Türk Kara Kuvvetlerinde taarruz taktik keşif helikopteri etkinlik değerlendirmesi ve seçiminde analitik hiyerarşi yaklaşımı
  1. Tez No: 101469
  2. Yazar: İSMAİL YAYAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DEMET BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
TURK KARA KUVVETLERİNDE TAARRUZ TAKTIK KEŞİF HELİKOPTERİ ETKİNLİK DEĞERLENDİRMESİ VE SEÇİMİNDE ANALİTİK HİYERARŞİ YAKLAŞIMI ÖZET Bu çalışmanın amacı, Türk Kara Kuvvetlerinin (TKK) ihtiyaç duyduğu etkin Taarruz Taktik Keşif Helikopter (TTKH) tipini, bir dizi kriter ışığında değerlendirmek suretiyle, değişik modellerin oluşturduğu seçenekler arasından belirlemektir. Helikopter sistemlerini değerlendirmek, birbiriyle etkileşim içindeki elemanların oluşturduğu karmaşık bir süreçtir. Değerlendirme sürecinde TTKH üzerindeki silah sistemleri, aviyonik ve seyrüsefer sitemleri, hayatta kalma ve gece görüş sistemleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bugünün taarruz helikopterinin sahip olduğu modern sistemlerin insan zekasınca anlaşılabilmesi neredeyse olanaksızdır. Bu nedenle, uygun silah sisteminin değerlendirmesi ve seçimi için birçok faktör bilimsel bir yöntem çerçevesinde göz önünde bulundurulmalıdır. En uygun taarruz helikopter platformu değerlendirmesi ve seçimindeki ana kriterler ve alt kriterler incelendiğinde hiyerarşik bir yapıyla karşılaşılır. Bu nedenle problem, öznel yargılardan hareketle nicel değerlendirmeler yapabilme yeteneğine sahip, Analitik Hiyerarşi Yöntemi (AHY) ile çözümlenmiştir. AHY'nin gücü, karmaşık, çok ölçütlü ve çok safhalı bir problemi hiyerarşik olarak yapılandırma yeteneğinde yatar. Elemanların (genellikle kriterler veya seçenekler) ikili karşılaştırılmaları, bir üst seviyedeki eleman baz alınarak alt seviyedekilerin hangisinin diğerinden ne kadar önemli olduğunu gösteren bir ölçek kullanılmak suretiyle yapılır. Bu ölçüm süreci daha sonra seçeneklerin karşılaştırılması için tercih ağırlıklarına dönüştürülür. Doğruluk, yaratıcılık ve risk alma eğilimleri grup kararlarının bireysel kararlara nazaran daha başarılı olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada grup karar verme yöntemi kullanılmıştır. Etkin taarruz helikopter platformu değerlendirmesi süreci sayısal ve sayısal olmayan çok sayıda kriter içermektedir. Modele alınacak uygun kriterlerin seçimi önemli bir süreçtir. Bu süreçte ayrıntılı bir literatür taraması ile birlikte tecrübeli taarruz helikopter pilotları, bakım ve aviyonik teknisyenleri ile savunma sanayiindeki personelden oluşan uzman grubuna beyin fırtınası tekniği uygulanmıştır. Bu araştırma sonucunda en uygun taarruz helikopteri seçimindeki ana kriterlerin“ülke beklentileri”,“silah sistemleri”,“aviyonik ve seyrüsefer sistemleri”,“teknik performans”,“lojistik”ve“hayatta kalma”olduğu belirlenmiştir. Bu işlemden sonra alt kriterler de benzer bir yaklaşımla belirlenmiştir. AHY genel yapısı içinde en alt seviyede yer alan seçenekler, değişik tiplerden oluşan taarruz helikopter platformu çeşitleridir. Bu platformlar King Cobra, Erdoğan, Apache, Mangusta veTiger'dan oluşur. Bu helikopterler genellikle aynı amaçlar için kullanılmakta ve karşılaştırılabilir niteliktedirler. AHY modeli oluşturulduktan sonra helikopterlerin değerlendirme sürecinde kullanılacak olan teknik veriler 2000 yılma ait kaynaklardan en güncel şekilde derlenmiştir. Değişik yıllara ait veriler değerlendirme süreci sırasında farklı sonuçlara yol açabilir. Modelin AHY ile çözümünde bir basamak olan ikili karşılaştırmalar matrislerini oluşturmak üzere uzman gruba anket uygulanmıştır. Ayrıca AHY, ikili karşılaştırma matrislerinin oluşturulması sırasında öznel yargıların yanında sayılar ile ifade edilebilen nesnel verilerin de girilmesine olanak verir. Bu kapsamda güç, faydalı yük ve sürat kriterlerine ait sayısal veriler çözüm sürecinde kullanılmıştır. Model Expert Choice yazılımı kullanılmak suretiyle çözülmüştür. Çözüm sonucu oluşan tercih sıralaması aşağıdaki gibidir: 1. King Cobra 2. Erdoğan 3. Apache 4. Mangusta 5. Tiger Halen envanterimizde bulunan Super Cobra modelinin devamı niteliğinde geliştirilmiş olan King Cobra helikopteri, model çerçevesinde ortaya konan beklentilerimizi en fazla karşılayan helikopter olmuştur. Bu helikopteri teknik performansı ve lojistik uygunluğu ile öne çıkan Erdoğan takip etmiştir. Silah sistemleri, aviyonik ve seyrüsefer sistemleri gibi kriterlerde üstün bir performans sergileyen Apache diğer kriterlerde aynı başarıyı gösterememiş ve sıralamada üçüncü sırada yer almıştır. Bu çalışmada bulunan tercih sonucu, resmi makamlarca açıklanan tercih sıralaması ile paralel doğrultudadır. Bu da AHY uygulamasının gerçek hayat problemlerinde güvenilir sonuçlar verdiğinin bir göstergesidir. Literatür tarandığında AHY'nin çok sayıda başarılı uygulaması ile karşılaşılır. Bu uygulamada ortaya konan AHY modeli diğer tip uçak ve helikopterlerin etkinlik değerlendirmesi çalışmaları için de kullanılabilir. Yalnız hava aracının kendine ait karakteristikleri göz önünde bulundurulmalıdır. TTKH etkinlik değerlendirmesi ekonomik büyüklüğü yanında politik, askeri ve teknolojik açılardan önemli bir konudur. Bu nedenle çözüm sürecinde tahmine dayalı geleneksel yöntemler yerine bilimsel ve belirlenimci çok ölçütlü karar verme yöntemlerinin kullanılması gerekir. xı
