Kompozit rezinin yüzey sertlik değerleri üzerine farklı ışık cihazlarının etkisi
Effect of different light curing units on the surface hardness of a composite resin
- Tez No: 193790
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRKAN GÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
66ÖZETKOMPOZİT REZİNİN YÜZEY SERTLİK DEĞERLERİ ÜZERİNE FARKLIIŞIK CİHAZLARININ ETKİSİBu çalışmanın amacı; halojen standart ışık cihazı, halojen turbo uçlu ışık cihazı, LEDışık cihazı ve Plazma Ark ışık cihazı olmak üzere farklı ışık cihazlarıyla polimerizeedilen farklı kalınlıktaki nanohibrit kompozit rezinin yüzey sertliğinideğerlendirmektir.Bu amaçla 2 mm, 3 mm ve 4mm kalınlıktaki pleksiglass kalıplar üzerinde 5 mmçapında toplam 210 adet yuva hazırlandı ve yuvalara kompozit rezin uygulandı. Üstyüzeyleri önce matriks bant sonra 1 mm kalınlığında bir mikroskop camı ilekapatılarak fazla materyalin uzaklaşması için basınç uygulandı. Bu şekildehazırlanan örneklerden 2 mm kalınlıkta olanlardan 10 tanesine halojen standart ışıkcihazı ile 40 s, 10 tanesine halojen turbo uç ile 10 s, 10 tanesine LED ışık cihazı ile10 s, 10 tanesine LED ışık cihazı ile 20 s, 10 tanesine PAC ışık cihazı ile 3 s, 10tanesine PAC ışık cihazı ile 6 s ve 10 tanesine de PAC ışık cihazı ile 10 s süreyle ışıkuygulandı. Aynı işlem 3 mm ve 4 mm kalınlıktaki örnekler için tekrarlandı. Tümörnekler için ışık cihazının ucu cam tabakaya temas edecek şekilde tutularakstandardizasyon sağlandı. Işıkla polimerizasyonu takiben matriks bantlar çıkarıldı vediskler yardımıyla bitirme ve cila işlemleri uygulandı. Örnekler kalınlıklarına göre 3gruba ayrıldı, gruplarda kendi içinde ışık cihazı ve polimerizasyon sürelerine göre 10adet örnek olacak şekilde 7 gruba ayrıldı. Bütün deney gruplarındaki örnekler ışığıgeçirmeyecek şekilde özellikle kahverengi cam şişelere yerleştirilerek 37ºC'deetüvde 1 hafta kuru hava ortamında bekletildi. Bu süre sonunda örnekler distile su ileyıkanıp kurutma kağıtları ile kurutuldu.
Özet (Çeviri)
68SUMMARYEffect of Different Light Curing Units on the Surface Hardness of aComposite ResinThe aim of this study was to evaluate the effect of various light curing unitssuch as; Quartz Tungsten Halogen light curing unit with standard tip and turbotip, LED curing unit and Plasma Arc curing unit on surface hardness of ananohybrid composite.210 Standard holes, each 2 mm, 3 mm and 4mm in thickness and 5 mm indiameter were prepared on plexiglass molds and were fılled with a nanohybridcomposite resin. Top surface of each speciment was covered with a matrix strip,1 mm thick glass slide was placed over the matrix strip and pressure wasapplied to extrude excess material. 10 specimens in 2 mm thickness werepolymerized with halogen curing unit with standard tip for 40 seconds. 10specimens were cured with halogen curing unit with turbo tip for 10 seconds. 10specimens were cured with LED curing light for 10 sec. whereas 10 specimenswere cured with LED curing light for 20 seconds. 10 specimens were cured withPAC curing unit for 3 sec, 10 specimens were cured with PAC curing unit for 6sec and 10 specimens were cured with PAC curing unit for 10 seconds. Sameprocedure was applied to the specimens in 3 mm and 4 mm thickness. The lightsource tip of the curing units were positioned directly over the glass slide forstandardization. After light curing, the glass cover and matrix strips wereremoved and the top surface of each specimen was finished and polished withdisks. The specimens were divided into 3 groups according to thickness, theneach group was assigned into 7 groups each containing 10 specimens accordingto the different curing units and polymerization periods. All specimens wereplaced into dark colored glass containers and were stored at 37ºC for one week.After the storing period, composite specimens were washed with distilled waterand blotted dry. Surface hardness measurements were made by using Vickerssurface hardness measuring device from three different points on the top andbottom surfaces of each specimen.The Vickers hardness of the specimens were recorded and the average valueswere calculated.