Model roket tasarımı
Model rocket design
  1. Tez No: 101470
  2. Yazar: EMRAH ASILYAZICI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. FEVZİ ÜNAL, PROF.DR. M. ZEKİ ERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Günümüzde roket teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, model roket uygulamanda büyük artış göstermiştir. Bunun en önemli sebebi ise model roketlerin; hobi amaçlı kullanımların yamsıra aynı zamanda da tasarlanması düşünülen gerçek roketlerin uçuş analizlerini yapmak amacıyla kullanılabiliyor olmasıdır. Böylece çok gelişmiş teknolojik şirketlerin veya okulların araştırmacılarından, bu işi sadece hobi amaçlı yapan normal insanlara kadar yayılan oldukça geniş bir model roket tasarımcısı ağı oluşmuştur. Bu çalışma; buna bağlı olarak henüz ülkemizde çok fazla ilgi görmeyen model roket çalışmalarına başlamayı düşünen insanlara bir kılavuz olabilmesi amacıyla yapılmıştır. Model roket üretimi çok zor olmamakla beraber, optimum değerleri elde edebilmek için tasarım işleminin çok dikkatli bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Bu sebeple bir model roketi tasarlarken birçok parametre gözönüne alınmalı ve hesaplar eksiksiz bir biçimde yapılmalıdır. Bunun yanısıra bu hesapların her tasarım işleminde olduğu gibi mantıksal bir sıra içerisinde yapılması ve sonlandınlması gerekmektedir. Bu sebeple çalışma boyunca tasarım işleminin aşamaları belirtilmiş ve bu aşamalar detaylı olarak açıklanmıştır. Aynca tasarım bilgilerinin yam sıra tasarım sonuçlarını etkileyebilecek olan aerodinamik etkenler hakkında da bilgi verilmiş ve tasarımcının karşısına gerek tasarım, gerek üretim ve gerekse uçuş esnasında çıkabilecek olan tüm engelleri tanıyabilmesi sağlanmıştır. Son olarak ise belli özellikleri verilen bir model roketin uçuş bilgilerim ( maksimum irtifa, maksimum hız, vs... ) veren bir program açıklanarak, tasarlanan roketin uçuş bilgilerinin roket uçmadan öğrenilebilmesi sağlanmıştır. Bu şekilde tasarım işlemi boyunca model roketin uçuş bilgileri sürekli izlenebilecek ve gerektiğinde belli parametreler değiştirilebilecektir. Sonuç olarak, bu çalışma izlenerek istenilen özelliklere sahip olan bir model roket kolaylıkla tasarlanılabilecektir. XII
Özet (Çeviri)
MODEL ROCKET DESIGN SUMMARY Nowadays, with the improvement of the rocket technology; model rocket technology is also improved. Thats main reason is the availability of the model rockets to be used in researches of flight analyses of real rockets to be designed, as well as hobby purposes. With this, a wide model rocketry designer network, consisting of both the researchers of high technology companies or institues and people who are designing model rockets for only hobby purposes, have been formed. This study have been made in order to be an guide for people who wants to start his own model rocket studies. Construction of a model rocket isn't so difficult but for obtaining optimum results, designer must be very careful in the design process. Because of this, during the design process of a model rocket many parameters should be thought and calculations should be made completely. And also this calculations should be made in a logical order like in all other design processes. That's why in the study this order is revealed and all of them are explained in details. Also in order to give an idea to the designer about the obstacles he should meet during design, construction and flight processes; the aerodinamic effects that can change the design results are explained. More over, beside the design information, information about the aerodynamics factors that can affect the design results is also given, thus it is provided for the designer to determine all of the problems which can be faced during design, construction, and flight. Finally, a program giving the flight information of a model rocket whose specified characteristics are given, is explained in order to learn the flight information of the designed rocket without using it.. With this during design process flight informations can be monitored continuously by the designer and when it is necessary some of the parameters can be changed. As a result in the guidance of this study a model rocket with the desired properties can be easily designed. Xlll