Tefhîmü'l-Kur'ân ve Kur'an Yolu tefsirlerinde kadın
Women in Tafhīm al-Qurʾān and Kur'an Yolu commentaries
  1. Tez No: 1014786
  2. Yazar: SEYFETTİN KARADAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF AĞKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Kur'an'da kadınlarla ilgili çokça tartışılan bazı konuların modern döneme ait Tefhîmü'l-Kur'ân ve Kur'an Yolu tefsirlerinde ne şekilde ele alındığı konu edinilmiş, her iki tefsir arasında benzeşen ve birbirinden farklı yönler tespit edilerek bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Ayrıca bu çalışma konuyla ilgili geleneksel tefsir anlayışı ile modern yaklaşımları ortaya koymayı amaçlamıştır. Mümkün olduğunca objektif, nesnel bir yaklaşım sergilenen bu çalışmada mukayese yöntemi esas alınarak nitel bir araştırma ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bazen ele alınan bu tefsirlerin ortaya koymuş olduğu kadın algısına ve yorumuna karşı eleştirel bir üslup da kullanılarak konu değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Çalışmada Pakistan ve Türkiye gibi farklı coğrafyalarda, farklı zaman dilimlerinde kaleme alınan Tefhîmü'l-Kur'ân ve Kur'an Yolu tefsirlerinde kadın konusundaki yaklaşımlar arasındaki farklılıklar incelenmektedir. Bu bağlamda, söz konusu yaklaşımların benzer ve farklı yönleri ortaya konulmaktadır. Ayrıca bu farklılıklarda toplum ve kültürün etkisinin bulunup bulunmadığı ile modern ve klasik dönem tefsirleri arasında tarihsel ve toplumsal şartların belirleyici rol oynayıp oynamadığı ii araştırılmaktadır. Çalışmada, çokça tartışalan bazı âyetlerden hareketle aile ve sosyal açıdan kadının durumu, hukuki ve insani yönü irdelenmeye çalışılmıştır. Kur'an'ın, cahiliye dönemi kadınların durumunda iyileştirme yaparak âdeta toplumsal bir ıslah projesine imza attığı görülmüştür. Fakat yine de câriyelik, miras, şahitlik, tesettür, boşanma gibi meselelerde kadının konumundan, haklarından, sorumluluklarından bahseden âyetler, hem müslüman ilim adamları arasında tartışılmış hem de bazı din dışı ve oryantalist çevrelerce eleştiri konusu edilmiştir. Bu açıdan kadın konusu dini kültürün âdeta yumuşak karnı olmuştur. Bu çalışma, klasik tefsir müktesebatındaki kadın algısıyla, çağdaş kadın algısını ortaya koyması bakımından da ayrıca önem arz etmektedir. Çalışma esnasında Tefhîmü'l-Kur'ân'da klasik tefsir anlayışının ve geleneksel yaklaşımın daha hakim olduğu görülürken Kur'an Yolu'nda homojen bir yaklaşımın söz konusu olmadığı görülmüştür. Kur'an Yolu'nda bazı âyetlerin tefsirinde, geleneksel yaklaşım hissedilirken, bazı âyetler kendi nüzul dönemine irca edilerek tarihsel bir yaklaşım sergilenmiştir. Ayrıca bu konu üzerinden Kur'an'daki bazı hükümlerin yerel ve evrensel karakteri de ortaya konulmuş olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how certain highly debated topics regarding women in the Quran are addressed in the modern commentaries Tafhīm al-Quran and Kur'an Yolu. By identifying the similarities and differences between theseİ two works, a comprehensive evaluation has been conducted. In this study, which exhibits an objective and objective approach as much as possible, a qualitative research is attempted to be presented based on the comparison method. Sometimes, a critical style is also used against the perception of women presented by both commentaries, and the subject is evaluated and interpreted. This study examines the differences in approaches to the issue of women in the commentaries Tafhīm al-Qurʾān and Kur'an Yolu, which were written in different periods and in different geographical contexts such as Pakistan and Türkiye. In this context, the similarities and differences between these approaches are identified. Furthermore, it investigates whether social and cultural factors have an influence on these differences and whether historical and social conditions play a determining role between modern and classical tafsir traditions. Based on some frequently debated verses, the study also attempts to analyze the position of women in terms of family and social life, as well as their legal and human aspects. In this study, it is seen that the Qurʾān has signed a social iv reform project by improving the situation of women in the period of ignorance. However, the verses that mention the position, rights and responsibilities of women in issues such as concubinage, inheritance, witnessing, veiling and divorce have been discussed both among Muslim scholars and criticized by some non-religious and orientalist circles. In this respect, the subject of women has become the soft underbelly of religious culture. This study is also important in terms of revealing the perception of women in the classical interpretation acquis and the contemporary perception of women. During the study, it was seen that the classical interpretation approach and traditional approach were more dominant in Tafhīm al-Qurʾān. However, there is no homogeneous approach in the Kur'an Yolu. While the traditional approach is felt in the interpretation of some verses, a historicist approach is exhibited by referring some verses to their own revelation period. In addition, the local and universal character of some provisions in the Qurʾān is also revealed through this subject.