İmplant üstü restorasyonların bağlanma dayanımının farklı yüzey işlemleri ve siman sistemleri kullanılarak değerlendirilmesi
Investigate of bonding strength of implant supported restorations using different surface treatments and cement systems
  1. Tez No: 671390
  2. Yazar: GÖKÇE ERÖZ ARISOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİYET KILINÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Geleneksel implantolojide altın standart olarak kabul edilen titanyum abutmantların, gri renk yansımasına sebep olması, estetik dezavantaja neden olabilmektedir. Bu nedenle, titanyum renklendirilerek, bu renk yansımasının önüne geçilmeye çalışılmıştır. Ancak optik gereksinimler nedeniyle renk modifikasyonu yapılan titanyum ile dental simanlar arasında gerçekleştirilen bağlanma dayanımı hakkında yeterli veri yoktur. Bu çalışmanın amacı, çeşitli yüzey işlemleri uygulanan titanyum alaşımının farklı simanlar kullanılarak bağlanma dayanımlarının incelenmesidir. Disk şeklinde (8×2 mm) 80 adet Ti-6Al-4V örnek; Grup AP (pembe anodizasyon), Grup AS (sarı anodizasyon), Grup S (kumlama), Grup K (kontrol) olarak ayrıldı. Grup AP ve Grup AS örneklere anodik oksidasyon uygulanarak pembe ve sarı renkli yüzeyler elde edildi. Grup S örneklere 50 µm Al2O3 ile kumlama uygulandı. Grup K örneklere herhangi bir işlem yapılmadı. Her gruptan 1 örneğe Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) analizi yapıldı. Silindir şeklinde kompozit bloklar (3×3 mm) hazırlanarak, her gruptaki örneklerin yarısına üniversal rezin siman, diğer yarısına rezin modifiye cam iyonomer yapıştırma simanı (rmcis) kullanılarak simante edildi. Tüm örneklere makaslama bağlanma dayanımı (SBS) testi uygulandı. Veriler 2-yönlü ANOVA ve Tukey HSD testiyle değerlendirildi (P≤0,05). Kırık tiplerinin analizi stereo mikroskop ile yapıldı. Her iki siman grubunda da SBS değerleri küçükten büyüğe Grup K, Grup AS, Grup AP, Grup S şeklinde gözlendi. Her bir yüzey işlemi için rezin siman, rmcis'e göre daha yüksek anlamlı sonuç gösterdi (P≤0,05). Rezin siman ile yapıştırılan örneklerde bütün yüzey işlemleri arasında anlamlı fark bulundu. Rmcis ile yapıştırılan örneklerde ise Grup AP ve Grup AS'nin SBS değerleri arasında anlamlı fark gözlenmezken, anodizasyon grupları, kumlama ve kontrol gruplarının SBS değerleri arasında anlamlı fark gözlendi. Kumlama yüzey işlemi, titanyum ve simanlar arasındaki bağlantıyı belirgin olarak arttırmıştır. Anodik oksidasyon işlemi optik özellikleri geliştirmesinin yanı sıra titanyum ve simanlar arasındaki bağlantıyı artıran alternatif bir yüzey işlemi olarak düşünülebilir. ANAHTAR KELİMELER: Anodik Oksidasyon, Kumlama, Makaslama Bağlanma Dayanımı, Siman, Titanyum
Özet (Çeviri)
The gray color reflection of titanium abutments, which is accepted as the gold standard in traditional implantology, may create a disadvantage in terms of aesthetics. For this reason, it has been tried to prevent this color reflection by coloring titanium. However, there is not enough data on the bond strength between titanium and dental cements that have been color-modified due to optical requirements. The aim of this study is to investigate the bond strength of titanium alloy with different surface treatments using different cements. 80 disc-shaped (8×2 mm) Ti-6Al-4V samples were divided into 4 groups as Group AP (pink anodization), Group AS (yellow anodization), Group S (sandblasting), Group K (control). Pink and yellow colored surfaces were obtained by anodic oxidation surface treatment in Group AP and Group AS samples. Group S samples were sandblasted with 50 µm Al2O3 particles. Group K samples were not surface treatment. Scanning electron microscopy (SEM) analyses were performed on one sample from each group after surface treatments. Cylindrical composite blocks (3×3 mm) prepared and cemented by using universal resin cement in half of the samples in each group and resin modified glass ionomer luting cement (rmgic) in the other half. Shear bond strength (SBS) test was applied on all samples. Data were evaluated by 2-way ANOVA and Tukey HSD test (P ≤0.05). All types of fractures were examined with a stereo microscope. In both cement groups, SBS values were observed as Group K, Group AS, Group AP, Group S in increasing order. For each surface treatment, resin cement showed higher significant results than rmgic (P ≤0.05). A significant difference was found between all surface treatments of the samples cemented with resin cement. In the samples cemented with rmgic, no significant difference was observed between the SBS values of Group AP and Group AS, while a significant difference was observed between the SBS values of the anodization groups, sandblasting and control groups. Cohesive and mixed failures were observed as a result of the fractographic analysis. Sandblasting surface treatment significantly increased the adhesion between titanium and cements. The anodic oxidation process can be considered as an alternative surface treatment that improves the optical properties as well as the connection between titanium and cements. KEYWORDS: Anodic oxidation, Cement, Sandblasting, Shear Bond Strength, Titanium