Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuk veergenlerde eşik altı bipolar semptomatolojisininnöropsikolojik profillere etkisi
The effect of subthreshold bipolar disorder symptomatologyon neuropsychological profiles in children and adolescents withattention deficit and hyperactivity disorder
- Tez No: 734119
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızda çocuk psikiyatri polikliniğine başvuran Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanılı hastalarda mevcut eşik altı bipolar bozukluğu belirtilerinin erken dönemde fark edilmesi ve tanımlanması, yürütücü işlev becerilerine ve klinik psikopatolojiye etkilerinin incelenmesi planlanmıştır. Çalışmamıza Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi polikliniğine DEHB tanısıyla veya belirtileri ile başvurmuş nörolojik hastalığı ve işlevselliğini etkileyen psikiyatrik ek hastalığı olmayan 10-17 yaş arası 210 çocuk ve ergen dâhil edilmiştir. Hastalara DEHB tanısı; hasta ve aile ile yapılan görüşmelerde psikiyatrik muayene ve Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDŞG-ŞY) DSM-V yarı yapılandırılmış görüşmesi, Conners Performans Testi (CPT), Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET) ve sosyodemografik veri formu değerlendirilerek konulmuştur. Görüşmeci tarafından uygulanan Mani Değerlendirme ve Young Mani Derecelendirme ölçekleri ile 210 kişilik katılımcının 72 kişisinin eşik altı bipolar bozukluk belirtilerinin olduğu tespit edilmiştir. İki gruba ayırdığımız katılımcıların yürütücü işlevlerini değerlendirmek amacıyla katılımcılara Rey, Şifre, Görsel Kopyalama ve Kategorik Akıcılık gibi yürütücü işlev becerilerini değerlendiren testler uygulanmıştır. Yine katılımcıların yürütücü işlevlerini değerlendirmek amacıyla katılımcılara bilgisayar tabanlı CPT ve WKET testleri uygulanmıştır. Katılımcıların sosyal biliş düzeyleri değerlendirmek için ise Gözlerden Zihin Okuma testi kullanılmıştır. Eşik altı bipolar bozukluk belirtileri olan grubun nöropsikolojik profilleri diğer gruptaki katılımcılarla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görüldü. Aynı şekilde iki gruptaki katılımcıların sosyal biliş düzeylerinin de anlamlı düzeyde farklılaşmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In our study, it was planned to detect and define subthreshold bipolar symptoms in the early period in patients with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) who applied to the child psychiatry outpatient clinic, and to examine their effects on executive function skills and clinical psychopathology. A total of 210 children and adolescents aged 10-17 years, who applied to the Uludağ University Faculty of Medicine Child and Adolescent Psychiatry outpatient clinic with the diagnosis or symptoms of ADHD, without neurological disease and psychiatric comorbidity affecting functionality, were included in our study. Diagnosis of ADHD, psychiatric examination in interviews with the patient and family, and Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for SchoolAge Children-Now and Lifetime Form (CDSD-PL) DSM-5 semi-structured interview, Conners Performance Test (CPT), Wisconsin Card Matching It was put with the test and sociodemographic data form. It was determined that 72 of the 210 participants had subthreshold bipolar symptoms using the Mania Rating and Young Mania Scales administered by the interviewer. Rey, Digit Symbol, Visual Copying and Categorical Fluency tests were applied to the participants in order to evaluate the executive functions of the participants, which we divided into two groups. Again, in order to evaluate the executive functions of the participants, computer-based CPT and Wisconsin tests were applied to the participants. The Mind Reading from the Eyes test was used to evaluate the social cognition levels of the participants. When the neuropsychological profiles of the group with subthreshold bipolar symptoms were compared with the participants in the other group, there was no statistically significant difference. Likewise, it was determined that the social cognition levels of the participants in the two groups did not differ significantly.