Elmalılı ve Mevdudi'nin tefsirlerine karşılaştırmalı bir yaklaşım
A Comparative approach to the exegetics of Elmalılı and Mawdoodi
  1. Tez No: 89097
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DUMLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Bu tez, giriş ve beş bölümden oluşmaktadır. Giriş'te, bugüne kadar, Hak Dîni ve Tefhim üzerine, yapıldığını tespit edebildiğimiz çalışmalar hakkında kısaca bilgi sunulmaya gayret edildi. Birinci Bölüm' de, her iki tefsirde ortak ya da farklı olarak kullanılan kaynaklar, örnekler verilerek, tespit edilmeye çalışıldı. Neticede müfessirlerin zengin bir kaynağa sahip oldukları görüldü. ikinci Bölüm' de, tefsirlerin yazılış gayelerine, hitap ettikleri okuyucu kesimine, tefsir usulüyle ilgili bazı yaklaşımlarına, iki eserin birini diğerinden ayıran kimi özelliklere temas edildi. Üçüncü Bölüm' de, Elmalılı ile Mevdudi'nin geleneksel tefsir yöntemini kullanıp kullanmadıkları belirlenmeye çalışıldı. Sonuçta onların bu tarzı uyguladıkları görüldü. Dördüncü Bölüm'de, pozitif bilimler yardımıyla Kur'an'ın tefsir edilişine, bazı ayetlerin toplumsal boyutlarıyla değerlendirilmesine yer verildi. Bunların İslam dünyasınm sorunlarıyla ilişkili olmasına özen gösterildi. Beşinci Bölüm'de, her iki müfessirin, önceki dönemlerdeki ya da çağdaşı oldukları yazarlara yönelttikleri eleştirilerle, başkalarının kendilerine yönelttikleri tenkitler ele alındı. Çalışma bir değerlendirme ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis consists of an introduction, and five chapters. In introduction, it was attepted to give information about the studies which were made on Hak Dini and Tafhem. In chapter one, the sources which were used in two tafsers, with examples, were tried to be determined. As a result, it was seen that both of them have huge sources. In chapter two, the writing aims of exegetes, the readers whom decided to address, some principles about exegetics which they mentioned and differentiating characteristics of two exegesis were talked about. In chapter three, it was tried to show how exegetes used the traditional method while explaining the Qur'anic verses. In the result, it was seen that they used this style. In chapter four, it was aimed to determine their way of interpreting the Qur'an with the help of positive sciences and social aspects of some verses. In chapter five, we aimed to appreciate some of the criticisms that were directed to themselves and of criticisms that directed to others.