Özet (Çeviri)
ANALYTIC HIERARCHY PROCESS FOR EFFICIENCY EVALUATION AND SELECTION OF THE ATTACK TACTIC RECONNAISSANCE HELICOPTER IN TURKISH LAND FORCES SUMMARY The purpose of this study is to determine an efficient Attack Tactic Reconnaissance Helicopter (ATRH) for the Turkish Land Forces by evaluating a series of criteria between different alternatives. Evaluating the helicopter's systems is a complicated process of interacting elements. Weapons systems, avionics and navigation systems, survival systems, and night vision systems on the ATRH should be taken into consideration in the Evaluation Process. It is almost impossible to understand with a human brain all of the modern systems, found within today's attack helicopter. For this reason, many factors must be considered within a scientific method to properly understand and chose the suitable weapon system. When the main criterion and sub-criterion, involved in the selection and evaluation of attack helicopter platform were examined a hierarchical design is met. For this reason, the problem is approached in the Analytic Hierarchy Process (AHP) which has quantitative evaluation ability through subjective judgements. The strength of the AHP method lies in its ability to structure a complex, multiperson, multicriteria, and multiperiod problem hierarchically. Pairwise comparisons of elements (usually, alternatives and criterion) can be established using a scale indicating the strength with which one element dominates another with respect to a higher-level element. This scaling process can then be translated into priority weights (scores) for the comparison of alternatives. The correctness, creativeness and tendency to take risks show that group decisions are more successful than individual decisions. The group decision making method was used in this work. The evaluation process of the efficient attack helicopter platforms includes a lot of numerical and non-numerical criterion. To choose the proper criteria for the model is a very important process. It was searched the relating literature in this process and applied the brainstorm technique to the expert group, which includes experienced attack helicopter pilots, avionics and maintenance technicians and personal in the defense industry. At the end of this research, it was decided that the proper main criterion were“country's expectations”,“weapon systems”,“avionics and navigation systems”,“technical performance”,“logistics”and“survival systems”for the most suitable attack helicopter selection. The sub-criterion were determined using a similar approach after this application. The alternatives which were found at the bottom of the general AHP design are different types of attack helicopter platforms. These xiiplatforms consist of the King Cobra, Erdoğan, Âpache, Mangusta and Tiger. These helicopters are used for same purposes and they are comparable. The technical data which will be used for the evaluation process of attack helicopter platforms was collected from the most up-to-date sources dating from the year 2000 after building of the AHP model. It is possible that information from different years can change the final evaluation. A questionnaire was applied to the expert group to build the pairwise comparison matrices which is a step of solving AHP model. Also AHP enables to use subjective judgement and objective data which is expressed numerically for building paired comparison matrices. From this topic the numerical data related with power, useful load, and speed was used in the solution's process. The model was solved through using the Expert Choice Version 9.0 software. The results of this choice are as follows: King Cobra Erdoğan Apache Mangusta Tiger The King Cobra helicopter developed from the existing Super Cobra model which is also in our inventory had met best our requirements with respect to the frame of this model. The Erdoğan had followed the King Cobra with it's technical performance and logistic suitability. The Apache with exceptional weapons systems, avionics and navigation systems, had not show the same success in the other criterion and as a result had became the third choice. The choice result in this work is parallel with the official results announced by the defense department. This shows that the application of AHP gives accurate results in real life problems. A lot of successful application of AHP was met when the literature was reviewed. The AHP model built in this application can also be used on efficiency evaluations of other aircraft but their individual characteristics must be taken into consideration. The ATRH efficiency evaluation is an important topic not only in economic aspects but also in political, military, and technological fields. That's why scientific and multiple criteria decision making methods should be used in the decision process instead of traditional probability methods. Xlll