İnşaat firmalarında çalışan personel için performans değerlendirme sistemi
A Performance evaluation system for construction company personnel
- Tez No: 101480
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ÇIRACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İNŞAAT FİRMALARINDA ÇALIŞAN PERSONEL İÇİN PERFORMANS DEĞERLENDİRME SİSTEMİ ÖZET inşaat firmaları, teknolojik ve bilimsel alanlardaki gelişmeler, iş dünyası koşullarının sürekli gösterdiği değişim, bütünleşen dünyada yer alma zorunluluğu gibi faktörlerin yarattığı rekabet ortamı içinde ana hedefleri olan örgütsel başarıya ulaşmaya çalışmaktadırlar. İnşaat firmalarının, fiziksel ve parasal kaynakların yanı sıra, yararlandıkları insan kaynaklan gösterdikleri performans düzeyi ile örgütsel başarının göstergesi olan, üretim sürecindeki amaç ve hedeflere ulaşmada en önemli belirleyicidir. İnsan kaynaklan performansı ile örgütsel basan arasındaki dikkat çekici İlişkiden yola çıkararak, inşaat firmalarında performans yönetiminin önemini vurgulamak ve gelişimine katkıda bulunmak amacıyla, bu tezde inşaat firmalarında çalışan personel için performans değerlendirme sistemi oluşturulması amaçlanmıştır. Birinci bölümde, inşaat firmalanndaki insan kaynaklarına yönelik performans yönetiminin önemi vurgulanarak tezin ana amacı, kapsam ve sınırlan ile çalışma sırasında kullanılacak yöntemler açıklanarak tezin girişi oluşturulmuştur. ikinci bölümde, organizasyonların amaçlarına ulaşmak için yararlandığı en önemli kaynaklardan biri olan insan kaynaklarının genel yönetim anlayışı içindeki yerinden yola çıkarak, insan kaynaklan yönetimi kavramı, felsefesi ve amaçlan ile detaylı olarak incelenmiş ve insan kaynaklan yönetimi süreci ile alt sistemleri tanıtılmıştır. Aynca bu bölümde, inşaat firmalarının organizasyonel yapısı, üretiminin özellikleri ve diğer firmalarla aralarındaki farklılıklar anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, insan kaynaklan yönetiminin alt sistemlerinden biri olan performans yönetimi kavram, süreç, görev ve amaçlar, insan kaynaklan yönetimi ile ilişkisi ve felsefesi açısından incelenmiş, performans değerlendirme kavramı ise zaman içindeki gelişimi, amaç ve kullanım alanlan, yarar ve sorun alanlarıyla birlikte açıklanmıştır. Aynca bu bölümde, performans değerlendirme kullanılan yöntemler tanıtılmış, karşılaştırılmış ve uygulama sırasında yapılabilecek olan hatalar ve onlara karşı alınabilecek önlemlerle başanyı etkileyebilecek unsurlardan söz edilmiştir. Dördüncü bölümde, inşaat firmalarında çalışan personel detaylı olarak tanıtılmış, performans değerlendirme yöntemleri arasından seçilen amaç ve sonuçlara göre değerlendirme yöntemi yardımıyla sorun alanlarının çözümlenmesi, ilkelerin belirlenmesi ve sürecin incelenmesi ile inşaat firmalarında çalışan personel için performans değerlendirme sistemi oluşturulmuş ve uygulaması örneklendirilmiştir. Son bölümde, tezin ana amacına yönelik olarak yapılan çalışma sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve bu değerlendirme ışığında inşaat firmalarına geleceğe yönelik önerilerde bulunulmuştur. vııı m YÜKSEKÖĞRETİM KBMl'
Özet (Çeviri)
A PERFORMANCE EVALUATION SYSTEM FOR CONSTRUCTION COMPANY PERSONNEL SUMMARY Construction companies are trying to reach their main target of organisational success under the competitive environment created by the factors such as developments in technological and scientifical areas, evolving business conditions and trying to get an advantageous position in a world of globalisition. Beside the physical and financial resources, human resources and their performance levels are the most important factors in achieving targets and goals of a production process, which is the indicator of organisational success.In this thesis, it has been aimed to establish an performance evaluation system for construction company personnel due to the interesting relation between the human resources performance and organisational success and with the purpose of emphasizing the importance of performance management in construction companies and of contributing to its improvement. In the first chapter, the introduction has been established by explaining the aim, scope and limits of thesis through emphasizing the importance of performance management for human resources. In the second chapter, on the basis of the importance of human resources as one of the most important resources in general management perception, the concept, philosophy and goals of human resources management have been investigated in detail and the process of human resources management has been explained with its subsystems. In addition, in this chapter organisational structure of construction companies, production characteristics and differences with other companies have been also mentioned. In the third chapter, the performance management, as a subsystem of human resources management, has been investigated on the basis of concept, process, task and goals, the relation and with the human resources management and its philosophy, the concept of performance evaluation has been explained with its variation in the course of time, goals and application areas and benefits and problem areas. In addition, the methods in the performance evaluation have been defined and compared and the probable mistakes during implementation process and measures against them have also been mentioned. In the fourth chapter, the personnel in a construction company have been described and the performance evaluation system has been established by finding solutions for the problem areas, determining the principles and investigating the process, with the help of the performance evaluation method in accordance with the goals and results, which had been chosen from different performance evaluation methods. In addition, the implementation of the performance evaluation system has been presented. In the last chapter, the findings obtained at the end of the work done according to the main target of this thesis have been appraised and in the light of this evaluation, advices for the future have been proposed to the construction companies. IX