Van Gölü inci kefali (alburnus tarichi güldenstädt, 1814) popülasyonunun boya dayalı stok değerlendirmesi
Length-based stock assessment of tarek (alburnus tarichi güldenstädt, 1814) in Van Lake
  1. Tez No: 1014802
  2. Yazar: YASİN BAHADIR AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CİLBİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye iç su balıkçılığnın en önemli ekonomik kaynaklarından biri olan Van Gölü inci kefali stokunun mevcut durumunu boya dayalı modellerle değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma verileri, Ocak 2025 ile Aralık 2025 tarihleri arasında Van Gölü'ndeki 3 farklı noktadan, EN 14757 standartlarına uygun çoklu göz açıklığına sahip bento-pelajik uzatma ağları kullanılarak aylık örneklemelerle elde edilmiştir. Toplam 1806 bireyin incelendiği çalışmada; balıkların toplam boylarının 8,0-26,5 cm (ort. 21,0±0,06 cm), ağırlıklarının ise 3,5-202 g (ort. 88,3±0,77 g) arasında değiştiği belirlenmiştir. Büyüme ve stok parametrelerinin tahmininde ELEFAN yöntemi ve TropFishR paketi kullanılmıştır. Analizler sonucunda yıllık toplam ölüm katsayısı (Z) 1,47 yıl⁻¹, doğal ölüm (M) 0,74 yıl⁻¹, balıkçılık ölümü (F) 0,73 yıl⁻¹ ve sömürülme oranı (E) 0,55 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen sömürülme oranı (E=0,55) ve yüksek üreme potansiyeli oranı (SPR=0,56) değerleri, Van Gölü inci kefali stokunun güncel sömürü düzeyinin dengede olduğunu ve akut bir aşırı avcılık baskısının bulunmadığını ortaya koymuştur. Mevcut veriler ışığında stokun sağlıklı bir şekilde işletildiği görülmekle birlikte, sürdürülebilirliğin korunması için izleme çalışmalarının ve kaçak avcılığa yönelik denetimlerin kesintisiz sürdürülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the current status of the Lake Van's tarek stock, one of the most significant economic resource of Turkey's inland fisheries, using length-based models. Research data were collected through monthly samplings between January 2025 and December 2025 from three designated stations in Lake Van, utilizing bento-pelagic gillnets with multiple mesh sizes (5-55 mm) in accordance with EN 14757 standards. A total of 1,806 individuals were examined; the total lengths ranged from 8.0 to 26.5 cm (mean: 21.0±0.06 cm), and weights ranged from 3.5 to 202 g (mean: 88.3±0.77 g). Growth and stock parameters were estimated using the ELEFAN method within the TropFishR package. Analysis revealed an annual total mortality coefficient (Z) of 1.47 year⁻¹, a natural mortality coefficient (M) of 0.74 year⁻¹, a fishing mortality coefficient (F) of 0.73 year⁻¹, and an exploitation rate (E) of 0.55. The calculated exploitation rate (E=0.55) and the high spawning potential ratio (SPR=0.56) indicate that tarek stock in Lake Van is currently exploited at an equilibrium level, with no evidence of acute overfishing pressure. While the findings suggest that the stock is managed healthily, continuous monitoring and uninterrupted enforcement of regulations against illegal fishing are recommended to ensure long-term sustainability.