Türkiye'nin yaş meyve ve sebze ihracatı, Manisa Alaşehir örneği
Turkey's fresh fruit and vegetable exports, the case of Manisa Alaşehir
- Tez No: 827092
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN MURAT KOÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Türkiye'nin iklimi ve toprak yapısının tarıma elverişli olması sebebiyle çeşitli meyve ve sebze yetiştiriciliği yapılmaktadır. Tarım, Türkiye ekonomisi açısından önemli ve etkin bir sektör olmaktadır. Bu sektörün genel yapısından dolayı pazara giriş stratejilerinden ihracata dayalı yöntemler tercih edilmektedir. Ekonomik katkının önemli ölçüde olabilmesi için üretilen ürünün ihracatının da arttırılması gerekmektedir. Çalışmada analiz iki kısma ayrılarak yapıldı. İlk kısımda ikincil veriler kullanıldı. Dünya'da taze üzüm, kiraz üretimi ve ticari yapısı genel olarak ele alınmıştır. Türkiye'nin üzüm ve kiraz üretimindeki Manisa ilinin ve Alaşehir ilçesinin katkısı tablolar yardımıyla açıklanmıştır. Tablolar için 2012-2021 yıllarını kapsayan on yıllık bir dönem seçilmiştir. Manisa, Sultaniye üzüm çeşidi ile tüm dünyada bir marka oluşturmuştur. Alaşehir, üzüm üretimiyle bu markanın oluşmasına katkıda bulunmaktadır. İlçenin ekonomik geçim kaynağını üzüm oluşturmaktadır. İkinci kısımda dört bölümden oluşan yirmi dokuz soruluk anket kullanılmıştır. Manisa ilinin Alaşehir ilçesindeki üzüm ve kiraz ihracatında faaliyette bulunan firmalarla anket çalışması yapılmıştır. Anket firmaların genel yapısını, ihracattaki karşılaştıkları sorunlar ve zorluklar, en fazla çalıştıkları ülkeler, tercih edilen üzüm ve kiraz çeşidi gibi belirleyici sorulardan oluşmaktadır. Anketten elde edilen verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde) kullanılmıştır. Değişkenlerin aralarındaki ilişki Ki-kare analizi ile analiz edilmiştir. Hesaplamalar için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Windows 25.0 programı kullanılmıştır. Çalışmada firmanın sahip olduğu kalite sertifikaları ve haksız rekabet ortamının, ihracat yaptığı süreyle ilişkili olup olmadığı belirlenmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that the climate and soil structure of Turkey are suitable for agriculture, various fruits and vegetables are grown. Agriculture is an important and effective sector for the Turkish economy. Due to the general structure of this sector, export-based methods are preferred from sunday entry strategies. In order for the economic contribution to be significant, the export of the manufactured product must also be increased. In the study, the analysis was performed by dividing into two parts. Secondary data were used in the first part. The production and commercial structure of fresh grape, cherry in the world are generally discussed. The contribution of Manisa province and Alaşehir district in grape and cherry production of Turkey is explained with the help of tables. A ten-year period covering the years 2012-2021 has been selected for the tables. Manisa has created a brand all over the world with the Sultaniye grape variety. Alaşehir contributes to the formation of this brand with its grape production. Grape constitute the economic livelihood of the district. In the second part, a questionnaire consisting of twenty-nine questions consisting of four parts was used. A survey study was conducted with companies engaged in grape and cherry exports in Alaşehir district of Manisa province. The survey consists of the general structure of the companies, the problems and difficulties they face in exports, the countries they work the most, the preferred grape and cherry varieties, as well as decisive questions. Descriptive statistical methods (number, percentage) were used in the evaluation of the data obtained from the survey. The relationship between the variables was analyzed by Chi-square analysis. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Windows 25.0 program was used for calculations. In the study, it was aimed to determine whether the quality certificates that the company has and the unfair competitive environment are related to the period during which it exports.