Yol güvenliğinde mühendislik denetimi
Road safety audit
- Tez No: 101482
- Danışmanlar: PROF.DR. NADİR YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
YOL GÜVENLİĞİNDE MÜHENDİSLİK DENETİMİ ÖZET Karayollarında trafik güvenliği ülkemiz ve pek çok ülke için sürekli gündemde kalan ve çözüm aranan sorunlardan biridir. İstatistikler trafik kazalarında yol altyapısının rolünün sanılandan fâzla olduğunu ortaya koymaktadır. Bunun sonucu olarak bir kısım gelişmiş ülkeler, karayolu projelerinin uzmanlarca trafik güvenliği yönünden değerlendirilmesinin (denetiminin) bu konuda olumlu sonuçlar verdiğini belirleyip uygulamaya koymuştur. Bu denetimde yeni bir yol projesi, fizibilite çalışmasından işletmeye açılmasına kadar her aşamada uzman bir ekipçe incelenip değerlendirilmekte ve sonuçlar bir rapor ile proje sahibi kuruma bildirilerek trafik güvenliği yönünden düzeltilmesi ya da projede yer alması istenen hususlar öneri olarak sıralanmaktadır. Denetim yeni bir proje için olduğu gibi iyileştirme yapılacak mevcut bir yol için de yapılabilmektedir. Dünyada 1980'li yıllardan sonra başlayan karayolu trafik güvenliğinde mühendislik denetiminin her yıl 7000 dolayında ölüm ve 4 milyar dolar dolayında maddi zararın meydana geldiği ülkemiz için de yararlı olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmanın ilk bölümünde trafik kazalarının gerek ülkemizde ve gerekse dünyadaki olumsuz sonuçları çeşitli istatistikler ile birlikte verilmiştir. Diğer bölümlerde yol güvenliğinde mühendislik denetimi, denetim uygulanan ülkelerdeki durum ve yöntem açısından incelenmiş, ülkemizdeki duruma değinilmiş ve çeşitli örneklere yer verilmiştir. Tez çalışması kapsamında iki adet yola mühendislik denetimi uygulanmış ve bu araştırmalara ait sonuçlar da raporda yer almıştır. Sonuç bölümünde ise bu denetimin ülkemiz açısından uygulanabilirliği tartışılmıştır. Yol güvenliğinde mühendislik denetimi uygulamasının önemli parçalarından biri olan kontrol listelerine ait, çeşitli kaynaklardan alınmış, örneklere ise ek bölümlerinde yer verilerek çahşma tamamlanmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
ROAD SAFETY AUDIT SUMMARY The challenge of enhancing traffic safety is a very important problem for Turkey and many countries. Statistics show that the effect of road substructure on traffic accidents is more than expected. Some developed countries started to apply auditing procedures after determining the positive outcomes of the evaluation (audit) of raod projects by specialists. At the steps of this audit, the project of any new road is examined and evaluated at any stage of the road, starting from the study of feasibility to the stage of opening. After the application of the audit, the results are reported to the road authority either to emphasize the factors negatively affecting traffic safety or to recommend the factors that should be included in the project. This audit could also be applied to existing roads requiring improvement works. It is accepted that road safety audit which has started around the world in the early 1980' s will be a beneficial application for our country where over 7000 people are killed each year and US$ 4 billion of societal cost per year is estimated. The first part of this study explains about the negative outcomes of the traffic accidents all around the world with the help of various statistics. The methods of conducting a road safety audit, the situation of road safety audit in developed countries, the situation in Turkey and several examples about our country are included in the following parts. As a part of this study two existing roads is audited and the results of this research is added. In the final part the appropriateness of road safety audit in Turkey is argued. Some examples of checklists, a useful source for the application of road safety audit, is included in prefixes. IX