Katı yakıtlı model roket tasarımı ve simülasyonu
Solid fuel model rocket design and simulation
- Tez No: 929098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Gelişen havacılık teknolojisi ile pazarın büyük bir pay sahibi olan roketler çoğu ülkeler tarafından geliştirmekle birlikte kullanılmaktadır. Roketler her ne kadar savunma alanında kullanılsa da insanlar tarafından hobi olarak görülmüş ve insan hayatına dahil edilmiştir. Ancak Roket ve sistemlerini üretmek yüksek maliyetli olmasından dolayı bu alana merak saran insanlar tarafından model roketçilik anlayışı geliştirilmiştir. Model roketler insanların kendine özgü tasarımı ile bazı şartlar çerçevesinde belli bir irtifaya uçarak görevleri yerine getirecek ve güvenli inecek şekilde tasarlanır. Tasarım aşamasında gerçek roketlerde kullanılan parametre, denklemler ve analizler model roketlere de uygulanır. Roketler uçuşunda atmosferdeki şartlara bağlı olarak aerodinamik kuvvetlere maruz kalır. Bu kuvvetlerin roketler üzerindeki etkisini düşük bir maliyetle önceden tespit etmek için model roketler kullanılır. Yapılan bu çalışmalar savunma ve havacılık gibi sanayi kesimine ışık tutmaktadır. Model roketlerde katı ve sıvı yakıtlı motorlar tercih edilir. Bu çalışmada katı yakıtlı motor kullanarak önceden belirlenen şartlar sınırında tasarım programları kullanılmış ve bir model roket tasarımı gerçekleştirilmiştir. Model roket yapısalları için malzeme kıyaslaması yaparak en uygun malzemeler belirlenmiş ve simülasyon programlarıyla simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Uçuş performansından elde edilen sonuçlar ile roket için belirlenen şartların kıyaslaması yapılmıştır. Roket yapısalların dış kuvvetler etkisindeki durumunu incelemek ve güvenirliği hakkında bilgi almak için yapısalların programlar vasıtasıyla analizleri incelenmiş ve yorumlanmıştır. Bu çalışmada yapılan tasarım ve analiz sonucunda en ideal roket modeli oluşturmuş ve bu alanda araştırma yapmak isteyen kişiler için bir yol haritası olmuştur.
Özet (Çeviri)
Rockets, which have a large share of the market with developing aviation technology, are developed and used by most countries. Although rockets were used in the field of defense, they were seen as a hobby by people and were included in human life. However, due to the high cost of producing rockets and their systems, the concept of model rocketry has been developed by people who are interested in this field. Model rockets are designed to fly to a certain altitude under certain conditions, fulfill their missions and land safely, with people's unique design. During the design phase, parameters, equations and analyzes used in real rockets are also applied to model rockets. Rockets are exposed to aerodynamic forces during their flight, depending on the conditions in the atmosphere. Model rockets are used to predict the effect of these forces on rockets at a low cost. These studies shed light on industrial sectors such as defense and aerospace. Solid and liquid fuel engines are preferred in model rockets. In this study, design programs were used within the predetermined conditions using a solid fuel engine and a model rocket design was carried out. By comparing materials for model rocket structures, the most suitable materials were determined and the simulation was carried out with simulation programs. The results obtained from the flight performance were compared with the conditions determined for the rocket. In order to examine the condition of the rocket structures under the influence of external forces and to obtain information about their reliability, the analyzes of the structures were examined and interpreted through programs. As a result of the design and analysis carried out in this study, the most ideal rocket model was created and became a road map for people who want to work in this field.