3D yazıcıların kullanımı için artırılmış gerçeklik teknolojileri tabanlı etkileşimli eğitim modülü geliştirilmesi
Development of an interactive training module based on augmented reality technologies for the use of 3D printers
- Tez No: 1014629
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez, endüstri 4.0 devriminin temel teknolojilerinden biri olan“Artı-rılmış Gerçeklik”teknolojilerini merkeze alarak; karmaşık kurulum, montaj ve bakım gibi süreçlere sahip olan 3D yazıcıların kullanımına yönelik Artırıl-mış Gerçeklik (AG) tabanlı etkileşimli bir modül oluşturmayı hedeflemektedir. Günümüzde geleneksel kullanım kılavuzları ya da video temelli dijital kılavuz-lar statik yapısından ve çok bileşenli, karmaşık süreçlere sahip olan ürünleri tanımlama ve rehberlik etmekte zaman zaman yetersiz kalmaktadır. Bu yeter-sizlik kullanıcılar açısından dezavantajlara sebep olabilmekte; zaman kaybı ve yetersiz bilgilendirme sonrası fazla efor sarfetme sonucu bir bilişsel yük açığa çıkmaktadır. Statik rehberlikten kaynaklanan yanlış uygulamalar sonucu yaralanma-lara kadar giden bir süreç meydana gelebilmektedir. Bu gibi olumsuz senaryo-ları minimize etmek için bir etkileşimli modül oluşturulması hedeflenmiş olup Creality Ender-3 V3 SE yazıcısı seçilerek merkeze alınmıştır. Yazıcıya ait ori-jinal kılavuzdaki bilgiler, Unity 3D oyun motoru kullanılarak sahnelenmiş; yazıcıya ait baskı tablası, ekstrüder, hotend gibi bileşenler CAD dosyası halin-de aktarılmıştır. Modül, yazıcının parça ve bileşenlerin kullanıcılara Microsoft HoloLens 1 vasıtasıyla Creality Ender-3 V3 SE yazıcısıyla ilgili temel bilgilen-dirme, güvenlik uyarıları, dijital ikizi, montaj ve sık karşılaşılan hataların çö-zümlerini adım adım rehberlikle sunmaktadır. HoloLens 1'e özgü olan“air tap”hareketiyle sahne geçişleri sağlanabilmekte ve bazı nesnelerin manipülas-yonu bu hareketle sağlanmaktadır; bu gibi etkileşimler için C# programlama dili kullanılmıştır. Bilgi, Montaj, 3D Model ve Sorunlar olmak üzere dört bu-ton ve nozül sıkışması, 3D baskının tablaya yapışmaması, filament akması gibi literatürde sıklıkla karşılaşılan üç sorun seçilmiş ve sorunlarının çözümleri adım adım sahnelenmiştir. Bazı donanım kısıtları sebebiyle MRTK(MixedReality) paketleri kulla-nılmamış olup tüm etkileşimler sıfırdan yapılmıştır. Geliştirilen modülün sun-duğu eller-serbest etkileşim imkânı, kullanıcıların fiziksel iş akışını kesintiye uğratmadan rehberlik adımlarını doğrudan çalışma alanı üzerinde gözlemle-mesine olanak tanıyarak harici ekran ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Sonuç olarak bu tez çalışması, 3D yazıcılar Artırılmış Gerçeklik (AG) tabanlı bir akıllı rehber olup, eğitim metodojileri için sürdürülebilir ve ölçeklenebilir bir prototip sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on“Augmented Reality”(AR) technologies, one of the core technologies of the Industry 4.0 revolution, and aims to develop an AR-based interactive module for the utilization of 3D printers characterized by complex installation, assembly, and maintenance processes. Today, traditional user manuals or video-based digital guides often remain insufficient in defining and providing guidance for multi-component products with complex procedu-res due to their static nature. This insufficiency can lead to several disadvanta-ges for users, resulting in time loss and a cognitive load caused by excessive effort due to inadequate information. Incorrect applications arising from static guidance can even lead to pro-cesses resulting in physical injuries. To minimize such adverse scenarios, the development of an interactive module was targeted, using the Creality Ender-3 V3 SE printer as the focal point. Information from the printer's original ma-nual was staged using the Unity 3D game engine, and components such as the print bed, extruder, and hotend were integrated as CAD files. Through Micro-soft HoloLens 1, the module provides users with step-by-step guidance regar-ding the Creality Ender-3 V3 SE printer, including basic information, safety warnings, digital twin visualization, assembly instructions, and solutions to frequently encountered errors. Scene transitions and the manipulation of cer-tain objects are facilitated through the“air tap”gesture specific to HoloLens 1; C# programming language was utilized to develop these interactions. Four main buttons—Information, Assembly, 3D Model, and Troubleshooting—were established, and three commonly encountered issues in the literature, such as nozzle clogging, bed adhesion problems, and filament leakage, were selected and their solutions staged step-by-step. Due to certain hardware constraints, MRTK (Mixed Reality Toolkit) packages were not utilized; instead, all interactions were developed from scratch. The hands-free interaction provided by the developed module allows users to observe guidance steps directly within their workspace without inter-rupting the physical workflow, thereby eliminating the need for external scre-ens. Consequently, this thesis work presents an AR-based smart guide for 3D printers and aims to offer a sustainable and scalable prototype for educational methodologies.