Farklı yüzey işlemleri uygulanan 3 tip rezin matriks seramiğin bir rezin simana bağlanma dayanımının incelenmesi
Evaluation of bond strength of a resin cement to 3 types of resin-matrix ceramics with different surface treatments
- Tez No: 1014692
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AYKENT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı yüzey işlemlerinin üç farklı rezin matriks seramik materyaline bir self-adeziv rezin simanın makaslama bağlanma dayanımına etkisini incelemektir. Çalışmada Vita Enamic, Cerasmart 270 ve Shofu HC olmak üzere üç farklı rezin matriks seramik bloktan hassas kesme cihazı kullanarak 2 mm kalınlığında toplam 210 örnek hazırlanmıştır. Örnekler uygulanan yüzey işlemlerine göre kontrol, hidroflorik asit (HF), kumlama (SB), Er,Cr, YSGG, (L) ve HF+silan (S), SB+S, L+S olmak üzere 7 alt gruba ayrılmıştır (n=10). HF grubunda; % 5'lik HF asit 60 saniye, SB grubunda; 50 µm Al₂O₃ partikülleri ile 2 bar basınçta, 20 saniye ve L grubunda; Er,Cr, YSGG, lazer (2780 nm) 3 Watt 15 Hz frekans ile uygulanmıştır. HF+S, SB+S, L+S gruplarında aynı prosedürle yüzey pürüzlendirmeleri gerçekleştirildikten sonra silan ajanı (Monobond Plus) yüzeylere 60 saniye uygulanmıştır. Daha sonra tüm örnek yüzeylerine bir self-adeziv rezin siman (RelyX U200) Ultradent firmasına ait bir jig yardımıyla 2.3 mm çapında, 3 mm yüksekliğinde olacak şekilde yapıştırılmıştır. Örnekler 1000 devir termosiklus işlemine tabi tutulduktan sonra makaslama bağlanma dayanımı değerleri ölçülmüştür. Elde edilen veriler iki yönlü varyans (Two-way ANOVA), tek yönlü varyans (One-way ANOVA) analizleri ve Tukey HSD testleri ile değerlendirilmiştir (p<.05). Ayrıca yüzey işlemleri tamamlanan her gruptan bir örneğin SEM ile yüzey topografisi incelenmiştir. Kopan yüzeylerin kırık analizleri de (adeziv, koheziv ve miks) stereomikroskop altında x40 büyütmede incelenmiştir. Uygulanan tüm yüzey işlemleri, kontrol grubuna kıyasla bağlanma dayanımını anlamlı düzeyde arttırmıştır (p<.05). Makaslama bağlanma dayanım test sonuçlarını destekler şekilde tüm materyallerin kontrol gruplarında % 100 adeziv kırıklar kaydedilmiştir. SB+S yüzey işlemi tüm rezin matriks seramik tiplerinde en yüksek bağlanma dayanımı değerleri sağlamıştır. Materyal tipi ile yüzey işlem yöntemi arasındaki etkileşimin anlamlı olduğu belirlenmiştir. HF uygulaması, Vita Enamic materyalinde diğer gruplara göre bağlanma dayanım değerini önemli ölçüde arttırırken, L uygulaması da Shofu materyalinde bağlanma dayanımını anlamlı ölçüde arttırmıştır. Çalışmanın SEM bulguları, makaslama bağlanma dayanım değerleriyle uyumlu olarak kumlama gruplarında tüm materyal yüzeylerinde oldukça girintili çıkıntılı yüzey topografisi oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of different surface treatments on the shear bond strength of a self-adhesive resin cement to three different resin matrix ceramic materials. A total of 210 specimens with a thickness of 2 mm were prepared from three different resin matrix ceramic blocks, namely Vita Enamic, Cerasmart 270, and Shofu HC, using a precision cutting device. According to the applied surface treatments, the specimens were divided into seven subgroups as control, hydrofluoric acid (HF), sandblasting (SB), Er,Cr:YSGG laser (L), HF + silane (S), SB + S, and L + S (n=10). In the HF group, 5% HF acid was applied for 60 seconds; in the SB group, 50 µm Al₂O₃ particles were applied at 2 bar pressure for 20 seconds; and in the L group, Er,Cr:YSGG laser irradiation (2780 nm) was performed at 3 W and 15 Hz. In the HF+S, SB+S, and L+S groups, after surface roughening procedures were completed using the same protocols, a silane agent (Monobond Plus) was applied to the surfaces for 60 seconds. Subsequently, a self-adhesive resin cement (RelyX U200) was bonded to all specimen surfaces using an Ultradent jig with dimensions of 2.3 mm in diameter and 3 mm in height. After thermocycling for 1000 cycles, shear bond strength values were measured. The obtained data were analyzed using two-way ANOVA, one-way ANOVA, and Tukey HSD tests (p<.05). In addition, the surface topography of one specimen from each group was examined by SEM after surface treatment procedures. Failure mode analyses of the fractured surfaces (adhesive, cohesive, and mixed) were evaluated under a stereomicroscope at ×40 magnification. All applied surface treatments significantly increased bond strength compared with the control groups (p<.05). Supporting the shear bond strength test results, 100% adhesive failures were observed in the control groups of all materials. The SB+S surface treatment provided the highest bond strength values for all resin matrix ceramic types. A significant interaction was found between material type and surface treatment method. HF application significantly increased the bond strength of Vita Enamic compared with the other groups, whereas laser application significantly increased the bond strength of the Shofu material. SEM findings of the study, consistent with the shear bond strength results, demonstrated that sandblasting created highly irregular surface topographies on all material surfaces.