Bipolar bozuklukta dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ek tanılı hastalarda psikostimülan tedavinin bipolar bozukluk prezentasyonu ve hastalık seyri ile ilişkilerini araştıran olgu kontrol çalışması
A case-control study on the associations between psychostimulant treatment and the clinical presentation and course of bipolar disorder in patients with comorbid attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 1014674
- Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ŞENTÜRK CANKORUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Bipolar bozukluk (BB) hastalarının %15–20'sinde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) eştanısı bulunur; bu birliktelik erken hastalık başlangıcı, yüksek intihar girişimi sıklığı ve ağır seyirle ilişkilidir. Bu grupta psikostimülan tedavinin etkileri, duygudurum dengesizliği endişesi nedeniyle tartışmalı kalmıştır. Çalışmanın amacı, BB ve DEHB eştanılı olup psikostimülan almış (BB_DEHB_PSvar; n=29), almamış (BB_DEHB_PSyok; n=32) ve yalnız BB tanılı (YBB; n=46) hastaları sosyodemografik, klinik ve nörobilişsel açılardan karşılaştırmaktır. Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniklerine başvuran 107 yetişkin hasta SCID-5-CV ve DIVA-5 ile tanılandırıldı. Tüm katılımcılara klinik ölçekler (HAMD-17, HAMA, YMRS, FAST, WUDÖ, ASRS) ve beş alanlı nörobilişsel test bataryası (İST-A/B, Stroop ÇAPA Formu, SBST, WAIS-R Benzerlikler) uygulandı. Gruplar arası ham karşılaştırmalar ANOVA, Kruskal-Wallis ve χ² testleri ile; yaş, eğitim, premorbid bilişsel kapasite, hastalık süresi, antipsikotik sayısı ve HAMD-17 puanının kovaryant alındığı düzeltilmiş analizler ise ANCOVA ve Bonferroni düzeltmeli ikili karşılaştırmalarla yapıldı. Bulgular: PSvar grubunda BB başlangıç yaşı en düşük (medyan 20,0 yıl) ve ailede psikiyatrik öykü en yüksek (%55,2; χ²=6,70; p=0,035) saptandı. HAMD-17 ve HAMA puanları her iki BB+DEHB grubunda YBB grubundan yüksekti. Ham karşılaştırmalarda PSvar grubu beş bilişsel alandan dördünde diğer iki gruptan daha iyi performans sergiledi; tam düzeltilmiş ANCOVA'da yalnızca SBST Gecikmiş Hatırlama puanlarında PSvar üstünlüğü korundu (F=6,00; p=0,004; kısmi η²=0,109; PSvar > YBB B=+1,84, p=0,006; PSvar > PSyok B=+1,38, p=0,032). İntihar girişim sayısı her iki BB+DEHB grubunda YBB grubundan anlamlı yüksekti (χ²=26,81; p<0,001). Hızlı döngülenim ve karma özellikli atak sayıları açısından gruplar arasında fark saptanmadı. Sonuç: Duygudurum dengeleyici altında psikostimülan tedavisi BB+DEHB eştanılı hastalarda bipolar bozukluk seyrinde ağırlaşmayla ilişkili bulunmamış; bilişsel açıdan sözel öğrenme ve pekiştirme süreçlerinde olumlu bir profille ilişkilendirilmiştir. Bulgular CANMAT/ISBD 2023 rehberi ve Ermis ve arkadaşlarının (1) DEHB ilaçlarının BB hastalarında psikiyatrik yatış riskini düşürdüğünü gösteren İsveç ulusal kayıt verisiyle uyumludur. Vaka–kontrol tasarımı ve seçim biası nedensel yorumu sınırlamaktadır; bulgular ileriye dönük, randomize çalışmalarla doğrulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Approximately 15–20% of patients with bipolar disorder (BD) have comorbid attention-deficit/hyperactivity disorder (ADHD); this comorbidity is associated with earlier onset, higher suicide attempt rates, and more severe clinical course. The effects of psychostimulants in this population remain controversial owing to mood destabilization concerns. The study aimed to compare BD-ADHD patients with prior psychostimulant exposure (BD_ADHD_PSvar; n=29), without psychostimulant exposure (BD_ADHD_PSyok; n=32), and BD only (BD_only; n=46) regarding sociodemographic, clinical, and neurocognitive characteristics. Methods: A total of 107 adult patients from outpatient psychiatry clinics of Ankara University Faculty of Medicine were diagnosed via SCID-5-CV and DIVA-5. All participants completed clinical scales (HAMD-17, HAMA, YMRS, FAST, WURS, ASRS) and a five-domain neurocognitive battery (TMT-A/B, Stroop, AVLT, WAIS-R Similarities). Unadjusted between-group comparisons used one-way ANOVA, Kruskal-Wallis, and chi-square tests; fully-adjusted comparisons used ANCOVA with age, education, premorbid cognitive capacity, illness duration, antipsychotic count, and HAMD-17 as covariates, with Bonferroni-corrected pairwise comparisons. Results: The PSvar group had the youngest BD onset (median 20.0 years) and highest family history of psychiatric illness (55.2%; χ²=6.70; p=0.035). HAMD-17 and HAMA scores were higher in both BD-ADHD groups than in BD_only. PSvar outperformed others on four of five cognitive tests in unadjusted analyses; after full adjustment, only AVLT Delayed Recall remained significant (F=5.97; p=0.004; partial η²=0.109; PSvar > BD_only B=+1.84, p=0.006; PSvar > PSyok B=+1.38, p=0.032). Lifetime suicide attempts were significantly higher in both BD-ADHD groups than in BD_only (χ²=26.81; p<0.001). No significant group differences were observed for rapid cycling or mixed-feature episodes. Conclusion: Psychostimulant treatment under mood stabilizer coverage in BD-ADHD patients was not associated with worsening of bipolar disorder course; rather, it was associated with a favorable profile in verbal learning and consolidation. Findings align with CANMAT/ISBD 2023 guidelines and the Ermis et al. (1) Swedish registry study reporting reduced psychiatric hospitalization risk for ADHD medications in BD. Case-control design and selection biases preclude causal interpretation; prospective randomized studies are needed.