Geriatrik kolon kanserli hastalarda G8 geriatrik tarama testi skoru ile el kavrama gücü arasındaki ilişki ve sağkalıma etkisi
The relationship between G8 geriatric screening test score and handgrip strength and their impact on survival in older patients with colon cancer
  1. Tez No: 1014700
  2. Yazar: EMİNE BİHTER ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ AKÇİÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Amaç: Yaşlı kolorektal kanser (KRK) hastalarında frailty, tedavi toleransı ve sağkalımı etkileyen önemli geriatrik sendromlardan biridir. Bu çalışmada 65 yaş ve üzerindeki KRK hastalarında G8 geriatrik tarama testi ile tanımlanan frailty durumunun genel sağkalım üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi ve hand grip strength (el kavrama gücü) ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Metot: Retrospektif kohort çalışmaya Ocak 2021–Aralık 2024 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi tıbbi onkoloji kliniğinde takipli, histopatoloji ile doğrulanmış KRK tanılı 65 yaş ve üstü hastalar dahil edildi. Tüm hastalar yüz yüze değerlendirilerek G8 geriatrik tarama testi ve hand grip strength ölçümü uygulandı. G8 skoru ≤14 olan hastalar frail, >14 olan hastalar non-frail olarak sınıflandırıldı. Hand grip strength ölçümleri Jamar® el dinamometresi ile gerçekleştirildi. Demografik, klinik, nutrisyonel, laboratuvar ve tedavi verileri retrospektif olarak analiz edildi. Genel sağkalım Kaplan–Meier yöntemi ile değerlendirildi. Prognostik faktörler univariable ve multivariable Cox regresyon analizleri ile incelendi. Bulgular: Çalışmada toplam 109 hasta mevcut. Hastaların median yaşı 71 yıl olup olguların %72,5'i erkekti. Hastaların %55'i frail (G8 ≤14) olarak sınıflandırıldı. Frail hastalarda ECOG performans skorunun daha kötü olduğu, metastatik hastalık oranının daha yüksek bulunduğu ve BKİ, albumin, orta kol çevresi, baldır çevresi ile Mini Nutritional Assessment skorlarının anlamlı düzeyde daha düşük olduğu saptandı (tüm analizler p<0,05). Frail grupta CRP düzeyleri anlamlı olarak daha yüksekti. Düşük dominant el kavrama gücü frail hastalarda belirgin şekilde daha sık gözlendi (%71,7'ye karşılık %10,2; p<0,001). G8 skoru ile dominant el kavrama gücü arasında anlamlı korelasyon saptandı (r=0,717; p<0,001). Median genel sağkalım süresi 70 ay olarak hesaplandı. Kaplan–Meier analizinde frail hastalarda genel sağkalımın anlamlı derecede daha kısa olduğu gösterildi (log-rank p<0,001). Çok değişkenli Cox regresyon incelemede ECOG ≥2, metastatik hastalık varlığı, düşük BKİ ve G8 ≤14 bağımsız prognostik faktörler olarak anlamlılığını korudu. Hand grip strength tek değişkenli analizde anlamlı olmasına rağmen çok değişkenli analizde bağımsız prognostik önemini kaybetti. Sonuç: Yaşlı KRK hastalarında G8 ile tanımlanan frailty durumu genel sağkalım ile bağımsız şekilde ilişkili bulundu. Hand grip strength fiziksel performans açısından önemli bilgi sağlamakla birlikte, multidimensional geriatrik değerlendirme prognostik açıdan daha güçlü görünmektedir. G8 geriatrik tarama testinin yaşlı KRK hastalarında rutin klinik değerlendirmeye dahil edilmesi, risk sınıflandırması ve tedavi bireyselleştirmesi açısından yararlı olabilir. Anahtar Kelimeler; Frailty; G8 tarama testi; Hand grip strength; Kolorektal kanser
Özet (Çeviri)
Objective: Frailty has gained increasing attention as a clinically significant geriatric syndrome due to its impact on treatment feasibility and survival in older patients with colorectal cancer (CRC). This study aimed to evaluate the impact of G8-defined frailty on overall survival and to investigate its relationship with hand grip strength in patients aged ≥65 years with CRC. Methods: This retrospective cohort study included patients aged ≥65 years with histopathologically confirmed CRC treated at the Medical Oncology Clinic of Manisa Celal Bayar University between January 2021 and December 2024. All patients were evaluated face-to-face using the G8 geriatric screening tool and hand grip strength measurements. Patients with a G8 score ≤14 were classified as frail, whereas those with a score >14 were classified as non-frail. Hand grip strength measurements were performed using a Jamar® hand dynamometer. Clinical variables were retrospectively analyzed. Overall survival was assessed using the Kaplan–Meier method. Prognostic factors were evaluated using univariable and multivariable Cox regression analyses. Results: A total of 109 patients were included in the study. The median age was 71 years. 72.5% of the patients were male. Overall, 55% of the patients were classified as frail (G8 ≤14). Frail patients had significantly worse ECOG performance status, a higher rate of metastatic disease, and lower BMI, albumin, mid-arm circumference, calf circumference, and Mini Nutritional Assessment scores (all p<0.05). CRP levels were significantly higher in the frail group. Low dominant hand grip strength was significantly more frequent among frail patients (71.7% vs. 10.2%, p<0.001). A strong positive correlation was observed between G8 score and dominant hand grip strength (r=0.717, p<0.001). The median overall survival was 70 months. Kaplan–Meier analysis demonstrated significantly shorter overall survival in frail patients (p<0.001). In multivariable Cox regression analysis, ECOG ≥2, metastatic disease, low BMI, and G8 ≤14 remained independent prognostic factors. Although hand grip strength was significant in univariable analysis, it lost its independent prognostic significance in multivariable analysis. Conclusion: G8-defined frailty was associated with overall survival in older patients with CRC, whereas hand grip strength appeared to provide complementary functional information. Keywords; Colorectal cancer; Frailty; G8 screening tool, Hand grip strength