İlkokul 1. sınıf öğretmenlerinin okula uyum sürecine ilişkin deneyimlerinin incelenmesi: Osmaniye ili örneği
An examination of first-grade elementary school teachers' experiences regarding the school adjustment process: The case of Osmaniye province
  1. Tez No: 1014798
  2. Yazar: ÜMİT MELTEM AYAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TEKİN BABUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ilkokul birinci sınıf öğretmenlerinin okula uyum sürecine ilişkin deneyimlerini ve bu deneyimlere yükledikleri anlamları Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (YFA) yöntemiyle derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Osmaniye iline bağlı ve benzer sosyokültürel özelliklere sahip okullarda görev yapan, en az 15 yıllık mesleki deneyime sahip ve 2024–2025 eğitim-öğretim yılında birinci sınıf düzeyinde öğretmenlik yapan 11 katılımcıyla yürütülmüştür. Veriler, her katılımcıyla birer kez gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler aracılığıyla elde edilmiştir. Analiz bulguları, öğretmenlerin okula uyum sürecine dair deneyimlerinin dört ana tema etrafında şekillendiğini ortaya koymaktadır: (1) okula hazırbulunuşluğun bağlamsal olarak anlamlandırılması, (2) ilişkisel deneyimlerin anlamlandırılması, (3) zamansal değişimin anlamlandırılması ve (4) çevresel sistemlerin mesleki deneyime yansımaları. Bulgular, öğretmenlerin uyum sürecini yalnızca gözlemlenebilir öğrenci davranışları üzerinden değil; kendi öznel deneyimleri, anlam yüklemeleri ve ilişkisel etkileşimler bağlamında da değerlendirdiklerini göstermektedir. YFA'nın epistemolojik ilkeleriyle örtüşür biçimde, bu çalışmada deneyimler yalnızca“ne yaşandığı”sorusu üzerinden değil,“öğretmenler için ne anlam ifade ettiği”sorusu temel alınarak yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular, okula uyum sürecinin salt bireysel bir gelişim süreci olmadığını; ilişkisel bağlar, duygusal yakınlık ve çok katmanlı bağlamsal etkenlerle şekillenen dinamik bir süreç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to conduct an in-depth examination of first-grade elementary school teachers' experiences regarding the school adjustment process and the meanings they ascribe to these experiences using the Interpretive Phenomenological Analysis (IPA) method. The study was conducted with 11 participants who are first-grade teachers in the 2024–2025 academic year, have at least 15 years of professional experience, and work in schools located in Osmaniye Province that share similar sociocultural characteristics. Data were collected through semi-structured individual interviews conducted once with each participant. The findings of the analysis reveal that teachers' experiences regarding the school adaptation process are shaped around four main themes: (1) the contextual interpretation of school readiness, (2) the interpretation of relational experiences, (3) the interpretation of temporal change, and (4) the reflections of environmental systems on professional experience. The findings indicate that teachers evaluate the adaptation process not only through observable student behaviors but also within the context of their own subjective experiences, attributions of meaning, and relational interactions. Consistent with the epistemological principles of the YFA, in this study, experiences were interpreted not merely through the question of“what happened,”but primarily through the question of“what it meant to the teachers.”The findings reveal that the process of school adjustment is not merely an individual developmental process; rather, it is a dynamic process shaped by relational bonds, emotional closeness, and multifaceted contextual fact