Türk inşaat sektöründeki yöneticilerin yönetim stillerinin incelenmesi
  1. Tez No: 145133
  2. Yazar: NECATİ KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TENGİZ ÖMER ÜÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
84 ÖZET inşaat sektörü büyük yatırımların yapıldığı ve ülke ekonomilerine doğrudan bağlı bir sektördür. Sektördeki çalışmalar güvenilirlik, esneklik ve ekonomiklik üzerine kurulmuştur. Uygun tasanmlann yapılması güvenlik ve esneklik sağlamakta yeterli olmakla birlikte, ekonomiklik sağlamak için yeterli değildir. Sektörün üç temel öğesinden biri olan ekonomikliğin sağlanabilmesi için inşaat sektöründeki yönetsel faaliyetler büyük önem taşımaktadır. İnşaat sektöründeki faaliyetlerin teknik öğeler yoğunluklu olması nedeniyle yönetsel çalışmalar sınırlı düzeyde olmaktadır, inşaat sektöründe sınırlı düzeyde yapılan yönetsel araştırmalarda örgütsel yapı ve iş süreçleri üzerinde durulmuştur, örgütlerin temel unsuru olan davranış üzerinde ise çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada inşaat örgütlerindeki yapı sektör bünyesinde genel olarak incelenmiştir. Ayrıca sektördeki üst düzey yöneticilerin yönetim davranışları incelenerek, yapı ile ilişki kurulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı inşaat sektöründeki örgütsel yapının tanımlanması ve bu yapı içinde görev alan üst düzey yöneticilerin yönetim davranışlarının belirlenmesidir. Çalışmanın birinci bölümünde örgüt yapılan literatür kaynaklarından yararlanılarak incelenmiştir. İkinci bölümde yönetici liderlik ilişkisi ortaya konduktan sonra araştırmaya temel oluşturan davranışsal ve durumsal liderlik yaklaşımları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise Asfalt Müteahhitleri ( ASMÜD ) derneğine üye yirmi iki firmanın yapısı üzerine inceleme yapılmıştır. Ayrıca bu firmalarda görevli kırk üst düzey yöneticiye yönetim stillerinin belirlenmesi amacıyla anket uygulanmıştır. Anket verileri Sosyal Bilimler için istatistik Programı (SPSS) yardımıyla Tek Yönlü Anova" testi ile değerlendirilerek inşaat sektöründeki yapı ile üst düzey yönetici davranıştan arasındaki etkileşim incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
85 ABSTRACT Construction is such a sector that big investments are made and is heavily dependent on country's economical situation. Works within the sector are based on reliability, flexibility and economical issues. Although making appropriate design is sufficient for security and flexibility, it is not sufficient from the view point of economy. One of the basic three elements of sector is economical issues and management activities for providing economy are very important. Since the activities within the sector dominantly technical, management activities are in limited level. Umited managerial research in construction sector is focused on organizational structure and work processes. Attitude, which is the basic element of organizations have not been studied. In this study, construction firms' structure investigated generally. Also managerial attitude of high level managers are covered and related with structure. Aim of this study is to define organization structure and managerial attitudes of high level managers working in those structures. In the first chapter of the study, a literature survey on organization structures has been done. In the second chapter, after mentioning management and leadership relation, behavioral and situational leadership approaches which are the basics of this research are explained. In the third chapter, an investigation was made on structure of 22 member firms of“Asphalt Contractor's Association”. Also a questionnaire has been asked to 40 high level managers for defining their managerial styles. Questionnaire has been evaluated by Statistical Program for Social Sciences (SPSS) software with“One Way Anova”test and the interaction has been investigated between construction sector organizational structure and high level manager attitude.