İnşaat sektöründeki yöneticilerin liderlik yaklaşımları
The Leadership approaches of managers in construction industry
- Tez No: 101481
- Danışmanlar: PROF.DR. HEYECAN GİRİTLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı liderlik kavramlarının incelenmesi ve Türkiye'deki inşaat sektöründeki fîrmalardaki yöneticilerin liderlik tarzlarının belirlenmesi olarak ifade edilebilir. Bu çalışmanın ikinci bölümünde liderlik kavramları açıklanmıştır. Liderlik nasıl tanımlanabilir? Liderlik genel anlamı ile 'örgütlenmiş bir grubu hedefler ulaşma yönünde etkileme süreci' olarak tanımlanır. Liderin hem nitelik, hemde sorumluluk bakımından büyük düşünmesi gerekir. Yeni projelere başlama, değişiklikler yapma, risk alabilme konularında gerekli cesarete sahip olması gereklidir. Liderin özellikleri; vizyon sahibi, güvenilirlik, iyimserlik, niyetlilik, risk alıcı, iletişimcilik, içerden yönelimli, adanmış, içselleştirici ve canlı olarak özetlenebilir. Liderliğin etkisinin iş başarısı üzerinde etkisinin artması sonucu, liderlik kuramları geliştirilmiştir. Liderlik kuramları liderlik kavramlarının anlaşılmasına yardım eder. Bu kuramlar; kişilik özellikleri kuramı, davranışsal kuramlar, ihtimal kuramları, durumsal liderlik kuramları ve dönüşümsel kuramlardır. Kişilik özellikleri kuramı, liderleri lider olmayandan farklı kılan özellikleri ayrıştıran kuramdır. Davranışsal kuramlar, etkili liderleri etkisiz liderden farklı kılan davranışları belirleyen kuramlardır. İhtimal kuramları, liderlik durumunun etkinliğini belirleyen anahtar durumsal değişkenleri tanımlar. Dönüşümsel lider karizmatik özelliklere sahiptir ve aynı zamanda bir organizasyonu önemli değişiklikler içinden geçirme yeteneğine sahiptir. Dönüşümcü liderler insanlara yeni bir yön duygusu kazandırırlar. Vizyon sağlar, taahhütleri harekete geçirirler ve kolaylaştırdıkları değişime modellik ederek onu kurumsallaştınrlar. Liderler ve yöneticiler arasında farklılıklar olduğu düşünülür. Bunlar nelerdir? Liderler yöneticilerin gidecekleri yolu seçerler. Yöneticiler insanlara işleri yaptırırlar - Liderler insanlara doğru işleri yaptırırlar. Liderlik perspektifleri çerçevesinde işlemsel ve dönüşümsel liderlik kavramları incelenmiştir. İşlemsel ve dönüşümsel liderlik kavramları liderlik stillerini tanımlar. İşlemsel lider bir hareket lideridir. Taktik ustasıdır. Dönüşümsel liderler değiştiricidirler. Bu çalışmanın üçüncü bölümünde inşaat sektörü için liderliğin önemi anlatılmaya çalışılmıştır. Yapı şirketlerinin binyılda gelişmeleri, büyümeleri ve hayatta kalmaları için liderlik gereklidir. Modern liderler takımlar kurarlar ve takım çalışmasının kritik unsurları olan iletişimi, işbirliğini ve beraber çalışmayı gözetirler. Etkili liderler çalışanları arasında açık iletişim, dürüstlük, kalite, saygı ve karşılıklı destek gibi ortak değerleri özendirirler. vııİnşaat sektöründe liderlikle ilgili olarak yapılmış çalışmalar şöyle özetlenebilir: Bresnen, İngiltere'de şantiyelerde yapım yöneticilerinin eğilimleri hakkında bir araştırma yönetti. Bu çalışmanın sonuçları:. Şantiye yöneticileri diğer yöneticilere göre daha fazla göreve dönük eğilimdedir.. En az tercih edilen iş arkadaşı skalasında yüksek skor elde eden yöneticiler büyük ve uzun süreli anlaşamalalarda daha iyi performans göstermektedirler. Rowlinson, Ho and Po - Hung ise yaptıkları araştırma ile Hong - Kong'taki yapım yöneticilerinin ilişkilere dönük mü yoksa görev dönük mü olduklarının tespit etmeye çalışmışlardır. Çalışmalar liderlerin eğilimlerden herhangi birinde yığılma göstermediğini ortaya koymaktadır. Tasarım grubu yöneticilerinin ise çoğunlukla ilişkilere dönük stili benimsedikleri ve göreve dönük eğilimde büro yöneticilerinin çok az sayıda bulunduğu ortaya çıkmıştır. Liderlik konusunda bir diğer uygulamada Zeynep Ermutlu'nun yüksek lisans tez çalışmasıdır. Araştırma sonucunda hem merkez, hemde şantiye yöneticilerinin göreve dönüklük eğilimi daha fazla çıkmıştır. Kişilerin görev yapısının belirlenip yapmaları gereken işin kendilerine söylenmesini tercih ettikleri görünümü ortaya çıkmıştır. Araştırmada ayrıca hem mimarların hemde inşaat mühendislerinin göreve dönük eğilim gösterdikleri sağlanmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümü araştırmanın kavramsal çerçevesi hakkındadır. Türk inşaat sektöründeki firmalarda yönetici olan kişilerin liderlik stillerinin belirlenmesi için kendilerine bir anket uygulanmıştır. Sözkonusu çalışma David Mc Clelland'ın çalışmalarından adapte edilmiştir. Liderlik stilleri işlemsel ve dönüşümsel olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır. İşlemsel biçimin kapsamına giren iki yönetim stili, zorlayıcı yöneticiler ve otoriter yöneticilerdir. Dönüşümsel liderlik stili kapsamında dört yönetim biçimi vardır. Bunlar: İştirak, demokratik, eğitim ve hız belirleme' dir. Çalışmanın beşinci bölümünde araştırmanın bulguları verilmektedir. Sonuçlar yöneticilerin liderlik stillerinin işlemsel olduğunu ve otoriter yönetimsel özellikler sergilediklerini göstermektedir. Yirmi birinci yüzyılda başarılı şirketler takıma dayalı olacaklar ve her kademede takım çalışması yapacaklardır. İşbirliği sağlanacak motivasyon ve verimlilik artacaktır. -Bu özellikler dönüşümsel liderliğin önemli faktörlerindendir. Sonuç olarak Türk inşaat sektöründe yönetici olan kişiler işlemsel olan liderlik stillerini, dönüşümsel liderlik özelliklerine sahip olacak şekilde değiştirmelidirler. vın
