Sweep-based primitive creation in solid modelling
  1. Tez No: 12805
  2. Yazar: CENK ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
KATI MODELLEMEDE KESİT TAŞINIMI İLE TEMEL ELEMAN OLUŞTURULMASI ÖZÇELİK, Cenk Mühendislik Fakültesi Yüksek Lisans Tezi, Mak. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mustafa İlhan GÖKLER 101 sayfa. Şubat 1991 ÖZET Bu tezde, Unix işletim sistemiyle çalışan APOLLO iş-istasyonu ortamında C programlama dili kullanılarak, kesit taşı m mı ile temel eleman oluşturulması için bir yöntem tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, bilgisayar destekli tasarım uygulamalarındaki katı modellemede kullanılmak üzere oluşturulacak temel elemanların, çizgi ve yaylardan oluşan herhangi bir şekildeki kesitlerinin yaratılması ve bunların doğrusal veya döngüsel şekilde taşınımı amacıyla bir çalışma sürdürülmüştür. Bu uygulama, bir katı modelleme paketinin bir modülünü oluşturmakta ve doğrusal kesit taşınımıyla üst yüzeyleri döndürülmüş, ölçeklendirilmiş veya kaydırılmış, ve döngüsel kesit taşınımıyla kesitleri adıma veya bir uçta eksenlerine yakınlaşmaya/uzaklaşmaya sahip nesnelerin yaratılmasını içermektedir. Bu tezde, kesit taşınımı tekniğinin teorik yönleri ve gerçekleştirilmesi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SWEEP-BASED PRIMITIVE CREATION IN SOLID MODELLING ÖZÇELİK, Cenk Faculty of Engineering M.S. in Mechanical Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Mustafa İlhan GÖKLER 1 0 1 pages, February 1 99 1 ABSTRACT In this thesis, a method is designed and implemented for creating primitives that are based on sweep technique using the C programming language on a Unix-based APOLLO workstation environment. Within this scope, a study has been carried out to generate the valid arbitrary cross-sections, consisting of lines and arcs, and to sweep them in an either translational or rotational manner to generate the primitives to be used in solid modelling for computer-aided design applications. This consists of a module of a solid modelling package and covers creation of translational sweep objects with their top surfaces rotated, scaled or translated, and rotational sweep objects with their cross-sections having lead or divergence/convergence from their axes at the other end according to the preference of creation. In this thesis, the theoretical aspects of sweep technique and its implementation idea are evaluated. Keywords -.Solid Modelling, Sweep, Computer Graphics, Computer-aided Design/Computer-aided Manufacturing Science Code : 625.02.07 m