yeterlilik durumu da çalışmada yer almaktadır. İstatiksel verilerin ardından, kiraz bitkisinin bir sezonluk yetişme evresi boyunca geçirdiği çeşitli fenolojik evreler sırası ile verilmiştir. Sonra kiraz yetiştiriciliğinde, bitkinin sıcaklık, yağış, soğuklanma ihtiyacı ve ilkbahar geç donlarından etkilenme sıcaklık eşiği belirtilerek iklim istekleri irdelenmiş, toprak yapısı, pH, toprak organik madde miktarı isteği ile de toprak istekleri sunulmuştur. Ayrıca bahçe tesisinde dikkat edilecek hususlar tüm yönleriyle çalışmada yer almış, bahçe tesisi aşamasından sonra terbiye sistemi ve yapılacak ideal budama uygulamaları hakkında bilgi verilmiş, çalışmanın en sonunda da kiraz ağaçlarında makro ve mikro besin elementli gübreler ile gübreleme bilgileri yer almıştır. Bu çalışma sonucunda, kiraz yetiştiriciliğinde uygun iklim ve toprak koşullarının sağlanması, doğru bahçe tesisi ile birlikte düzenli budama uygulamalarının verim ve kalite üzerinde belirleyici olduğu görülmüştür. Ayrıca, dengeli gübreleme ve uygun yetiştiricilik tekniklerinin uygulanmasıyla sürdürülebilir üretimin mümkün olduğu değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda üreticilerin bölgesel koşulları dikkate alarak bilinçli uygulamalar yapması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to address various aspects of cherry cultivation. Information is provided on the origin of the cherry plant, its pomological classification, global production areas and quantities, and the impact of daily consumption on human health and consumption patterns. In addition to the production area and quantity data presented in tables, the study also includes information on Turkey's imports, exports, annual per capita consumption, fruit yield per tree, domestic use, and Turkey's self-sufficiency status. Following the statistical data, the various phenological stages of the cherry plant during a single growing season are presented sequentially. Then, the climate requirements of cherry cultivation are examined, specifying the plant's temperature, rainfall, chilling requirements, and the temperature threshold for exposure to late spring frosts. Soil requirements are also presented, including soil structure, pH, and organic matter content. Furthermore, the study comprehensively addresses aspects to consider during orchard establishment, provides information on training systems and ideal pruning practices after orchard establishment, and concludes with information on fertilization using macro and micronutrient fertilizers for cherry trees. This study concluded that ensuring suitable climate and soil conditions, establishing the right orchard, and implementing regular pruning practices are crucial for yield and quality in cherry cultivation. Furthermore, it is assessed that sustainable production is possible through balanced fertilization and the application of appropriate cultivation techniques. Accordingly, it is recommended that producers adopt informed practices, taking regional conditions into account.