Yüzme sporunda 12-14 yaş grubunda farklı çıkış tekniklerinin biyomekanik analizi
Biomechanic analysis of different start techniques in 12-14 age group swimming
- Tez No: 339409
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ARITAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yüzme sporunda üst düzey yarışma sonuçlarına bakıldığında sıralamadaki sporcuların performanslarını yalnızca saniyenin yüzde birlik kısımlarının ayırdığı görülmektedir. Başarı sıralamasının bu kadar küçük süre farklarına bağlı yapıldığı bir spor dalında, sergilenen performansın tüm bileşenlerinin önemi oldukça büyüktür. Bu çalışmanın amacı, performans bileşenlerinden çıkışın, yaygın kullanım teknikleri olan grab çıkış tekniği ile track çıkış tekniğinin kinematik değişkenlerinin farklılıklarını incelemek ve elde edilen bulgular yardımıyla hangi çıkış tekniğinin daha uygun olduğunu saptamaktır. Çalışmaya yaşları 12,71 ± 1,10 yıl, boyları 154,12 ± 7,56 cm, ağırlıkları 46,24 ± 8,69 kg olan 17 denek katılmıştır. Görüntü analizlerinden elde edilen verilerden tepki süresi (TS), blok süresi (BS), uçuş süresi (US), giriş süresi (GiS), 7 m geçiş süresi (GeS), süzülme süresi (SS), uçuş mesafesi (UM), çıkış açısı (ÇA), giriş açısı (GA), havalanma anında vücut kütle merkezinin hızı (HKMH), havalanma anında vücut kütle merkezinin yatay doğrultulu hızı (HKMYH), giriş anında vücut kütle merkezinin hızı (GKMH), giriş anında vücut kütle merkezinin yatay doğrultulu hızı (GKMYH), kütle merkezi hız vektörü-giriş noktası uzaklığı (KMGU) olmak üzere çıkış performansını etkileyebilecek olduğu düşünülen 14 kinematik değişken türetilmiştir. Ayrıca havalanma anında toplam mekanik enerji (HTME), giriş anında toplam mekanik enerji (GTME) olmak üzere kinetik verileri üzerindeki farklılıklara bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Analyzing the results of high level competitions in swimming shows that medalist athletes? performances are sorting by just split seconds. In kind of sport which success grading is related to fractional time differences all performance components are crucial. The purpose of this study was to research the differences of kinematic parameters of track and grab start techniques which commonly used styles by swimmers, and to determine which start technique is favorable by the help of gathered data. 17 age group swimmers (7 males and 10 females; age mean = 12,71 ± 1,10 years, height mean = 154,12 ± 7,56 cm, and weight mean = 46,24 ± 8,69 kg) were used as test subjects. 14 kinematic parameters have been calculated with data gathered in motion analyses as reaction time (TS), block time (BS), flight time (US), entry time (GiS), start time (GeS), underwater time (SS), flight distance (UM), take-off angle (ÇA), entry angle (GA), velocity of center of mass at take-off (HKMH), horizontal velocity of center of mass at take-off (HKMYH), velocity of center of mass at entry (GKMH), horizontal velocity of center of mass at entry (GKMYH), distance between center of mass velocity vector and entry point (KMGU). Besides, differences of two kinetic parameters as total mechanical energy at take-off (HTME) and total mechanical energy at entry (GTME) have been examined.