Özel eğitim okullarında ve rehberlik araştırma merkezlerinde görev yapan özel eğitim öğretmenlerinin iş doyumu ve mesleki yeterlilikleri arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between job satisfaction and professional competencies of special education teachers working in special education schools and guidance research centers in terms of different variables
- Tez No: 1014827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAN TALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma,özel eğitim okullarında ile rehberlik ve araştırma merkezlerinde görev yapan özel eğitim öğretmenlerinin iş doyumu ve mesleki yeterlilikleri arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından değerlendirilmesini amaçlamıştır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan“Tarama”yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda da tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma 2025-2026 eğitim öğretim yılında Tokat ilinde görev yapmakta olan 153 özel eğitim öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanılmasında Ergül ve arkadaşlarının 2013 yılında geliştirmiş oldukları 23 maddeden oluşan“Özel Eğitim Öğretmenliği Alan Yeterlilikleri Ölçeği”(ÖZAYÖ) ve 20 maddeden oluşan Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS (IBM Corp, 2020) ve R programı (R Core Team, 2026) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, rehberlik ve araştırma merkezlerinde çalışan katılımcıların, özel eğitim okullarında çalışan meslektaşlarına kıyasla hem mesleki bilgi hem de toplam alan yeterliği açısından kendilerini daha yüksek düzeyde algıladıklarını göstermektedir. Ayrıca rehberlik ve araştırma merkezinde çalışan kadın öğretmenlerin, özel eğitim okullarında çalışan kadın öğretmenlere göre hem dışsal doyumlarının hem de toplam iş doyumlarının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Yaş gruplarına göre yapılan analizde 18-23 yaş grubundaki genç öğretmenlerin dışsal doyum puanlarının rehberlik ve araştırma merkezinde çalışanlarda özel eğitim okullarında çalışanlara göre önemli biçimde yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonucunda dikkat çeken bir diğer önemli bulgu lisans mezunu olan katılımcılar arasında rehberlik ve araştırman merkezlerinde çalışanların mesleki bilgi, mesleki beceri ve alan yeterlikleri puanlarının Özel Eğitim Okulu'nda çalışanlardan anlamlı derecede yüksek olmasıdır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to evaluate the relationship between job satisfaction and professional competence of special education teachers working in special education schools and guidance and research centers, considering different variables. The study utilized a quantitative research method, specifically a survey method. Specifically, a correlational survey model was employed to align with the research objective. The study was conducted with 153 special education teachers working in Tokat province during the 2025-2026 academic year. Data were collected using the“Special Education Teacher Field Competencies Scale”(ÖZAYÖ), developed by Ergül et al. in 2013 and consisting of 23 items, and the Minnesota Job Satisfaction Scale, consisting of 20 items. Data analysis was performed using IBM SPSS (IBM Corp, 2020) and the R program (R Core Team, 2026). The results indicate that participants working in guidance and research centers perceive themselves as having higher levels of both professional knowledge and overall field competence compared to their colleagues working in special education schools. Furthermore, it was found that female teachers working in guidance and research centers had significantly higher external job satisfaction and overall job satisfaction compared to female teachers working in special education schools. In the analysis conducted according to age groups, it was observed that the external job satisfaction scores of young teachers aged 18-23 were significantly higher in those working in guidance and research centers compared to those working in special education schools. Another important finding that stands out in the results of the study is that among the participants with a bachelor's degree, those working in guidance and research centers had significantly higher scores in professional knowledge, professional skills, and field competencies compared to those working in Special Education Schools.