Organize sanayi bölgelerinin ulaştırma planlaması açısından incelenmesi ve Gebze-İkitelli örnekleri
A Investigation an organized industrial park according to transportation planning and İkitelli-Gebze examples
- Tez No: 101465
- Danışmanlar: PROF.DR. HALUK GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Organize sanayi bölgeleri, Türkiye'de beş yıllık kalkınma planlarıyla teşvik edilmiş, bölgelerin dengeli kalkınması için krediler ve nazır altyapılar sağlanmıştır. Ancak sanayi bölgeleri arazi kullanım fonksiyonlarıyla, ulaştırma sistemine en fazla yük getiren etmenlerden biri olmasına rağmen, Türkiye'deki uygulamalarında, ulaştırma sistemlerine getireceği trafik yükü tahmin edilememektedir. Bu nedenle, mevcut ulaştırma sistemlerinde, çözülmesi zor olan ulaşım problemleri ortaya çıkmaktadır. Organize sanayi bölgelerinin ulaşım ilişkileri incelendiğinde ise yerel, kentsel, metropol ve bölgesel ulaştırma sistemlerine etkilerinin mevcut ulaştırma sistemlerinin revizyonunu gerektirecek kadar etkili olduğu görülmektedir. Ayrıca örnek olarak incelenen İkitelli ve Gebze organize sanayi bölgelerinin planlama kararlan uyumlulukları dikkate alındığında; İkitelli organize sanayi bölgesi 33.000'e yakın işyeri inşa edilmesine rağmen 5000'e yakın işyeri fealiyette olup, buna rağmen ulaşım sistemi zorlanmaktadır. Ayrıca hedeflenen doluluğun gerçekleşmesinin en önemli nedeni ulaştırma sistemlerinin pazar alanına ve iskan alanlarına uzak olmasıdır. Bu nedenle sanayi alanları iskan ve pazar alanlarına daha yakın olan güneydeki alanlara kaymıştır.Gebze organize sanayi bölgesinde ise 200'e yakın öneri işyerinin bugün yaklaşık 70 adeti Maliyette olup bölgenin ana ulaşım ağı bugün itibariyle kavşak bağlantılarında zorlanmaktadır. Ancak aynı bölgede farklı sanayi faaliyetlerinin getirdiği ulaşım talebi ulaştırma sisteminin yeterli olmayacağını göstermektedir. Planlama-ulaşım kararlan incelendiğinde ise iki organize sanayi bölgesinin çevresinde geleceğe yönelik ihtiyaçlara uygun Ulaşım, Donat!Îar(Sağhk, Kültür, Hizmet, İdare vs.)projeler olmadığı görülmektedir. Ulaştırmanın bir bütün olarak, arazi kullanımıyla etkileşimleri de göz önünde tutulduğunda, sistem yaklaşımıyla planlanması zorunluluğu nedeniyle yanlış kararlarla oluşturulan herhangi bir ulaştırma projesinin daha sonra yapılacak ulaştırma yatamlarının yerine ve biçimine bağlayıcı etkisi vardır. Bu çalışmada incelenen iki örnekte de planlamanın sistem bütünlüğü ve yaklaşımında olmaması nedeniyle uygulamaya etkisi olumsuz olmuş ve projeksiyonların değişmesine neden olmuştur. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY The organized industrial parks are encouraged by the development plans by providing credit and infrastructure in Turkey, to develop regions in equilibrium. Industrial parks are the one of the factors get on load in transportation system due to land using functions. In spite of this, it is not be able to forecast to traffic-jam about applications of industrial parks in Turkey. It causes to difficult transportation problems in actual transportation systems. While transport relations of industrial parks are researched in local, urban, metropolis or regional, it can be seen a high effect as strong as to make revision in actual transport system. When comparing to plans and application in İkitelli and Gebze industrial parks, it can be seen 500 shops are in charge against to 3000 offers in İkitelli zone. In spite of this, transportation system gets in trouble. In addition, the most important cause of the under-target situation is transportation system, which is far away from market and settlement areas. This is because industrial areas move to south that is nearer to market and settlement areas. Either in Gebze industrial park, 70 shops are in activity against to 200 offers. In spite of this, main roads get in trouble at intersections. Nevertheless, transport requisition of the different industrial activities shows the system is not enough to meet the demand. While researching planning-transport decision, it is seen both of industrial parks haven't got suitable projects surrounded that enable them to meet demands in the future. Transportation system needs to plan with system approach due to it's a whole concept has an effect to land using. Any wrong decision about a transportation project will make a negative effect to place and kind of transportation investments will be made in the future. Both samples are researched in this study, there is no a system approach planning, for that reason it effects negatively to application and needs change on projections. IX