Miyastenia gravis hastalarında bilişsel işlevlerin ve vizyospasyal algının karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of cognitive functions and visuospatial perception in patients with Myasthenia gravis
  1. Tez No: 1014746
  2. Yazar: TUĞÇE ŞULE KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
Özet
Miyastenia gravis (MG), nöromüsküler kavşakta otoimmün mekanizmalarla ortaya çıkan, dalgalı kas güçsüzlüğü ve yorgunluk ile karakterize kronik bir hastalıktır. Geleneksel olarak periferik nöromüsküler sistem tutulumu ile ilişkilendirilmekle birlikte, son yıllarda hastalarda bilişsel işlevler, dikkat süreçleri ve vizyospasyal algının da etkilenebileceği bildirilmektedir. Bu çalışmada, MG tanılı hastalarda bilişsel işlevlerin ve vizyospasyal algının sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Kesitsel ve analitik olarak planlanan bu tek merkezli çalışmaya, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Nöroloji Kliniği'nde takip edilen 41 MG hastası ile 42 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastaların sosyodemografik özellikleri, hastalık süresi, klinik tutulum tipi, kullanılan tedaviler ve nörolojik muayene bulguları kaydedildi. Hastalık şiddeti ve günlük yaşam aktivitelerine etkisi Miyastenia Gravis Foundation of America klinik sınıflaması, Miyastenia Gravis Kompozit Ölçeği ve MG-ADL skoru ile değerlendirildi. Bilişsel işlevler Mini Mental Durum Testi(MMT), Stroop Renk-Kelime Testi ve ileri-geri Sayı Dizisi Testi ile; görsel bellek, görsel- konstrüksiyonel beceriler ve vizyospasyal algı ise Görsel Üretim Testi, Benton Yüz Tanıma Testi(BYT), Çizgi Yönü Belirleme Testi(ÇYBT) ve Triangle Completion Test(TCT) ile değerlendirildi. Uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi(PUKİ), depresif belirtiler ise Beck Depresyon Ölçeği(BDÖ) kullanılarak incelendi. Hasta ve kontrol grupları yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, sigara ve alkol kullanımı, uyku sorunu varlığı ve depresyon puanları açısından benzerdi. MMT skorları hasta grubunda daha düşük olmakla birlikte, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. BYT, ileri ve geri sayı menzili skorları, BDÖ ve PİKU toplam puanları açısından da anlamlı farklılık izlenmedi. Buna karşılık, hasta grubunda Görsel Üretim Testi skorları anlamlı olarak daha düşük bulundu. Stroop Testi'nde hata sayısı ve spontan düzeltme sayısı MG hastalarında anlamlı olarak daha yüksekti. Ayrıca Çizgi Yönü Belirleme Testi skorları hasta grubunda daha düşük; Triangle Completion Test'te sapma açısı ve sapma mesafesi ise daha yüksek saptandı. Çok değişkenli analizde yaş ve Görsel Üretim Testi skoru hasta grubunda yer alma durumu ile bağımsız olarak ilişkili bulundu. Bu çalışma, MG hastalarında global bilişsel işlevlerin büyük ölçüde korunabildiğini; ancak daha ayrıntılı nöropsikolojik testler ve ödevlerle değerlendirildiğinde özellikle görsel- konstrüksiyonel beceriler, vizyospasyal algı, uzaysal yönelim ve yürütücü işlevler süreçlerinde sağlıklı kontrollere göre anlamlı farklılıklar bulunabileceğini göstermektedir. Bulgular, MG'in yalnızca periferik kas güçsüzlüğü ile sınırlı değerlendirilmemesi gerektiğini ve bazı hastalarda seçilmiş bilişsel alanların etkilenebileceğini düşündürmektedir. Klinik izlemde kas gücü ve günlük yaşam aktivitelerinin yanı sıra bilişsel yakınmaların ve vizyospasyal işlevlerin de dikkate alınması yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Myasthenia gravis (MG) is a chronic autoimmune disorder of the neuromuscular junction characterized by fluctuating muscle weakness and fatigability. Although it has traditionally been associated with peripheral neuromuscular involvement, recent studies suggest that cognitive functions, attentional processes, and visuospatial perception may also be affected in these patients. This study aimed to comparatively evaluate cognitive functions and visuospatial perception in patients with MG and healthy controls. This single-center, cross-sectional, analytical study included 41 patients with MG who were followed at the Neurology Clinic of Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital and 42 healthy controls. Sociodemographic characteristics, disease duration, clinical subtype, current treatments, and neurological examination findings were recorded. Disease severity and its impact on activities of daily living were assessed using the Myasthenia Gravis Foundation of America clinical classification, the Myasthenia Gravis Composite Scale, and the MG-ADL score. Cognitive functions were evaluated using the Mini-Mental State Examination, the Stroop Color-Word Test, and forward and backward Digit Span Tests. Visual memory, visuoconstructive abilities, and visuospatial perception were assessed using the Visual Reproduction Test, Benton Facial Recognition Test, Judgment of Line Orientation Test, and Triangle Completion Test. Sleep quality was evaluated using the Pittsburgh Sleep Quality Index, and depressive symptoms were assessed using the Beck Depression Inventory. The patient and control groups were comparable in terms of age, sex, educational level, smoking and alcohol consumption, presence of sleep problems, and depression scores. Although Mini-Mental State Examination scores were lower in the patient group, the difference between the groups was not statistically significant. No significant differences were observed between the groups in Benton Facial Recognition Test scores, forward and backward Digit Span scores, Beck Depression Inventory scores, or Pittsburgh Sleep Quality Index total scores. In contrast, Visual Reproduction Test scores were significantly lower in the patient group. The number of errors and spontaneous corrections in the Stroop Test was significantly higher among patients with MG. In addition, Judgment of Line Orientation Test scores were lower in the patient group, whereas angular deviation and distance deviation in the Triangle Completion Test were higher. In multivariate analysis, age and Visual Reproduction Test score were independently associated with membership in the patient group. This study suggests that global cognitive functions may be largely preserved in patients with MG; however, when assessed with more detailed neuropsychological tests, significant differences may be detected compared with healthy controls, particularly in visuoconstructive abilities, visuospatial perception, spatial orientation, and executive attentional processes. These findings indicate that myasthenia gravis should not be considered solely as a disorder of peripheral muscle weakness and that selected cognitive domains may be affected in some patients. In clinical follow-up, cognitive complaints and visuospatial functions should be considered alongside muscle strength and activities of daily living.