Crohn hastalarında enteropatik artrit görülme sıklığı ve bağırsak tutulum yerine göre artrit ve Crohn şiddetinin incelenmesi
A retrospective analysis of the prevalence of enteropathic arthritis in patients with crohn's disease and the relationship between intestinal involvement sites and the severity of arthritis and Crohn's disease
  1. Tez No: 1014830
  2. Yazar: FEVZİ SARISAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı crohn hastalığı olan bireylerde artrit sıklığını saptamak, crohn hastalığına artrit eşlik eden bireylerle anatomik tutulum ve demografik veriler açısından ilişkisini incelemektir. Yöntem: 2010-2025 yılları arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji ve Romatoloji polikliniğine başvuran crohn hastalığı olan 436 hasta retrospektif incelenmiştir. Çalışmanın veri toplama sürecinde tıbbi kayıtlardan faydalanılarak; klinik, laboratuvar, patoloji ve görüntüleme sonuçları incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya toplam 436 Crohn hastası dahil edildi. Olguların %58'i erkek, %42 si kadındı. Ortalama hastalık süresi 93.6 (± 151.5) ay olarak saptandı.Tutulum bölgeleri incelendiğinde en sık tutulumun ileumda (%86.2) olduğu görüldü. Bunu sırasıyla terminal ileum (%71.5), kolon (%43.3), rektum (%26.8) ve çekum (%22.1) izledi.436 hastanın 12 sinde (%2,7) periferik artrit 37 sinde (%8,4) aksiyel iskelet tutulumu saptanmıştır. Enteropatik artrit gelişen ve gelişmeyen Crohn hastalarının bağırsak tutulum bölgeleri karşılaştırıldığında gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Gastrointestinal tutulum bölgeleri karşılaştırıldığında çekum tutulumu, enteropatik artrit gelişmeyen grupta %23.9, gelişen grupta %10.4 olup, bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Diğer bölgelerde anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç: Enteropatik artrit inflamatuvar bağırsak hastalığının önemli ve sık görülen komplikasyonlarından olup crohn hastalığı olan bireylerde karşımıza çıkabilmektedir. Erken tanı ve tedavi noktasında göz önünde bulundurulmalıdır. Bağırsak mikrobiyatası otoimmün hastalıklar vb. çeşitli patolojilerle ilişkilendirilmiş olup literatürde yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu alanda yapılacak çalışmalar yeni gelişmelere kapı aralayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the prevalence of arthritis in individuals with Crohn's disease and to investigate the relationship between Crohn's disease patients with concomitant arthritis in terms of anatomical involvement and demographic data. Method: This retrospective study reviewed 436 patients diagnosed with Crohn's disease at the Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Hospital's Gastroenterology and Rheumatology clinics from 2010 to 2025. Data collection involved a comprehensive evaluation of medical records, including clinical, laboratory, pathological, and radiological findings. Results: A total of 436 patients with Crohn's disease were included in the study, consisting of 58% males and 42% females. The mean disease duration was 93.6 (± 151.5) months. Regarding anatomical involvement, the ileum was the most common site (86.2%), followed by the terminal ileum (71.5%), colon (43.3%), rectum (26.8%), and cecum (22.1%). Peripheral arthritis was identified in 12 patients (2.7%), while axial skeletal involvement was found in 37 patients (8.4%). Comparative analysis revealed no significant differences in age or gender between patients with and without enteropathic arthritis (p>0.05) However, cecal involvement was significantly lower in the enteropathic arthritis group (10.4%) compared to the non-arthritis group (23.9%) No significant differences were observed for other gastrointestinal regions. Conclusion: Enteropathic arthritis represents a significant and prevalent complication of inflammatory bowel disease, frequently encountered in patients with Crohn's disease. Clinical vigilance is essential for its early diagnosis and management. While the gut microbiota has been linked to various autoimmune pathologies, there remains a paucity of literature on this specific relationship. Future research in this field is poised to provide novel insights and therapeutic developments.