Endüstriyel havalandırma sistemlerinin tasarımı ve yaşam döngüsü değerlendirmesi
Design of industrial ventilation systems and life cycle assessment
- Tez No: 1014640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA DEMİRPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sanayi ve üretim alanlarında, sistemlerin enerji tüketimi ve çevresel etkileri, sürdürülebilirlik hedefleri açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Ankara Ostim bölgesinde bulunan ve 375 m2 üretim alanına sahip genel üretim yapılan bir fabrikanın havalandırma sistemi için yaşam döngüsü değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında havalandırma sistemini oluşturan ekipmanlar, işletme sürecindeki enerji tüketimi ve çevresel etkiler dikkate alınarak sistemin çevresel performansı analiz edilmiştir. Analizler, SimaPro yazılımı kullanılarak, Ecoinvent veri tabanı ve ReCiPe 2016 Midpoint (H) etki değerlendirme yöntemi ile yürütülmüştür. Çalışmada, 2625 m3 hacmindeki üretim alanı ile 198 m3 hacmindeki teknik mahaller için sırasıyla 18200, 1000 ve 750 m³/h hava debileri belirlenmiş; bu değerlere bağlı olarak toplam 376,56 m² yüzey alanına sahip dikdörtgen hava kanalı tasarımı yapılmış ve sistem ekipman seçimleri gerçekleştirilmiştir. Yirmi beş yıllık kullanım ömrü esas alınarak yapılan değerlendirme sonucunda, küresel ısınma potansiyelinin yaklaşık %97'sinin kullanım ve ömür sonu aşamalarından kaynaklandığı belirlenmiştir. Bu sonuç, uzun dönemli elektrik tüketiminin sistemin çevresel etkileri üzerindeki baskın rolünü doğrulamaktadır. Üretim aşamasında, havalandırma cihazları 18518 kg CO₂ eşdeğeri ile ekipmanlar arasında en yüksek paya (%75) sahip olurken, hava kanalları 5327 kg CO₂ eşdeğeri (%21,81) katkı sağlamıştır; ancak bu bileşenlerin toplam sistem yaşam döngüsü içindeki payları sırasıyla %1,82 ve %0,52 ile sınırlı kalmıştır. Anemostad, menfez ve diğer ekipmanların katkıları ise toplam etkinin yalnızca %0,05'ini oluşturmaktadır. Üretim süreçlerinden kaynaklanan toplam emisyon miktarı 24427 kg CO2 eşdeğeri olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In industrial and manufacturing sectors, the energy consumption and environmental impacts of systems are of great importance in terms of sustainability goals. In this study, a life cycle assessment was conducted for the ventilation system of a general manufacturing plant located in the Ostim region of Ankara, which has a production area of 375 m². As part of the study, the environmental performance of the system was analyzed by considering the equipment comprising the ventilation system, as well as energy consumption and environmental impacts during operation. The analyses were conducted using SimaPro software, the Ecoinvent database, and the ReCiPe 2016 Midpoint (H) impact assessment method. In the study, air flow rates of 18200, 1000, and 750 m³/h were determined for the production area (2,625 m³) and the technical rooms (198 m³), respectively; based on these values, a rectangular air duct design with a total surface area of 376.56 m² was created, and system equipment selections were made. Based on an assessment assuming a 25 year service life, it was determined that approximately 97% of the global warming potential stems from the operational and end-of-life phases. This result confirms the dominant role of long-term electricity consumption in the system's environmental impacts. In the manufacturing stage, ventilation units accounted for the highest share (75%) among the equipment, with 18518 kg of CO2 equivalents, while air ducts contributed 5327 kg of CO2 equivalents (21.81%); however, their respective shares within the total system life cycle remained limited to 1.82% and 0.52%. The contributions of diffusers, grilles, and other equipment account for only 0.05% of the total impact. The total emissions resulting from production processes were calculated at 24427 kg CO2 equivalent.