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is; to examine the leadership concepts and the leadership styles of managers in construction industry in Turkey. In the second part of the study, the leadership concepts has been clarified. How can leadership be defined? Leadership is defined as 'the process of influencing an organized group toward accomplishing its goals'. Leaders must be big thinkers in terms of both quality and responsibility. Leaders are risk takers They must have the courage to begin new projects, make changes and soon. The properties of a leader summarized as: Visionary, trustworthy, optimistic, intentive, risk - taker, communicative, inner - directed committed, inclusive, spirited. By the result of increasing importance of leadership effects on business success, the leadership theories has been developed. The leadership theories help to understand of the leadership concepts. These theories are; trait theories, behavioral theories, contingency theories, situational theories, transformational theories. The trait theories o leadership are those theories isolating characteristics that differentiate leaders from non - leaders. The behavioral theories, are the theories identifying behaviors that differentiate effective from ineffective leaders. The contingency theories of leadership attempt to identify key situational variables that determine the effectiveness of leadership situation. Situational leadership theories is a three- dimensional model. Situational leadership presents a dimension of task behaviors, relationship behaviors, and employee majurity. The transformational leader has charismatic traits and also possesses ability to take an organization through a major strategic change. The leader motivates others to improve performance and achieve outcomes. Leaders provide a new sense of direction. They provide vision, mobilize commitment, model and instituonalize the change they facilitate. Managers and leaders are often seen as quite distinct begins: Leaders choose the road for managers to drive on. Managers get people to do things - Leaders get people to do right things. In the frame of leadership perspective, transactional and transformational leadership concept has been examined. When studying leadership styles, two groupings emerge which are transactional and transformational. A transactional leader is an action leader. The transformational leaders are converters. The concept of contemporary issues of leadership contains; leadership and power, gender and leadership, charismatic leadership, and feminine leadership. In the third part of the study, the importance of the leadership for the construction industry is tried to tell. In the millenium, leadership will be required for improvement, growth and survival of construction businesses. Modern leaders build teams and oversee the critical elements of teamwork- communication, cooperation and collaboration. IXEffective leaders encourage shared values among employees' such as communication, honesty, quality, respect and mutual. The studies of leadership in construction industry which has been done summarized as; Bresnen's (1976) research concentrated on the leadership style of UK site managers. The findings of Bresnen's research can be broadly summarized as follows:. site managers generally exhibit a stronger task orientation.. There is a tendency for more relationship- oriented managers to perform on large value contracts and contracts of longer duration. Rowlinson, ho and Po -Hung in their research, tried to classify construction managers in Hong - Kong as relationship oriented or task oriented. They found that construction site managers in Hong- kong display the full range of leadership behavior style can not be categorized as displaying one single style. Design team leaders and project leaders in Hong - Kong are generally relationship oriented and socio independent and few are task oriented. Architect Zeynep Ermutlu has found that the managers are task oriented in construction industry in her master thesis. The results of research showed that have higher initiating structure average than consideration average and employees are seemed to be satisfied to experience such kind of behavioural style. Another conclusion is that leaders are more job centred and human relations have only secondary importance. The fourth part of the study is about the conceptual frame of research. To find the leadership styles of Turkish managers in construction industry, a questionnaire form has been applied to managers. This questionnaire form is adapted from the work of David Mc Cleland. The leadership styles can be broken into major classes, transactional, transformational. The two styles of management that fall under the transactional form are coercive and authoritative. There are for styles of managing under transformational leadership. They are affiliative, democratic, coaching and pacesetting. In the fifth part of the study the findings of the research is presented. The results are point out mat; managers show the properties of transactional leadership style and behave as an authoritative manager. In millenium of progressive leadership, managers will form participative management teams and build team - based organisations. Successful companies will be team - based. These properties are the most important factors of transactional leadership style. Consequently, the managers in the construction industry in Türkiye, must change theirs' transactional leadership style and try to become a transformational leader. U. «5F«E ISSl