Meme kanseri tedavisinde fonksiyonel besin olan kenevirin genetik üzerine etkisinin incelenmesi
Evaluation of the genetic effects of hemp as a functional food in the treatment of breast cancer
  1. Tez No: 1014653
  2. Yazar: RABİA SİMA İLİKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL YUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Beslenme ve Diyetetik, Onkoloji, Pharmacy and Pharmacology, Nutrition and Dietetics, Oncology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Kenevir (Cannabis sativa L.), Cannabaceae familyasına ait, tarihsel olarak lif, gıda, ilaç ve endüstriyel amaçlarla kullanılan çok yönlü bir bitkidir. Bu bitkiden elde edilen CBD (kannabidiol) hücresel proliferasyon, inflamasyon, oksidatif stres ve hücre ölümü gibi temel biyolojik süreçlerin düzenlenmesinde rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasında CBD'nin apoptotik ve oksidatif yolaklar üzerine etkilerinin, doz ve zamana bağlı olarak incelenmesi planlanmıştır. Çalışmada materyal olarak MCF-7 meme kanser hücresi kullanıldı. Hücre uygun koşullarda çoğaltıldıktan sonra CBD 24. ve 48. saatlerde IC25 ve IC50 dozları tespit edilmesi için MTT hücre canlılık testi yapıldı. Çalışmada kullanılmak üzere 24IC25(150 µM), 24 IC50(400 µM),48IC25 (100 µM) ve 48IC50 (300 µM) dozlar elde edildi. Elde edilen dozların 24 ve 48. saatte bulunan örneklerde apopotatik ve oksidatif gen ekspresyonları RT-qPCR ile yapıldı. Bu analiz sonuçlarına göre; Kontrol gen ile karşılaştırıldığında, Cas3, Cas7, Cas8 ve Cas9 genlerinin ekspresyonunun, kontrol grubuna kıyasla tüm uygulama gruplarında arttığı ve bu artışın özellikle 48. Saatteki IC50 dozunda belirginleştiği saptanmıştır. Bax geninin ekspresyonu da doz ve zamana bağlı olarak anlamlı şekilde artmış, en yüksek düzeyler 48 saat IC50 grubunda gözlenmiştir. Buna karşılık Bcl-2 geninin ekspresyonu özellikle 48.saatte azalma göstermiştir. Bax artışı ile Bcl-2 baskılanmasının birlikte değerlendirilmesi, hücrelerin apoptoza yönlendirildiğini göstermektedir. Oksidatif stresle ilişkili Sod1 ve Gpx3 genleri 24. Saatte artış gösterirken, 48. saatte her iki genin ekspresyonunun azaldığı ve kontrol düzeylerine yaklaştığı belirlenmiştir. Bulgular, CBD'nin doza bağımlı pro-oksidan etkisiyle apoptozu desteklediğini ve meme kanseri hücre hattında antitümöral aktivite gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, CBD'nin kanser tedavisinde biyoaktif bir bileşik olarak kullanım potansiyelini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Hemp (Cannabis sativa L.), a versatile Cannabaceae plant historically used for industrial and medicinal purposes, contains the bioactive compound Cannabidiol (CBD), which regulates proliferation, inflammation, oxidative stress, and cell death. This thesis investigates the dose- and time-dependent effects of CBD on apoptotic and oxidative pathways. In this study, MCF-7 breast cancer cells were used. Following cell culture, MTT assays determined the IC25 and IC50 doses of CBD at 24 and 48 hours. For use in the study, the following doses were determined: 24IC25 (150 µM), 24IC50 (400 µM), 48IC25 (100 µM), and 48IC50 (300 µM). Apoptotic and oxidative gene expression analyses were performed by RT-qPCR in samples obtained at 24 and 48 hours using the determined doses. Based on these analytical results, the expression levels of Cas3, Cas7, Cas8, and Cas9 increased across all treatment groups compared to the control, becoming particularly pronounced at the 48 h IC50 dose. Bax expression also increased significantly in a dose- and time-dependent manner, peaking in the 48 h IC50 group. In contrast, Bcl-2 expression decreased, especially at 48 hours. This concurrent Bax upregulation and Bcl-2 downregulation indicates a cellular shift toward apoptosis. Oxidative stress-associated genes, Sod1 and Gpx3, exhibited increased expression at 24 hours, whereas both genes decreased toward control levels at 48 hours. These findings demonstrate that CBD promotes apoptosis via dose-dependent pro-oxidant effects, exhibiting antitumoral activity against the breast cancer cell line. Overall, this study highlights the potential of CBD as a bioactive therapeutic agent in cancer treatment.