Kentsel açık alanların kullanıcılar tarafından değerlendirilmesi: Kadıköy İskele Meydanı ve yakın çevresi
The Evaluation of urban open space: Kadıkoy square and its environment
- Tez No: 101464
- Danışmanlar: PROF.DR. HANDAN TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
KENTSEL AÇIK ALANLARIN KULLANICILAR TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ: KADİKÖY İSKELE MEYDANI VE YAKIN ÇEVRESİ ÖZET Kentsel tasarım çalışmalarının en önemli konularından biri olan kentsel meydanlar, tarihten günümüze, kentsel yaşamın sosyo-kültürel, ekonomik, siyasal vb. değerleri yansıtan ve değişimleri ortaya koyan mekanlardır. Ancak hızlı kentleşme sürecine bağlı olarak toplumsal yaşamın geçtiği bu alanlar değişime bağlı olarak birçok ciddi sorunlarla ve olumsuzluklarla karşı karşıyadır. Tez çalışmasının amacı da; kentsel meydanların kullanımında ve biçiminde yaşanan sorunlarını belirlemek ve çözüm getiren öneriler geliştirerek kentsel açık mekan olarak meydanlar ile ilgili çalışmalara katkıda bulunmaktır. Meydan ve çevresinin kullanıcılar tarafından değerlendirilmesi, tasarımında temel oluşturan ve yönlendirici etkiye sahip kriterlerinin saptanmasında etkili olmaktadır. Bu çalışmada araştırma alanı olarak İstanbul Anadolu Yakasının merkezi olan ve transfer noktası haline dönüşerek mekansal karakteri değişime uğrayan Kadıköy İskele Meydanı ve yakın çevresi seçilmiştir. Araştırma yöntemi olarak da kullanıcı istek ve değerlendirmelerini esas alan anket çalışmaları yapılmıştır. Altı bölümden oluşan tez çalışmasının ilk bölümünde; genel bir anlatıma yer verilen giriş bölümü yer almaktadır. İkinci bölümde, kentsel mekan ve kentsel açık mekan kavramlarının ardından meydanların öneminden bahsedilmiş, tarih içerisinde meydan oluşumları, formlarına ve fonksiyonlarına göre meydan çeşitleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, kentsel açık mekan olarak meydan ve çevresinin tasarımında etkili olan kriterler ve peyzaj öğeleri irdelenmiş, bu doğrultuda araştırma alanında yapılan çalışmalara yön verilmiştir. Dördüncü bölümde; Kadıköy İskele Meydanı ve yakın çevresinin analizi yapılmış, konumu ve tarihsel gelişim incelenmiş ve üçüncü bölümde yer alan açıklamalar doğrultusunda çalışma alanının değerlendirilmesi yapılmıştır. Beşinci bölümde ise, literatür araştırması ve uygulama alanının profosyonel değerlendirilmesi sonucunda elde edilen bilgiler yardımıyla araştırma yöntemi olarak belirlenen anket çalışmaları ile kullanıcı istek ve değerlendirmeleri saptanmıştır. Altıncı ve son bölümde de; genel bir değerlendirme yapılarak kullanıcı görüşleri de dikkate alınarak, sorunların çözümlenmesine katkıda bulunmayı hedefleyen öneriler geliştirilmiştir. Sonuç olarak; kentsel yaşamın geçtiği mekan olan meydan ve çevrelerinin, kentlinin ortak kullanımına açık alanlar olarak insan gereksinimlerini karşılaması gerekmektedir. Kentsel meydanların kalite ve canlılığı tercih edilme sebebi ile doğru orantılıdır. Toplum yararı gözetilerek yapılan, kullanıcı ihtiyaç ve isteklerini esas alan araştırmalar, tasarım ve düzenleme çalışmalarını yönlendirmede, mekanı biçimlendirmede etkili olmaktadır. XII
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF URBAN OPEN SPACE: KADIKÖY SQUARE AND ITS ENVIRONMENT SUMMARY Urban open spaces are one of the important elements of urban environment. In urban square, where people meet, come together and spend their time. From the historical periods to nowadays, urban open space likes the squares had been the part of social, cultural, political etc. values of urban life. Urban open spaces have been playing an important role in everyday life in urban environment, but unfortunately, today rapid urbanization movement and unplanned urban growth mostly cause serious problems in the urban environment. Therefore, they have lost their characters and importance. The main goal of this study is to protect urban squares and to provide users perception and satisfaction for design process. Kadıköy Square and its environment is one of the case which has started to loose its character and importance during the last twenty years. In order to maintain urban open spaces, and provide more attractive, relaxible and confortable environment users' perception and satisfaction should be investigated. Kadıköy Square and its environment has been chosen. The area has started to loose its characters in urban transformation process. Today the area has been mostly used as a tranportation break point. On the other words, Kadıköy Square and its environment is used for going from one place to another as mandatory way for users. The squares and basic elements forming the square have been researched and analysed based on the design principles and environmental quality. A questionnaire survey has been applied to the users. Recommendations based on research results has been provided for the design and planning process. This research is includes six sections. The first section is the introduction part in which the content of the study is explained generally. In this part, the reasons for choosing the Kadıköy Square as a thesis subject and aims. In the second part of thesis; the definitions of space, urban space and urban square are defined explanation of the detail and some properties are thought. In this section, its historic backround has been researched the importance of the square in history and the changes it has undergone in various historical dates since antiquity have been stressed. After that, types of squares are researched according to functional and formal characteristics of squares. In the third section, the point of space characteristics are represented, according to design principles and landscape elements. This section is about the design principles of square as accesibility, visual harmony and aesthetic, identity, appropiriateness and form, liveability, sociability. Furhermore, decoration elements of urban plaza are expressed. In section fourth, the definition of Kadıköy Square and its environment has been made. Explained in details, the design criterias for Kadıköy Square and have been discussed. This section includes the survey which is made to analyse the basic elements forming the Kadıköy. The problems of the Kadıköy Square and the reasons found through the analyse and observations showing the resent condition of the square. Fifth section is application part of the study. Interview methods has been used. A face to face questionnaire has been applied to the users of Kadıköy Square and its environment. X11IThe research questions about users characteristics, usage of Kadıköy Square and users' desires have been determined by questionnaire. The result of the study are shown by tables, graphics. The reseacrh questions provide a framework within which users preferences and activities on the Kadıköy Square and its environment. The last chapter is about the conclusion of this study. In this section, advises for providing well organized urban square, and methods for their fulfilment have been explained and in the conclusion section a general summary ending the thesis has been made. As a result, to make a good square design, all of user's evaluations must be considered. Urban squares should be releted to the user satisfaction. In order to maintain and provide importance of squares, it should be made more attractive for users by arranging different activities in such places and to establish a relaxible and confortable environment for people. There is a relationship between users satisfaction, preferences, quality of urban space facilities and environment. Urban square and its environment area must be considered as a meeting place by planners so that such places can be preferred for meeting, resting, walking and wasting time places. When such urban open spaces are designed according to some fairly basic principles and users satisfaction, such places take its own value and will be appreciated. XIV