Döngüsel tasarım bağlamında tekstil atıklarının mekansal ve yapısal potansiyeli
Spatial and structural potential of textile waste in the context of circular design
  1. Tez No: 1014627
  2. Yazar: ŞEVVAL MİRAY GÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE PINAR ARABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
Özet
Küresel ölçekte hızla artan atık hacmi, mimarlık disiplininde sürdürülebilir ve alternatif malzeme arayışlarını zorunlu kılarken, tekstil endüstrisinin yüksek üretim kapasitesi, kısa ürün yaşam döngüsü ve düşük geri dönüşüm oranları bu malzemeyi kritik bir çevresel sorun haline getirmektedir. Bu çalışma, tekstil atıklarının mimaride malzeme, yüzey, kabuk, bölme elemanı, kurulum ve kentsel müdahale aracı olarak kullanılabilirliğini; fiziksel, performatif, duyusal, kavramsal ve ekolojik boyutlar çerçevesinde kapsamlı biçimde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, atık tekstili içeren ürün ve projeler dönüşüm türlerine (reuse, recycling, upcycling, downcycling) ve mimari uygulama alanlarına (pavilyonlar, membran sistemler, iç yüzeyler, kompozit paneller ve kamusal kurulumlar) göre karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, tekstil atıklarının hafiflik, esneklik, taşınabilirlik, geçirgenlik, katlanabilirlik ve ışıkla etkileşim gibi özellikleri sayesinde özellikle geçici, deneysel ve adaptif yapılarda güçlü bir alternatif sunduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, malzemenin termal ve akustik yalıtım performansı, nem dayanımı ve belirli ölçekte mekanik direnci, iç mekân tasarımında işlevsel katkılar sağladığını göstermektedir. Çalışma ayrıca, tekstil atıklarının mekânsal ve kavramsal niteliklerine de odaklanmaktadır; kullanılmış giysiler ve ev tekstillerinin taşıdığı izler, dokusal çeşitlilik ve biçimsel deformasyonlar, standart endüstriyel malzemelerde bulunmayan özgünlük, katmanlaşma ve hafıza üretimi sağlamaktadır. Bu durum, tekstil atıklarını yalnızca fiziksel bir yapı malzemesi değil, aynı zamanda anlatı ve anlam üretiminde etkin bir tasarım bileşeni haline getirmektedir. Araştırmanın önemli bulgularından biri, özellikle pavilyon tipolojisinin, hızlı uygulanabilirlik, düşük maliyet ve deneysel tasarım yaklaşımlarına uygunluk açısından tekstil atıkları için bir test ve keşif ortamı sunduğudur. Ayrıca kompozit paneller, akustik yüzeyler ve yeniden işlenmiş tekstil ürünleri gibi iç mekân uygulamaları, bu malzemenin sürdürülebilir mimari sistemlere entegrasyon potansiyelini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, tekstil atıkları mimaride sürdürülebilirlik, malzeme inovasyonu ve mekânsal deneyim üretimi açısından yüksek bir potansiyele sahiptir; tasarım süreçlerine entegre edilmeleri yalnızca çevresel yükleri azaltmakla kalmayıp aynı zamanda yeni yapısal, biçimsel ve kavramsal olanaklar da yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapidly increasing volume of waste on a global scale necessitates the exploration of sustainable materials in architecture, while the textile industry, characterized by high production rates, short life cycles, and low recycling levels, has become a critical environmental concern. This study evaluates the potential of textile waste as a material, surface, envelope, partition, installation element, and tool for urban intervention, addressing its physical, performative, sensory, conceptual, and ecological dimensions. Projects incorporating textile waste are comparatively analyzed based on transformation types such as reuse, recycling, upcycling, and downcycling, and architectural applications including pavilions, membrane systems, interior surfaces, composite panels, and public installations. The findings indicate that textile waste offers significant advantages, particularly in temporary and experimental structures, due to its lightweight nature, flexibility, portability, permeability, foldability, and interaction with light. In addition, its thermal and acoustic insulation properties, moisture resistance, and mechanical capacity contribute to its functional performance in interior design. The study also highlights the spatial and conceptual qualities of textile waste, as traces of use, textural variation, and formal irregularities introduce uniqueness, layering, and material memory that are absent in conventional industrial materials. Thus, textile waste operates not only as a physical material but also as a conceptual design input that supports narrative and meaning-making processes. A key finding is the prominent use of textile waste in pavilion typologies, which function as experimental environments due to their rapid construction, low cost, and adaptability. Furthermore, applications such as composite panels and acoustic surfaces demonstrate its integration into sustainable architectural systems. In conclusion, textile waste presents strong potential for sustainability, material innovation, and spatial experience, offering new structural and conceptual possibilities while reducing environmental impact.