Van Gölü'nde farklı ağ göz genişliğine sahip multiflament fanyalı uzatma ağlarının seçiciliği
Determination of fishing efficiency and selectivity of multifilament trammel nets in pearl mullet, Alburnus tarichi (Güldenstädt, 1814), fishing in Lake Van,Turkey
  1. Tez No: 687379
  2. Yazar: KEMAL PALA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM SEZAİ BOZAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma ile Van Gölü inci kefali (Alburnus tarichi, Güldenstädt, 1814) avcılığında kullanılan multifilament fanyalı uzatma ağlarının seçiciliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için aynı ip kalınlığı ve donam faktörüne sahip olan 20 – 22 – 24 mm ağ göz genişliğine sahip multifilament fanyalı uzatma ağları test edilmiştir. Çalışma Eylül 2019 ve Nisan 2020 tarihleri arasında Van Gölü'nde gerçekleştirilmiştir. Van Gölü'nün 40-60 m derinliklerinde toplam 34 örnekleme yapılmıştır. Seçicilik parametrelerinin tespitinde SELECT metot kullanılmıştır. Bu model sonuçlarına göre 20, 22 ve 24 mm ağ göz genişliğine sahip ağların optimum yakalama boyları sırasıyla 20.76 cm, 22.07 cm ve 24.11 cm olarak hesaplanmıştır. Ağırlık olarak ortalama av verimi en yüksek 24 mm için bulunmuştur (2.002 kg/100 m/gün). Sonuçlar göz önüne alınarak balıkçılık yönetimi için sürdürülebilir inci kefali avcılığı adına öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the the selectivity of multifilament trammel nets in pearl mullet, Alburnus tarichi (Güldenstädt, 1814), fishing in Lake Van. In line with this objective, the multifilament trammel nets with the mesh sizes of 20, 22 and 24 mm were tested. The current study was conducted between September 2019 and April 2020 in Lake Van, Turkey. A total of 34 fishing operations were done from 40–60 m depths of Lake Van. The“SELECT”method was applied to determine the selectivity parameters. According the results, the lengths of the optimum catching using nets with 20, 22 and 24 mm mesh sizes were calculated as 20.76 cm, 22.07 cm and 24.11 cm, respectively. The highest average catch productivity in weight was found to be 24 mm (2.002 kg / 100 m / day). Considering the results, this study supplies suggestions on fisheries management in the case of sustainable pearl mullet fishing in Lake Van.