İl Milli Eğitim yöneticilerinin kaynaştırma uygulamalarına ilişkin görüş ve önerileri
The Views and The Suggestions of The District Education Diroctors Regarding The Mainsreaming Practices
- Tez No: 189613
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN AVCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZETL M LL EĞ T M YÖNET C LER N N KAYNAŞTIRMA UYGULAMALARINAL ŞK N GÖRÜŞ VE ÖNER LERNermin YIKMIŞYüksek Lisans TeziÖzel Eğitim Anabilim DalıTez Danışmanı: Yard. Doç. Dr. Hasan AVCIOĞLUMart-2006Bu çalışmanın amacı, il milli eğitim yöneticilerinin kaynaştırma uygulamasına yönelikgörüşlerinin belirlenmesidir. Araştırma niteliksel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın çalışma grubunu Batı Karadeniz Bölgesi'ndeki bir ilde görev yapan 10 il millieğitim yöneticisi oluşturmaktadır. l milli eğitim yöneticilerinin görüşlerini belirlemek amacıile 8 soru hazırlanmıştır. Verilerin toplanmasında niteliksel veri toplama yöntemlerinden yarıyapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Veriler tümevarım yoluyla analiz edilmiştir.Verilerin analizi sonucunda il milli eğitim yöneticileri kaynaştırma uygulamasının yasaldüzenlemelerini yeterli bulduklarını belirtmişlerdir. Yöneticilerin çoğunluğu bütünengellilerin kaynaştırma uygulamasına alınması gerektiğini belirtirken, bir kısmı da sadeceortopedik engellilerin kaynaştırmaya alınması yönünde görüş belirtmişlerdir. Ayrıca,yöneticiler Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ayrı okullar yapılmasını beklerken, okulyönetiminden ve öğretmenlerden kaynaştırma uygulamasına inanmalarını beklediklerini deifade etmişlerdir. Ailelerden beklentileri ise çocuklarının engelini kabul etmeleri yönündeolmuştur. Kaynaştırma uygulaması yapılan okullarda yaşanılan sorunlara ilişkin ise herhangibir bilgilerinin olmadığını belirtmişlerdir. Yöneticiler kaynaştırma uygulamasının engelliöğrenciye, ailesine ve normal öğrencilere moral verdiğini, sınıf öğretmenine ise bireyselfarklılıklara göre öğretim yapmaları yönünde yarar sağladığını ifade etmişlerdir. Müdür veöğretmenleri kaynaştırma uygulamasına hazırlamak için hizmet içi etkinlikler düzenlendiği vekaynaştırma uygulamasının Rehberlik Araştırma Merkezlerinin yönlendirmesiylegerçekleştiği yönünde görüşlerini belirtmişlerdir. Yöneticilerin çoğu kaynaştırma başlatılacakbir okulda kaynaştırma uygulamasında görev alacak kişilerin bilgilendirilmesini önermişlerdir
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE V EWS AND THE SUGGEST ONS OF THE D STR CT EDUCAT OND ROCTORS REGARD NG THE MA NSREAM NG PRACT CESNermin YIKMIŞMaster of ThesisSpecial Education MajorAdvisor: Asistant Professor Hasan AVCIOĞLUMarch-2006The purpose of this study is to determine the views of the principles at provincial educationupon the inclusion programme. The research group of this qualititivestudy is composed of 10principles at provincial education. In order to find out the views of the principles of provincialeducation, 8 questions were prepared. The half structured interview method, which is one ofthe qualitative data collection methods, was used. Data were analysed by means of inductivemethod. After the analysis of the data, the legal regulations about inclusion programme werestated to be enough by the principles at provincial education. While most of these principlesargued that all of the children with disabilities should be taken for the inclusion programme,some of the principles argued that only the children with orthopedic disability should be takenfor the inclusion programme. Moreover, while the principles were expecting the Ministry ofNational Education to build separated schools, they also stated that they expect the principlesof the schools and the teachers to believe in inclusion programme. They also expected thefamilies of the children to accept the disability of their children. It was stated that they had noidea about the problems about the inclusion programme occured at schools. They also statedthat the inclusion programme motivated the children with disabilities, their families and theregular students; and helped teachers while they were preparing instruction according to theindividual differences of the students. It was mentioned that inservice trainings were held inorder to prepare the principle and the teachers of the school for the inclusion programme andthe inclusion programme was conducted with the help of Guidance and Research Center(RAM). Most of the principles suggested that the staff who would take part in inclusionprogramme should be informed.