Konsrüktif ödevlerin sistematik geliştirilmesi ve bir ürün geliştirme örneği
Systematically development of contructive tasks and a sample of one product development
- Tez No: 101471
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA GEDİKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Konstrüksiyon, bilgi birikimi ve deneyimlerden yola çıkılarak bir teknik yapıt ortaya çıkartılmasında optimum çözümü elde etmektir. Konstrüktif Geliştirme ile uğraşan bilim adamları başlangıçta soyut ve teorik altyapıyı oluştururlar, ilerleyen safhalarda geliştirilecek sisteme ait değişkenler kademe kademe bu altyapı içine dahil edilir. Pratikte; konstrüktörler, bu soyut ve teorik ilk aşamayı kendi birikimleri ve alışkanlıkları dahilinde bir yana bırakarak doğrudan sistem çözümüne girerler. Teknik sistemlerin geliştirilmesi ve üretilmesi, aralarında sıkı ilişkiler olan usul geliştirme, konstrüktif geliştirme ve teknolojik geliştirme süreçlerinden oluşur. Pazardan doğrudan doğruya veya dolaylı olarak konstrüksiyon bürosuna gelen ürün fikri üzerine konstrüktif geliştirme süreci başlar.Her ürün geliştirme çalışmasının çıkış noktası müşteri ihtiyaç ve talepleridir. Müşteri isteklerinin ürüne yansıtılmasının sağlanabilmesi için, isteklerin belirli bir sistematik dahilinde işlenmesi gerekir. Müşteri istekleri uygun bir şekilde işletmenin teknik diline dönüştürülür. Genel çözümden özel çözüme doğru ilerleyen konstrüktif geliştirme sürecinin çalışma kademelerine konstrüktif geliştirme sürecinin fazlan denir. Temel olarak bu fazlar şu şekilde sıralanın ödevin analizi ve kesinlik kazanması, tasarım ve şekillendirme. Ödev üstündeki çalışmalar sonucunda sistem için aynı işlevi yerine getirecek birden fazla çözüme ulaşılmaktadır. Bu çözümlerin seçiminde iki temel nokta vardır. Birincisi; hiç basan şansı olmayanları elemek, ikincisi; basan şansı olanlan aralannda belirli değerlendirme kriterlerine göre sıralamaktır. Son zamanlarda üzerinde en çok durulan değerlendirme yöntemlerinden biri Fayda-Değer analizi bir diğeri ise VDI 2225 esaslan ile Alman Mühendisler Birliği tarafından duyurulan Teknik-Ekonomik Değerlendirme sistemidir. Farklı çözümler için oluşturulan değerlendirme tablolarının kritik bir incelemeyle birlikte her bir farklı çözüm hali için değer düşüren hedef kriterlerinin ne olduğu Zayıf Nokta Analizi'ne dayanarak Değer Profili hazırlanıp tespit edilmektedir. Yukandaki açıklamalar ışığında bir ödevin sistematik olarak geliştirilmesi için gerekli çalışmalar“Çift Makas Mekanizmalı Bakım Platformu”için uygulanmış, ortaya çıkan farklı çözümler arasından en uygun olanı Fayda-Değer Analizi ve Teknik ve Ekonomik değerlendirmeler sonucunda tespit edilmiş, aynca her bir çözüm hali için değer düşüren hedef kriterleri, çözümlerin değer profilleri hazırlanarak tespit edilmiştir. En uygun silindir bağlama şekli belirlendikten sonra yapıtla ilgili diğer çözümlere geçilmiştir. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Construction is an activity based on knowledge gained from science and experience and oriented towards getting an optimal solution. Scientists who work on constructive development form firstly the abstract and theorirical substucture. On the following phases, the parameters of the system were included in these substructure step by step. In practise, Konstruktor does not use the same way because of his experience and habit. The process of developing and producing technical system consist of method aeveiopmem, constructive development and technological development. The constructive development process starts when a product idea reaches the construction office directly or indirectly from the market. Every product development idea is based on customer needs. A systematic procedure should be utilised to reflect the customer requirements to a producat. The requirements of customers is translated into the technical language of the company. The differnt steps used in a constructive development process move from the abstract to the concrete and these are known as the phases. These phases are refered to task analysis and finallization, design and formation. At the end of the analysis, more than a single number of solutions realizing the same task are identified. There are two base point for this selection. These are the elemination of the no-chance option and the ranking of those option with a chance of success according to the certain evaluation criteria. In the recent years, one of the most promnent evaluation methods is the Benefit- Value Analysis. The other similar evaluation system is the technical- economical Evaluation system based on VDI 2225 and developed by German Engineers Association. Evaluation charts are prepared for different solution options, critically analyzed and a Value Profile is prepared by comparing the solution with the target criteria by means of Weak Point Analysis. This study has applied for the above mentioned steps of systematically developing a task to the case of“ Maintaince Platform with the Double Scissors Mechanism”. Among the options identified the most suitable one has been assessed by Benefit- Value and Technical evaluations and the target criteria that decrease value for each solution have been defined by means of the value profiles of the available options.After we determined the most suitable solution according to the support type of the cylinders we study for the others parts of the product. Xlll